مهمترین عامل مرگ بیماران کرونایی در ایران

به گزارش گیلاسفا، نتایج مطالعه ای که با هدف ارزیابی فاکتور های اپیدمیولوژیک و بالینی و همچنین فاکتور های مرتبط با مرگ ومیر در مبتلایان به کووید-19 انجام گرفت، نشان داد که بالاترین میزان مرگ ومیر در بین بیماران بالای 65 سال، بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه و در بین افراد با بیماری های زمینه ای مانند دیابت و بیماری های قلبی و عروقی اتفاق افتاده است.

مهمترین عامل مرگ بیماران کرونایی در ایران

به گزارش ایسنا، اخیرا یک مطالعه عظیم بر روی بیش از 16هزار پرونده بیمار کووید19 در 19 بیمارستان تحت پوشش دانشگاه شهید بهشتی تهران به روش کراس-سکشنال، بین فوریه و می 2020 با استفاده از اطلاعات سیستم هوشمند بیمارستانی (Hospital Intelligent Management (HIM انجام شد که حاوی مطالب قابل توجه اپیدمیولوژیکی بوده است.

این مطالعه که به لحاظ تعداد نمونه در سطح دنیای کم نظیر بوده و نتایج آن در ژورنال Archive of Academic Emergency Medicine منتشر شده، بر روی بیماران بستری شده از بهمن 98 تا 23 اردیبهشت 1399 با تشخیص قطعی یا مشکوک به کووید-19 (آن هایی که علائم بالینی و یا سی تی اسکن مثبت ریه داشتند) انجام گرفت. بیشتر این بیماران بین 24 تا 65 سال سن داشتند.

بر اساس نتایج این مطالعه، مرگ ومیر در بین افراد با بیماری های زمینه ای مانند دیابت و بیماری های قلبی و عروقی نسبت به بقیه گروه ها بیشتر بود. میزان کشندگی بیماری نیز در افراد بستری با تست مثبت نسبت به افراد مشکوک، ولی با علائم بالینی بیماری کووید-19 بالاتر و در حد دو برابر بوده است.

نتایج این مطالعه نشان داد عواملی مانند سن، جنس، داشتن سابقه بیماری و همچنین بستری شدن در بخش های مراقبت ویژه می تواند بر روی بقای بیماران تاثیرگذار باشد.

بر اساس این گزارش، همچنین نتایج مطالعه مذکور نشان داد که از 16 هزار و 35 بیمار تایید شده و مشکوک بالینی کووید19 ارجاعی به مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه تعداد 16 هزار و 16 نفر (شامل 99.93 درصد تاییدشدگان و 99.83 درصد مشکوک ها) بستری شدند که 1612 نفر آن ها با میانگین مدت بستری 5 روز فوت شدند.

همچنین بیشترین تعداد مرگ به سنین بیش از 65 سال تعلق داشت (63 درصد آنان از تاییدشدگان و 62 درصد از مشکوک ها بودند، در حالی که 70 درصد بستری شدگان بین 25 تا 64 سال بودند).

بر اساس سایر نتایج این مطالعه، 50 درصد کل مرگ ها در بیماران بستری در ICU رخ داد، در حالی که 62 درصد تاییدشدگان و 52 درصد مشکوک ها نیز کارشان به ICU کشیده بود. همچنین میانگین کل مرگ ومیر 10.05 درصد کل بیماران بستری را تشکیل می داد (13.5 درصد تاییدشدگان و 6.4 درصد مشکوک ها).

بیشترین میزان مرگ ومیر به لحاظ سنی در بین افراد بالای 65 سال بوده (25.32 درصد)، سپس افراد دارای بیماری زمینه ای (25.55 درصد) و بستری های ICU/CCU که (41.7 درصد) بوده است. همچنین بیشترین مرگ ومیر مربوط به بیمارانی بود که دیابت و بیماری های قلبی عروقی (38.46 درصد) و سرطان (35.79 درصد) داشتند.

در خاتمه این مقاله آمده که بر اساس نتایج این مطالعه دیتابیس های عظیم و قابل اعتنایی از اطلاعات مربوط به کووید19 در کشور ایجاد شده که علاوه بر مطالعه منطقه ای قابلیت آن را دارد که تجمیع شده و در سطح ملی مورد پژوهش های کلان قرار گیرد. این مطالعه از نظر تعداد پرونده مورد آنالیز عظیمترین مطالعه از نوع خود در خاورمیانه و چه بسا یکی از عظیمترین مطالعات کووید در آسیا و حتی دنیا بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 211

به "مهمترین عامل مرگ بیماران کرونایی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین عامل مرگ بیماران کرونایی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید