جدول برنامه واکسیناسیون کشوری نوزادان و بچه ها (جدید)

به گزارش گیلاسفا، برنامه واکسیناسیون عبارت است از مجموعه ای از واکسن هایی که سنین مختلف برای بچه ها اجرا می گردد. در این برنامه، واکسن های مخصوص در زمان تولد، دو ماهگی، چهار ماهگی، شش ماهگی، دوازده ماهگی، هجده ماهگی و شش سالگی به بچه ها زده می گردد. برای داشتن اطلاعات بیشتر در این درباره، این مقاله را مطالعه کنید.

جدول برنامه واکسیناسیون کشوری نوزادان و بچه ها (جدید)

هر کودکی که پا به عرصه زندگی می گذارد، حق دارد که از نعمت تندرستی برخوردار باشد، بنابراین وظیفه هر پدر و مادری است که احتیاجات کودک را تامین نمایند. احتیاج های کودک فقط دادن غذا، تمیز کردن، خواباندن، ایجاد امنیت و محبت کردن به او نیست، بلکه تامین سلامت و خوب زیستن حال و آینده کودک و حفظ او از مخاطرات و تامین بهداشت روانی وی نیز ضرورت دارد. با اقدام به اصول پیشگیری در پنج مورد زیر می توان سلامت جسمی کودک را تامین کرد:

 1. ایمن سازی و پیشگیری از بیماری های عفونی و واگیردار
 2. رعایت موازین بهداشتی و ارتقا سطح بهداشت کودک (رعایت اصول بهداشت و تغذیه صحیح)
 3. تشخیص زود و درمان سریع بیماری هایی که باعث ایجاد عوارض مختلف می شوند، مانند عفونت ناشی از میکروب استرپتوکوک در گلو و پیدایش روماتیسم قلبی.
 4. تشخیص و درمان فوری بیماری هایی که علایم تعیین ندارند قبل از این که ضایعه غیر قابل جبرانی به وجود آورند. (آزمایش شنوایی و بینایی)
 5. جلوگیری از ناتوانی های دایمی که در نتیجه بیماری یا تصادفات ایجاد می شود.

بیشتر بدانید: بیماری های شایع و مسری بچه ها و درمان آن

ایمن سازی یا برنامه واکسیناسیون

واکسن عبارت است از فرآورده های میکروبی (مانند واکسن دیفتری و کزاز) یا ویروس های ضعیف شده مولد بیماری (مانند واکسن فلج اطفال، سرخک، سرخچه و اوریون) یا میکروب ضعیف شده (مانند واکسن سل) که بعد از تزریق واکسن، بدن کودک در برابر واکسنی که به او تزریق شده است، ماده ای می سازد که ضد آن است که پادتن نامیده می شود، بنابراین کودک در برابر آن بیماری مصون می شود و به آن مبتلا نخواهد شد.

آیا ضرورت دارد که برای هر کودکی برنامه واکسیناسیون انجام گیرد؟

تزریق واکسن نه فقط کودک را در برابر بیماری های عفونی و واگیردار مصون می سازد، بلکه واکسیناسیون همه بچه ها سبب می شود که آن بیماری در کشور و یا حتی در همه دنیا ریشه کن شود. بنابراین وظیفه هر پدر و مادری است که فرزند خود را در برابر بیماری هایی که واکسن آن ها ساخته شده و در اختیار است، واکسینه نماید، هم چنین قدمی در جهت ریشه کن شدن بیماری در کشور بردارد. در موارد استثنایی ممکن است تزریق واکسن برای کودک مجاز نباشد، مانند اختلال در سیستم ایمنی کودک که در این حالت با تشخیص پزشک یا واکسن تزریق نمی شود یا واکسن مخصوص تزریق خواهد شد.

آیا انجام برنامه واکسیناسیون برای کودک خطری ندارد؟

با پیشرفت هایی که در تهیه واکسن انجام گرفته است، واکسن هیچ گونه خطری برای نوزادان و بچه ها ندارد، ولی پس از تزریق آن، برخی از بچه ها ممکن است برای مدت کوتاهی تب نمایند و بی قرار گردند.

بیشتر بدانید: تب نوزاد بعد از واکسن را چگونه کنترل کنیم؟

جدول برنامه واکسیناسیون و ایمن سازی در ایران

مسئولین بهداشت کشور برای رسیدن به هدف برنامه واکسیناسیون تمام بچه ها، و با توجه به تحقیقاتی که برای تزریق همزمان چند واکسن در یک جلسه اجرا شده، جدول زمان بندی واکسیناسیون را توصیه نموده اند که هم اکنون انجام می گیرد. اولین واکسن های ضروری بعد از تولد یا قبل از مرخص شدن نوزاد از بیمارستان انجام می شود و بعد از آن برنامه واکسیناسیون کودک در زمان های تعیین صورت می گیرد.

برنامه واکسیناسیون و ایمن سازی بچه ها در ایران

سن

نوع واکسن

پس از تولد و قبل از مرخص شدن از بیمارستان

واکسن ب ث ژ + واکسن خوراکی فلج اطفال

دو ماهگی

واکسن پنج گانه تزریقی+ واکسن خوراکی فلج اطفال

چهار ماهگی

واکسن پنج گانه تزریقی + واکسن خوراکی فلج اطفال

شش ماهگی

واکسن پنج گانه تزریقی + واکسن خوراکی فلج اطفال

دوازده ماهگی

واکسن تزریقی سرخک، سرخجه و اوریون (MMR)

هجده ماهگی

واکسن سه گانه تزریقی + واکسن خوراکی فلج اطفال + واکسن (MMR) در صورتی که قبلا تزریق نشده باشد.

شش سالگی

واکسن سه گانه تزریقی (دیفتری، کزاز و سیاه سرفه) + واکسن خوارکی فلج اطفال

توجه:

 1. واکسن پنج گانه عبارت است از واکسن دیفتری، واکسن کزاز، واکسن سیاه سرفه، واکسن هموفیلوس آنفولانزا تیپ B و واکسن هپاتیت B
 2. در خصوص نوزادان نارس و وزن کمتر از دو کیلوگرم، برنامه واکسن هپاتیت B باید در چهار نوبت بعد از تولد، یک ماهگی، دو ماهگی و شش ماهگی انجام گیرد.
 3. بعد از سن 14 تا 16 سالگی، هر ده سال باید واکسن دیفتری و کزاز ویژه بزرگسالان تزریق شود.

قبل از تزریق واکسن کودک اقدامات زیر را انجام دهید:

 • کودک خود را بغل کنید.
 • به نوزاد خود یاری کنید تا واکسن را به عنوان یک شی مفید تصور کند. هیچ گاه کودک خود را با آمپول نترسانید و به او نگویید که اگر کار بدی انجام دادی به تو آمپول می زنیم. به جای این حرف ها به کودک بفهمانید که واکسن باعث سلامتی او خواهد شد و از بروز بیماری های جلوگیری می نماید.
 • بهتر است که در هر زمانی برای تزریق واکسن مراجعه می کنید، جدول مربوط به نوزاد خود را به همراه داشته باشید تا تمامی اطلاعات جدید را در آن یادداشت کنید.
 • هنگام واکسیناسیون کودک، پتو و اسباب بازی به همراه خود داشته باشید تا بتوانید کودک خود را سرگرم کنید.

گروه مادر و کودک خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 471

به "جدول برنامه واکسیناسیون کشوری نوزادان و بچه ها (جدید)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدول برنامه واکسیناسیون کشوری نوزادان و بچه ها (جدید)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید