واکسن پاستور اولین واکسن در دنیا است که برای آن دوز یادآور هم طراحی شده است

به گزارش گیلاسفا، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: با شروع مرحله سوم آزمایش واکسن پاستور که به زودی اجرایی می گردد، زمینه برای واکسیناسیون عمومی این واکسن تا خرداد فراهم است.

واکسن پاستور اولین واکسن در دنیا است که برای آن دوز یادآور هم طراحی شده است

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ حرفه ای از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، دکتر علیرضا بیگلری با اشاره به جزئیات فاز سوم مطالعه انسانی واکسن ایرانی-کوبایی کرونا، با تاکید بر آن که برند پاستور نشانی است که نمی توانیم آن را بر روی هر واکسنی بگذاریم؛ زیرا یک برند 100 ساله است، گفت: از ماه ها قبل سعی کردیم که در طراحی، واکسنی را به عنوان واکسن پاستور طراحی و معرفی کنیم که اولا مطمئن باشیم که کاراست، ثانیا از کم بودن عوارضش کاملا مطمئن باشیم.

رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به جزئیات شروع مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن فراوری مشترک میان انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کشور کوبا، گفت: این واکسن حاصل همکاری انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کشور کوبا است که یک واکسن نوترکیب است که بر روی یک پروتئین دیگر سوار شده تا بتواند آنتی ژن های کووید را حمل کند. طراحی واکسن به گونه ای است که تا به امروز و با توجه به نتایج فاز یک و دو بالینی، یکی از کاراترین واکسن های جهان بوده است و از نظر عارضه هم در مقایسه با سایر واکسن ها، در مطالعات بالینی مرحله یک و فاز دو، بی نهایت کم عارضه بوده است.

دکتر بیگلری اضافه نمود: با توجه به همکاری که دو دهه قبل انستیتو پاستور ایران با کشور کوبا در زمینه فراوری واکسن هایی از جمله واکسن هپاتیت و پنوموکوک انجام داده است، در زمینه فراوری واکسن کووید هم با این کشور وارد همکاری شدیم. این واکسن یکی از بهترین واکسن هایی تشخیص داده شد که می تواند بین دو کشور مورد همکاری مشترک قرار گیرد.

مرحله سوم مطالعه انسانی واکسن انستیتو پاستور؛ در 7 استان با 24 هزار داوطلب

رئیس انستیتو پاستور ایران ادامه داد: در فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن فراوری مشترک ایران و کوبا در هفت استان کشور و هشت دانشگاه علوم پزشکی شامل مازندران، بابل، اصفهان، یزد، کرمان، هرمزگان، همدان و زنجان این واکسن مورد مطالعه قرار می گیرد که مجموعا در کل کشور 24 هزار داوطلب وارد مطالعه می شوند که از هر دانشگاه علوم پزشکی، بالغ بر 3000 نفر پذیرش خواهند شد.

اولین واکسن کرونا با دوز یادآور

رئیس انستیتو پاستور ایران گفت: باید توجه کرد که خوشبختانه این واکسن اولین واکسنی است که در جهان برای آن دوز یادآور هم طراحی شده است. زیرا اکنون کارشناسان بهداشتی جهان به تمام شرکت های واکسن ساز توصیه می نمایند که حتما برای واکسن های خودشان دوز یادآور هم فراوری نمایند تا چند ماه بعد از تزریق واکسن کووید، تزریق دوز یادآور یا بوستر (Booster dose) باعث می گردد که سطح ایمنی حفظ گردد. بر همین اساس در پنج استان دو دوز واکسن تزریق می گردد و در دو استان علاوه بر دو دوز واکسن، یک دوز یادآور هم داریم که یک ماه بعد از اتمام واکسیناسیون در دو استان زنجان و یزد تزریق می گردد.

وی اضافه نمود: نشان داده شده که این دوز یادآور، هم منجر به افزایش ایمنی زایی می گردد و هم باعث می گردد که ایمنی در مدت زمان بیشتری در بدن باقی بماند. البته دوز یادآور بین یک تا 9 ماه بعد از تزریق می تواند مورد استفاده قرار گیرد. این واکسن، اولین واکسنی است که دوز یادآور هم برای آن طراحی شده است.

ورود به مرحله واکسیناسیون عمومی؛ سرانجام خرداد

وی همچنین گفت: با توجه به نتایجی که از فاز یک و دو کارآزمایی بالینی این واکسن که در کوبا صورت گرفته داریم و همچنین با توجه به طراحی واکسن، پیش بینی می گردد که بتوانیم در دهه دوم یا سوم خرداد ماه جمع بندی را داشته باشیم و با نتایجی که می گیریم بتوانیم وارد واکسیناسیون عمومی با این واکسن شویم. ان شاءالله یکی از واکسن هایی خواهد بود که در ایمن سازی مردم مان در مقابل بیماری کرونا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

برآورد از میزان فراوری انبوه واکسن ایرانی-کوبایی

بیگلری درباره میزان برآورد از فراوری انبوه این واکسن در کشور، گفت: فراوری همه واکسن ها به صورت پلکانی است؛ به این صورت که در ماه های اول معمولا فراوری کم است و هر چه زمان می گذرد، می توان فراوری را افزایش داد. پیش بینی ما این است که در خرداد ماه حداقل بتوانیم یک میلیون دوز واکسن را آماده داشته باشیم که بلافاصله بعد از تایید نتایج مورد استفاده قرار گیرد، اما از ماه تیر به بعد فراوری افزایش می یابد؛ به طوری که در حدود مهر و آبان می تواند حداقل به حدود پنج تا شش میلیون دوز در ماه برسد.

چرا در 7 استان؟

رئیس انستیتو پاستور ایران درباره علت انجام فاز سوم کارآزمایی بالینی در هفت استان کشور، گفت: این استان ها با توجه به توزیع جغرافیایی انتخاب شدند. این استان ها را با توجه به معیار هایی که داشتیم و نوع گستردگی بیماری در کشور انتخاب کردیم تا این واکسن در نقاط جغرافیایی مختلف کشور مورد آنالیز قرار گیرد و همچنین با توجه به اینکه کلا قرار بود که در کشور 24 هزار نفر را وارد مطالعه کنیم، در هشت دانشگاه علوم پزشکی کشور و هفت استان این اقدام را انجام می دهیم که دو دانشگاه در مازندران مورد مطالعه قرار می گیرند و در هر دانشگاه هم نمی توانیم بیش از 3000 نفر پذیرش داشته باشیم. طراحی مطالعه به این صورت است که ما گستره جغرافیایی را داشته باشیم.

ورود 44 هزار داوطلب به مرحله سوم این واکسن در کوبا

دکتر بیگلری گفت: در کوبا 44 هزار نفر در فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن شرکت می نمایند. با توجه به اینکه در آنجا ریت بیماری بسیار کم است، باید تعداد بیشتری را وارد مطالعه می کردند.

وی گفت: فراخوان شروع ثبت نام برای فاز سوم مطالعه بالینی شروع شده است و با توجه به اینکه ظرفیت فراخوان فورا پر خواهد شد، ان شاءالله پیش بینی می کنیم که از دوشنبه هفته آینده بتوانیم کار کارآزمایی فاز سوم این واکسن را شروع کنیم.

این واکسن کارا و کم عارضه است

رئیس انستیتو پاستور ایران درباره نتایج دو مرحله اول واکسن فراوری مشترک، گفت: نتایج این واکسن به طور کامل از نظر اثربخشی پیروز بوده است. باید توجه کرد که برند پاستور برندی است که نمی توانیم آن را بر روی هر واکسنی بگذاریم. زیرا یک برند 100 ساله است. این واکسن به دقت انتخاب شده است. زیرا نام پاستور مورد اعتماد مردم است و پاستور 100 سال سابقه واکسن سازی دارد و به همین دلیل از نظر فنی حتما دقت می گردد که بهترین واکسن انتخاب گردد. اکنون می بینید که هر یک از واکسن ها یک عارضه خاص می دهند. ما از ماه ها قبل سعی کردیم که در طراحی واکسنی را به عنوان واکسن پاستور طراحی و معرفی کنیم که اولا مطمئن باشیم که کاراست و ثانیا از کم بودن عوارضش کاملا مطمئن باشیم و به همین دلیل این واکسن انتخاب شد.

وی ادامه داد: هر دو انستیتویی که در این واکسن کار کردند هم انستیتو پاستور ایران و هم انستیتو فینلای کوبا در جهان صاحب نام هستند و به همین دلیل برندمان را بر روی واکسنی می گذاریم که کاملا اطمینان داریم و نتایج فاز یک و دو هم این را کاملا ثابت نموده که واکسن کارایی بسیار خوبی دارد و از نظر عارضه هم بسیار کم عارضه است. واکسنی را انتخاب کردیم که به خودمان هم همین واکسن را تزریق خواهیم کرد.

بر اساس اعلام انستیتو پاستور ایران، افراد واجد شرایط شرکت در این کارآزمایی شامل سن 18 تا 80 سال، ساکن در شهر های اصفهان، بابل، بندرعباس، زنجان، ساری، کرمان، همدان، یزد و داشتن سلامت عمومی و بیماری های زمینه ای کنترل شده، هستند.

علاقه مندان به شرکت در این کارآزمایی بالینی می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به آدرس زیر مراجعه نمایند:

https://www.pasteurcovac.ir

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 757

به "واکسن پاستور اولین واکسن در دنیا است که برای آن دوز یادآور هم طراحی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن پاستور اولین واکسن در دنیا است که برای آن دوز یادآور هم طراحی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید