تشدید درگیری ها در مأرب ؛ تقلای ائتلاف سعودی برای جلوگیری از پیشروی ارتش یمن

به گزارش مجله گیلاسفا، درگیری شدید ارتش دولت نجات ملی یمن با نیروهای ائتلاف سعودی در استان مأرب، باعث شد که این ائتلاف برای جلوگیری از پیشروی نیروهای یمن حملات هوایی گسترده ای را شروع کند.

تشدید درگیری ها در مأرب ؛ تقلای ائتلاف سعودی برای جلوگیری از پیشروی ارتش یمن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پیشروی ارتش و کمیته های مردمی دولت نجات ملی یمن (صنعاء) در استان مأرب (مرکز) باعث شد که ائتلاف سعودی اقدام به انجام حملات هوایی در غرب مرکز این استان کند.

شبکه الجزیره قطر شامگاه پنجشنبه از درگیری شدید بین ارتش این دولت با نیروهای تحت امر منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی که مورد حمایت ائتلاف سعودی است، اطلاع داد.

همزمان با این درگیری ها، جنگنده های ائتلاف متجاوز شهرستان های غربی شهر مأرب را در چند نوبت هدف حمله قرار دادند.

شبکه المَسیره یمن به نقل از منابع خود گزارش داد که ائتلاف سعودی-آمریکایی شهرستان جبل مراد را در دو نوبت، شهرستان صرواح که شاهد درگیری های شدید است را 13 بار و شهرستان مدغل را دو نوبت هدف حملات خود قرار داده است.

درگیری ها در استان مأرب یمن بیش از دو ماه است که بین نیروهای دولت نجات ملی یمن و بین نیروهای دولت مستعفی این کشور که مورد حمایت ائتلاف سعودی است، شروع شده است.

این استان از شمال با استان جوف (هم مرز با عربستان) و از غرب با استان صنعاء (پایتخت) همسایه و هم مرز است که همین موقعیت در کنار فراوری بیش از 200 هزار بشکه نفت بر اهمیت ژئوپلوتیک آن افزوده است.

دولت نجات ملی یمن کوشش دارد مرکز این استان یعنی شهر مأرب را از نیروهای منصورهادی پس بگیرد و با این کار علاوه بر بی احتیاج کردن خود به نفت و سوخت توقیفی در بندر الحدیده توسط ائتلاف سعودی، خطر حملات زمینی ائتلاف و نیروهای هادی را از اطراف پایتخت دور کند.

گذشته از این، موقعیت مرکزی این استان علاوه بر درست رسی به استان های شرقی، می توان به سکویی برای عملیات موشکی و پهپادی ارتش یمن به اهداف شرقی در عربستان سعودی تبدیل گردد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 774

به "تشدید درگیری ها در مأرب ؛ تقلای ائتلاف سعودی برای جلوگیری از پیشروی ارتش یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید درگیری ها در مأرب ؛ تقلای ائتلاف سعودی برای جلوگیری از پیشروی ارتش یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید