گرانی وام مسکن در قله یک ماهه

به گزارش مجله گیلاسفا، در چهاردهمین روز دی ماه هزینه وام مسکن پس از افزایشی که در هفته گذشته شروع نموده بود در دو روز گذشته افزایشی جدی را به ثبت رساند. فرایند افزایشی قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن سبب شد تا این رقم در روز جاری 2 هزار و نهصد تومان افزایش یافته و از مرز 60 هزار تومان عبور کند. اما این تغییرات در هزینه اوراق مسکن چه تاثیری را بر هزینه وام و نرخ سود وام مسکن در روز جاری گذاشته است؟

گرانی وام مسکن در قله یک ماهه

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

هزینه وام مسکن

به گزارش اقتصادنیوز، در چهاردهمین روز دی ماه هزینه هرکدام از اوراق وام مسکن به 62 هزار تومان رسید. این رقم در مقایسه با روز گذشته 2 هزار و 900 تومان افزایش پیدا کرد.

این درحالیست که به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد. از سوی دیگر مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود. در نتیجه هزینه اوراق برای مجردین در روز چهاردهم دی ماه نسبت به روز قبل 817 هزار تومان افزایش پیدا نموده و با گذر از مرز 17 میلیون تومان به 17 میلیون و 400 هزار تومان رسید.

این افزایش قیمت برای متاهلین نزدیک به 1 میلیون و 400 هزار تومان بوده و در نهایت مبلغ تهیه وام مسکن آن ها را در این روز به 29 میلیون و 800 هزار تومان رساند. شتاب افزایش قیمت در روز های اخیر به حدی بوده که اکنون در قله گرانی وام مسکن از یک ماه پیش تا کنون قرار گرفته ایم.

نرخ سود وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش های استاندارد برای ارزیابی طرح های مالی است. در این روش کوشش می گردد تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند. اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ تعیین در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها دیگر 17.5 درصد نخواهد بود.

نرخ سود وام مسکن در چهاردهم دی ماه برای متقاضیان وام مسکن به 20.9 درصد افزایش پیدا کرد.

گرانی پر شتاب وام مسکن در روز های اخیر نرخ سود وام مسکن را که در یک هفته پیش در حد 20 درصد ثبت شده بود را اکنون به مرز 21 درصد کشانده است.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ نموده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز چهاردهم دی ماه برای اخذ وام مسکن به وسیله خرید اوراق تسه اقدام نموده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت نمایند برابر با 177 میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 329 میلیون و 700 هزار تومان برآورد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 583

به "گرانی وام مسکن در قله یک ماهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرانی وام مسکن در قله یک ماهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید