تزریق واکسن و اقدامات پس از آن؛ چه کارهایی مجاز هستند؟

به گزارش مجله گیلاسفا، ایرنا/ با گذشت یک سال از شیوع بیماری کووید-19 و مرگ ومیر گسترده ناشی از آن، واکسن های فراوری شده امید بازگشت به زندگی معمول را در ما زنده نموده اند. اما سؤالات زیادی در خصوص واکسن و رفتارهای پس از دریافت آن هنوز وجود دارند. اینکه افرادی که واکسن دریافت نموده اند چه کارهایی را می توانند یا نمی توانند انجام دهند. البته تحقیقات در خصوص میزان و مدت محافظت واکسن هنوز ادامه دارند و تعیین نیست آیا واکسن می تواند در برابر سایر شکل های نوظهور ویروس ایمنی داشته باشد یا نه. همچنین ما هنوز نمی دانیم که آیا افراد واکسینه شده می توانند ناقل بیماری باشند یا نه برای همین بسیاری از دستورالعمل ها هنوز باید رعایت شوند.

تزریق واکسن و اقدامات پس از آن؛ چه کارهایی مجاز هستند؟

1- ایمنی کامل چه زمانی اتفاق می افتد؟

تزریق دو دوز واکسن مورد تأیید با فاصله سه یا چهار هفته برای دستیابی به حداکثر سطح محافظت از کووید-19 ضروری است. در آزمایش های بالینی، این واکسن ها هر کدام حدود 95 درصد در پیشگیری از موارد کووید-19 را گزارش نموده اند. واکسن جانسون و جانسون که در ایالات متحده نیز مجاز است، با یک بار تزریق ایمنی ایجاد می نماید و میزان اثربخشی آن 72 درصد گزارش شده است.

البته معین نیست که بعد از واکسیناسیون کامل فرد، تا چه زمانی فرد در مقابل ویروس مصون می ماند. واکسن کووید-19، مشابه واکسن آنفلوانزا، می تواند سالانه تزریق گردد. مزایای آن می تواند برای مدت زمان کوتاه تر یا طولانی تر باشد.

2- آیا افراد واکسینه شده می توانند ناقل باشند؟

داده های موجود نشان می دهند که واکسیناسیون به طور قابل توجهی باعث جلوگیری از عفونت در افرادی می گردد که هیچ علامتی ندارند. نتایج کارآزمایی بالینی واکسن های ساخته و تأیید شده تا کنون مثبت و دلگرم کننده بوده است.

3- افراد واکسینه شده می توانند بدون ماسک کنار هم باشند؟

توصیه می گردد که افراد واکسینه شده می توانند در کنار دیگر افراد واکسینه شده در یک محیط بسته بدون ماسک حاضر شوند. با گذشت زمان، هنگامی که افراد بیشتری واکسینه می شوند و تعداد افراد آلوده همچنان کاهش می یابد، گردهمایی در بین افراد واکسینه شده ایمن خواهد بود.

4- افراد واکسینه شده می توانند بدون ماسک بیرون بیایند؟

کارشناسان معتقدند که فعلاً همه باید در محیط های عمومی واکسن بزنند چراکه واکنش های ایمنی افراد مختلف متفاوت است و افراد به طور یکسانی با تزریق واکسن در برابر ویروس ایمن نمی شوند. ضمن اینکه ما هنوز نمی دانیم افرادی که واکسن می زنند آیا هنوز هم ناقل ویروس هستند یا خیر.

5- آیا مسافرت پس از واکسیناسیون بی خطر است؟

استفاده از واکسن لزوماً چنین مجوزی به ما نمی دهد. واقعا نمی دانیم که چه انواعی از ویروس ممکن است به وجود بیایند یا از کجا ناشی شوند به همین خاطر سفر کردن هنوز هم خطرناک است. شاید گروه های کوچکی که واکسینه شده اند بتوانند کنار هم باشند اما سفر کردن قصه اش فرق دارد، ما نمی دانیم چه کسی در هواپیما، فرودگاه، ترمینال یا ایستگاه و کوپۀ قطار است و حامل چه ویروسی است.

6- چقدر طول می کشد تا واکسیناسیون همگانی اجرا شده و شرایط عادی گردد؟

تا اکنون بیش از 300 میلیون نفر در سراسر دنیا واکسینه شده اند. محققان می گویند بین 75 تا 80 درصد مردم قبل از رسیدن به مصونیت گله ای باید واکسینه شوند. وقتی مصونیت گله ای ایجاد گردد موارد ابتلا کاهش می یابند و مراحل بازگشت به فاز قبل از بیماری شروع می گردد. ولی واقعیت این است که نمی توان زمان دقیقی را ذکر کرد شاید باید صبر کنیم تا بخش عمده ای از افراد واکسینه شوند. احتمالاً بعد از آن می توان از شرایط نسبتاً عادی سخن گفت و فعالیت های معمول و گردهمایی ها و سفرها را از سر گرفت.

منبع: NATIONAL GEOGRAPHIC

منبع: همگردی
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 809

به "تزریق واکسن و اقدامات پس از آن؛ چه کارهایی مجاز هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق واکسن و اقدامات پس از آن؛ چه کارهایی مجاز هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید