حذف ارز 4200 تومانی به لایحه مجلس احتیاج دارد؟

به گزارش مجله گیلاسفا، تهران (پانا) - ­عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت حذف ارز 4200 تومانی احتیاج به لایحه و اجازه گرفتن از مجلس ندارد.

حذف ارز 4200 تومانی به لایحه مجلس احتیاج دارد؟

به گزارش صدا و سیما، محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با حضور در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه دولت برای حذف ارز 4200 تومانی احتیاج به لایحه و اجازه گرفتن از مجلس ندارد، گفت: برخلاف حذف ارز 4200 تومانی بالابردن ارز 8 میلیارد دلار تا سقف 12 میلیارد دلار احتیاج به اجازه مجلس دارد. حدس ها درباره حذف یا اصلاح ارز 4200 تومانی، اثر تورمی خود را بر کالاهای اساسی گذاشته است.

زنگنه دلیل ارائه لایحه به مجلس در یکشنبه گذشته را همراه کردنِ مجلس در تصمیم گیری اقتصادی پیش رو مطرح کردو ادامه داد: تا یک ماه آینده، کشور معطل تصمیم گیری درباره ارز 4200 تومانی خواهد بود.

وی با بیان اینکه هدف مجلس یاری به دولت است تا بتواند مسائل اقتصادی را تا سرانجام سال کنترل کند گفت: اگر دولت بخواهد تصمیمی برای ارز 4200 تومانی بگیرد حتماً شرایط جامعه و نگرانی های تورم را در نظر خواهد گرفت که البته امیدواریم اگر دولت تصمیم به حذ ف این ارز گرفت شیوه های مناسبی را بکار بگیرد که در آن عواقب تورمی مورد نظر باشد، زیرا ما در شرایط سختی هستیم و نرخ تورم ما هم اکنون بالای 46 درصد است، در این شرایط افزایش تورم برای اقشار میانه و دهک های پایین تبعات سنگینی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: در حال حاضر خیلی از ایده ها و تصمیمات اقتصادی که در شرایط عادی می توان آن ها را انجام داد در این شرایط احتیاجمند دقت و حساسیت بیشتری است تا آسیب جدی وارد نکند البته مجلس نیز آمادگی یاری برای مدیریت اقتصادی و همراهی دولت را تا سرانجام سال دارد.

مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با بیان اینکه تمهیدات دولت برای اصلاح ارز 4200 تومانی بدون بار تورمی خواهد بود، گفت: به غیر از دارو و گندم، ارز 4200 تومانی قرار است از 5 قلم کالا حذف گردد.

طغیانی اضافه کرد: بر اساس بند ب بودجه سال جاری دولت می تواند ارز ترجیحی را در طول سال حذف کند و در مقابل صد هزار تومان به اندازه یارانه ها اضافه گردد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: قانون بوجه به دولت اجازه داد که در طول سال 1400، ارز ترجیحی را برای سایر کالاها به غیر از دارو حذف کند و دولت تا سرانجام سال بر اساس قانون بودجه فرصت دارد که این مورد را انجام دهد.

وی ادامه داد: قانون بوجه به دولت اجازه داد که در طول سال 1400، ارز ترجیحی را برای سایر کالاها به غیر از دارو حذف کند، یعنی ارز 4200 تومانی دارو باقی می ماند و مابقی ارز ترجیحی که برای نهاده های دامی و آنچه در زنجیره فراوری محصولات دامی به آن ارز تعلق می گیرد، حذف می گردد.

وی اضافه کرد: دولت تا سرانجام سال بر اساس قانون بودجه فرصت دارد که این را حذف کند و اگر تا سرانجام سال حذف نگردد، عملاً از قانون بودجه تخلف شده است. غیر از دارو فقط 5 کالا است که به آن ها در حال حاضر ارز تخصیص داده می گردد که همه هم در بخش کشاورزی است؛ 2 سال پیش که این سیاست اعمال شد، حدود 25 قلم کالا بود، در طول سال 98 و 99، 20 قلم آن حذف شد و الان فقط 5 قلم کالای دیگر به جای مانده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سیاست درست این است که یارانه را نه در مبدأ فراوری، بلکه در مقصد مصرف باید توزیع کرد؛ اگر ما می خواهیم به مردم کم عایدی و محروم هم یاری کنیم باید یارانه ای را به آخر زنجیره بدهیم نه به اول زنجیره، اگر به اول زنجیره اختصاص بدهیم، در طول این زنجیره تا وقتی که بیاید و به دست مردم برسد، اثر آن یارانه از بین می رود؛ تمام این زنجیره بهره می برند و آخر این زنجیره که مردم باشند، بی بهره هستند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 دی 1400 بروزرسانی: 18 دی 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1096

به "حذف ارز 4200 تومانی به لایحه مجلس احتیاج دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف ارز 4200 تومانی به لایحه مجلس احتیاج دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید