علل افزایش طلاق توافقی

به گزارش گیلاسفا، می گویند راحت است. سرجمعش شاید به یک روز هم نکشد. صبح توافق می کنی درخواست طلاق را تنظیم می کنی و بعد از ظهر حکم طلاق را دستت می دهند. طلاقی که اگر صیغه اش جاری شود دیگر نه راه پس داری و نه راه پیش.

علل افزایش طلاق توافقی

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ خانم، مثل آب خوردنه، انگار رفتی بانک داری یه فیش بانکی پر می کنی به همین راحتی.

یعنی به این سرعت؟

بله، فقط یه تمبر باطل می کنی و بقیه کارها روتینه و در یه چشم به هم زدن انجام میشه.

چون راحته طلاق توافقی رو انتخاب کردی؟

خب اولش نمی دونستم این قدر سریع انجام میشه ولی چون با همسرم موافق بودیم اینو انتخاب کردیم حوصله طول کشیدن و کش وقوس های الکی رو نداشتیم.

چطور شد تصمیم گرفتی جدا بشی؟

از همون اول زندگی با همسرم مشکل داشتیم. اختلاف فرهنگی شدید بین خانواده های ما وجود داشت. از طرفی همسرم خیلی توهم داشت و شکاک و بدبین بود.

این تنها بخشی از گفته های سارا یکی از زنانی است که برای رهایی از زندگی مشترک، طلاق توافقی را به طلاق غیرتوافقی ترجیح داده. طلاقی که این روزها آمارش تصاعدی بالا رفته و می گویند 80 درصد از طلاق هایی که صورت می گیرد را به خود اختصاص داده است.اگر در روز 500 طلاق ثبت شود، طلاق توافقی بر صدر جدول نشسته و به راحتی جاری می شود.

می گویند راحت است. سرجمعش شاید به یک روز هم نکشد. صبح توافق می کنی درخواست طلاق را تنظیم می کنی و بعد از ظهر حکم طلاق را دستت می دهند. طلاقی که اگر صیغه اش جاری شود دیگر نه راه پس داری و نه راه پیش. با طلاق غیرتوافقی فرق می کند. فرقش در این است که همان قدر که راحت انجام می شود قانون برای رجوعش سخت می گیرد و به همسرت اجازه برگشت به زندگی مشترک را نمی دهد.

ساراهم که با طلاق توافقی از همسرش جدا شده با این نظر موافق است. او راحتی طلاق را به هر چیز دیگری ترجیح داده تا زودتر به قول خودش خلاص شود.

کی تصمیم جدی گرفتی جدا بشی؟

از وقتی که فهمیدم پای زن دیگری به زندگی ام باز شده.

همسرت چی، راحت پذیرفت؟

بله به راحتی قبول کرد.

کجا رفتین؟

دادگاه خانواده ونک. یه درخواست دادیم و تشکیل پفراینده. بعد ما رو فرستادن مرکز مشاوره

مشاور چه کرد؟

مشاور که نبود یه مددکار بود. با ما کمی صحبت کرد که چرا می خواین جدا بشین و بعد دید که به نتیجه نمی رسیم ما رو فرستاد دادگاه.

همین؟

بله. البته گفت کمی فکر کنید ولی ما زودتر رفتیم دادگاه و رأی عدم سازش رو گرفتیم.

حق و حقوقت چی؟

تکلیف همه چیز تو طلاق توافقی مشخصه. از دارایی گرفته تا مهریه، قبل از اینکه دادخواست بدی راجع به همه چیز تصمیمت رو گرفتی.

مهریه تو چی شد؟ بخشیدی؟

آره اگه نمی بخشیدم شوهرم طلاقم نمی داد.

دارایی چی؟

دارایی مشترک نداشتیم، هیچی بهم نداد.

یعنی این همه سال زندگی و آخرش هیچی؟

چی کار می کردم مجبور بودم از حقم بگذرم وگرنه قبول نمی کرد.

بچه داشتی؟

نه. خب شاید اگه بچه داشتم شرایط فرق می کرد.

درکل چقدر طول کشید؟

وقتی دادگاه رأی عدم سازش رو داد سه هفته فرصت داشتیم تا بریم محضر برای طلاق ولی همسرم تو این مرحله اذیتم کرد و حاضر نبود بیاد ولی فکر کنم کمتر از یه ماه شد.

پشیمون نیستی؟

نه.

فکر نمی کنی اگر مشاور پافشاری می کرد یا دادگاه سخت می گرفت شاید این اتفاق نمی افتاد؟

چون سریع انجام میشه و آدم در شرایط بدی درخواست میده شاید اگه زمان می ذاشتن و به ما سخت می دریافت به زندگی مشترک ادامه می دادیم. وقتی درخواست میدی دقیقاً تو اوج عصبانیت هستی و از زندگیت خسته شدی.شاید وقتی آروم بشی تصمیمت عوض بشه.

مهرم حلال جونم آزاد

این جمله ای بود که وقتی با میترا سر صحبت رو باز کردم به زبان آورد. با اینکه یک سالی نمی شود از زندگی مشترک 16 ساله اش دست کشیده ولی پشیمان نیست و می گوید اگرچه بهای سنگینی را پرداخته ولی راهی جز طلاق توافقی نداشته.

بعد از 16 سال زندگی مشترک چرا تصمیم گرفتی جدا بشی؟

از ابتدای زندگی مشترکمون، با همسرم مشکل داشتم ولی نه به صورت جدی. اون سال ها طلاق در جامعه ما مثل یه تابو بود و قبح داشت ولی رفته رفته طلاق تو کشور ما رایج شده و شاید به همین دلیل بود که راحت تونستم تصمیمم رو بگیرم.

از کی تصمیمت جدی شد؟

از سال گذشته.

پشنهاد طلاق رو کی داد؟ تو یا همسرت؟

از طرف من بود. اول مدتی از هم جدا زندگی کردیم تا شاید شرایط بهتر بشه ولی بعد از دو ماه همسرم مخالفت کرد و گفت باید برگردی یا اینکه طلاق بگیری منم چون تمایلی به برگشت نداشتم از همه چی گذشتم و طلاق رو انتخاب کردم.

چرا توافقی، این طوری که خیلی از حق و حقوقت رو از دست دادی؟

درسته همه چیز رو از دست دادم از جمله مهریه، حتی اموالی که به نامم بود رو به اسم همسرم زدم و فقط تونستم بچه ام رو پیش خودم نگه دارم.

چرا؟

چون اگه این کارو نمی کردم حاضر نمی شد طلاق بده.متأسفانه قانون وکالت طلاق به زن نمی ده و هر زنی که مشکل داره مجبوره یا زندگی کنه یا از همه چیزش بگذره.

چقدر طول کشید تا جدا شدید؟

هیچی صبح رفتیم دادگاه خانواده تشکیل پفراینده و دادخواست دادیم و بعد یه مشاوره که کاملاً تشریفاتی بود و 5 دقیقه هم طول نکشید انجام شد و رفتیم حکم عدم سازش گرفتیم.

یعنی مشاور از شما نخواست کمی فکر کنید؟

نه، انگار فقط باید تو پفراینده جلو واژه مشاوره یه تیک می خورد، همین. فقط امضاش مهم بود نه کارش. خلاصه ساعت دو بعدازظهر کار تموم و صیغه طلاق جاری شد.

به این سرعت؟

بله، همه چیز در 5 ساعت رخ داد. خیلی راحت و بدون هیچ مسئله ای.

فکر نمی کنی زمان کمیه برای جدا شدن از یه زندگی 16 ساله؟

چرا، ولی ما قبل از اینکه بریم دادگاه پیش مشاور می رفتیم و با پیشنهاد اون بود که تصمیم گرفتیم جدا بشیم.البته فرقی هم نمی کرد اگه دادگاهم به ما زمان می داد بازم حاضر نبودیم برگردیم.

به نظرت طلاق توافقی خوبه؟

بله خوبه، آخه زن ها نمی تونن درخواست طلاق بدن و تنها مرده که می تونه. پس تنها راهت اینه که با بخشیدن حق و حقوقت راحت بشی.

امیر هم از جمله کسانی است که پس از سه سال زندگی مشترک ابتدا درخواست طلاق غیرتوافقی می دهد ولی چون پس از یک سال و نیم پیروز نشد از همسرش که به گفته خودش زن زندگی نبود و در عالم مجردی سیر می کرد جدا شود جهت طلاق را تغییر و بالاخره به شکل طلاق توافقی از همسرش جدا شده است. اماهمسر امیر برخلاف بقیه زنان هم مهریه اش را مطالبه کرد و هم هر چه به عنوان جهیزیه بود برداشت وبرد.این زوج پس از یک سال دوندگی با توافق همدیگر تن به طلاق توافقی دادند و زندگی سه ساله خود را رها کردند.

امیر معتقد است که مشاوره دادگاه دردی را دوا نمی کند و هستند مشاورانی که دور و بر دادگاه عین کارچاق کن ها و دلال عمل می کنند و بیشتر برایشان مادیات مهم است تا معنویات.آنها به دنبال پولشان هستند و برایشان فرقی نمی کند اصغر و اکبر از فریبا و زری جدا بشن یا نه.البته داستان طلاق امیر بدون مشاوره تمام شده چراکه می گوید دادگاه بدون مشاوره رضایت داد تا رأی عدم سازش ما را صادر کنند.خودش معتقد است مشاوران دادگاه تأثیری در فرایند طلاق ندارند و اگر مشاوره هم بشوی چون پایت به آنجا رسیده دیگر می خواهی همه چیز زودتر تمام شود.او که تجربه طلاق توافقی وغیرتوافقی را داشته اعتقاد دارد هر طلاقی که سریع تر تکلیف فرد را مشخص کند بهتر است و دریافت زمان فقط وقت آدم ها را می گیرد و بس.

مراکز مشاوره دادگاه تشریفاتی است

فرزین دهدار، وکیل پایه یک دادگستری درباره طلاق توافقی می گوید: اگر بخواهیم به طور اجمالی به قوانین خانواده نگاه کنیم در قانون مدنی راجع به بحث ازدواج مقرراتی وجود دارد.قبل از انقلاب قوانین متعددی درخصوص قانون حمایت از خانواده تصویب شده بود که در مواردی با مبانی شرعی و اسلامی مغایرت داشت.

وی می افزاید: قانونگذار در سال 91 به دلیل پراکندگی قوانین مربوط به مهریه، ازدواج و طلاق و...قانونی را تحت عنوان قانون حمایت از خانواده به تصویب رساند که در آن راجع به صلاحیت دادگاه های خانواده نسبت به طلاق، مهریه، ازدواج، مراکز مشاوره و...مقرراتی وضع کرد که منطبق با قانون مدنی و شرعی اسلام بود.

به گفته وی، ماده 58 این قانون، حدود 11 قانون را نسخ و آن ها را در یک قانون تجمیع کرد.در واقع این امر موجب شد تا قوانین مربوط به مسائل فوق از یک نظم واحدی برخوردار شوند.دهدار درباره فرایند و چگونگی طلاق توافقی بیان می کند: در طلاق توافقی ابتدا زوجین دادخواستی مبنی بر تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش تنظیم می کنند و راجع به حقوق مالی مثل مهریه، جهیزیه، نفقه و... و حقوق غیر مالی مثل حضانت فرزند مشترک، ملاقات فرزند و..به توافق می رسند. سپس این دادخواست به شعب دادگاه خانواده ارجاع می شود و دادگاه پس از آن دو کار مهم را انجام می دهد، یکی اخذ گواهی عدم بارداری از زوجه و دیگری ارجاع زوجین به مراکز مشاوره. البته باید گفت که براساس ماده 18 قانون حمایت از خانواده، دادگاه نمی تواند به اجبار زوجین را وادار به مشاوره کند و این امرآن هم با توجه به نوع اختلاف آنها اختیاری است ولی معمولاً عرف است که زوجین مشاوره شوند. همچنین براساس ماده 27 همین قانون، قانونگذار در طلاق غیرتوافقی زوجین را مجبور می کند تا در مراکز داوری حضور یابند. البته مراکز مشاوره با مراکز داوری متفاوت است. در مراکز داوری زوجین باید دو نفراز نزدیکان بالای 30 سال خود را به دادگاه معرفی کنند تا داوری کنند. اگر به نتیجه نرسیدند طبق صورتجلسه، دادگاه راجع به اختلاف آنها تصمیم گیری می کند و در همان جلسه گواهی عدم سازش توسط دادگاه صادر و زوجین در محضر حاضر و صیغه طلاق جاری می شود.

وی یادآور می شود: نکته ای که در عمل در دادگاه ها اتفاق می افتد و ما شاهد آن هستیم این است که ماده 18 و اجرای آن امروزه حالت تشریفاتی و ظاهر سازی به خود گرفته و کاری که مشاوره انجام می دهد علمی و کارشناسی نیست به همین دلیل زوجین می توانند ظرف یک روز و درمدت خیلی کوتاه فرایند طلاق توافقی را طی کنند.

این وکیل پایه یک دادگستری درباره اینکه مشاوره چقدر می تواند در کاهش طلاق مؤثر باشد، می گوید: باید توجه داشت که طلاق علل مختلفی دارد می تواند اجتماعی، فرهنگی و...باشد به همین دلیل دادگستری و دادگاه خانواده آخرین حلقه داستان طلاق است. در واقع آخرین مرحله تلقی می شود پس نباید انتظار داشت که دادگستری و دادگاه خانواده جور همه حلقه های موجود در جهت فرایند طلاق را بکشد.از این رو نباید ازمراکز مشاوره ای که در دادگاه های خانواده هستند انتظار معجزه داشت.

وی معتقد است امکان سازش درمراکز مشاوره دادگاه های خانواده تقریباً وجود ندارد چون زوجین قبل از مراجعه به دادگاه و تنظیم دادخواست همه راه های ممکن را طی کرده اند. به نظر می رسد مشاوره باید قبل از ارائه دادخواست باشد نه بعد از آن، آن هم با اراده و خواست زوجین نه اجبار که این نیاز به فرهنگ سازی دارد چون ایجاد تفاهم به اجبار امکانپذیر نیست.

دهدار درباره اینکه طلاق توافقی بهتر است یا طلاق غیرتوافقی بیان می کند:طبیعی است طلاق توافقی بهتر است چون در غیر این صورت زوجین درگیر مسائلی مثل مهریه و نفقه وغیره می شوند که زمان طلاق را به تعویق بیندازند.از طرفی باید توجه داشت که اگر طلاق توافقی وجود نداشته باشد و افراد به زور با هم زندگی کنند آسیب های اجتماعی افزایش می یابد.

وی در ادامه به حق و حقوق زوجه در طلاق توافقی اشاره می کند ومی گوید: متأسفانه در طلاق توافقی قانونگذار حداقل حقوق را برای زوجه در نظر نگرفته است چون فرض قانون این است که زوجین راجع به مسائل توافق می کنند و اگر زوجه خواهان طلاق است پس درباره حق و حقوق خود به توافق رسیده است بنابراین قانونگذار به نظر او احترام می گذارد.

دهدار می افزاید: در طلاق توافقی چون از نوع خلعی است و زن تمام یا قسمتی از مهریه خود را می بخشد بنابراین حق رجوع مرد ساقط می شود ومرد نمی تواند بعد از جاری شدن صیغه طلاق رجوع کند.

طلاق لحظه ای خوب نیست

امان الله قرایی مقدم جامعه شناس نیز معتقد است که هیچ کس بهتراز خود زوجین نمی تواند درباره زندگی آنها تصمیم بگیرد. درست است که مشاوره خوب است ولی مشاور نمی تواند در یک زمان کم به خصوصیات شخصیتی و فرهنگی و اخلاقی افراد اشراف پیدا کند.

وی می گوید: بحث طلاق توافقی متأسفانه به دلیل تأثیرات سوء رسانه ها و شبکه های اجتماعی که اغلب راحت بودن آن را مطرح می کنند رو به افزایش است چراکه مسائل و پیچ وخم های طلاق غیرتوافقی را ندارد و به همین دلیل این امر رایج ومرسوم شده است.

این جامعه شناس که سال های زیادی را صرف مطالعات و بررسی ها برای موضوع طلاق کرده می افزاید: وقتی ارزش ها و هنجارها فرو می ریزد و جامعه دچار بیماری فرهنگی می شود به طوری که عده ای برای طلاق جشن می گیرند، به طور قطع آمار طلاق در جامعه سیر صعودی پیدا می کند.

قرایی مقدم یکی از معضلات طلاق توافقی را در راحت بودن آن می داند و بیان می کند: در گذشته دو نفر از نزدیکان و افراد معتمد خانواده به عنوان داور در دادگاه حاضر می شدند و سعی می کردند تا فرایند طلاق به تعویق بیفتد و گاهی همین تأخیر موجب پشیمانی زوجین از طلاق می شد ولی امروز سادگی و راحتی موضوع سبب شده تا طلاق لحظه ای اتفاق بیفتد که خوب نیست.

به اعتقاد وی، طلاق آغاز فساد و فروریختگی شخصیت و شایستگی فرد است بنابراین ازدواج باید براساس شناخت عقلانی باشد نه از روی هوا وهوس.علاوه بر آن باید خانواده ها وحتی آموزش و پرورش در وظیفه مدارکردن و مسئولیت پذیرکردن بچه ها بیشتر تلاش و سرمایه گذاری کنند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 347

به "علل افزایش طلاق توافقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل افزایش طلاق توافقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید