4خبر خوب و یک خبر بد برای بایدن

به گزارش گیلاسفا، به گزارش خبرنگاران، جو بایدن، نامزد دموکرات ها در 4 ایالت چرخشی (Swing states) از ترامپ پیش است. او حتی در یکی از ایالت ها که ترامپ در سال 2016 توانسته بود نتیجه را به سود خود کند، جلو افتاده است.

4خبر خوب و یک خبر بد برای بایدن

با ما همراه باشید و درباره safarbaran بیشتر بدانید.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، جو بایدن در ایالت های مینه سوتا، نوادا، نیوهمپشایر و ویسکانسین به ترتیب با اختلاف 9، 4، 3 و 5 از ترامپ پیش افتاده است.

در حالی که در سال 2016 هیلاری کلینتون در سه ایالت ابتدایی به ترتیب با اختلاف 2، 2 و یک بر ترامپ پیروز شده بود اما با اختلاف یک امتیاز ویسکانسین را به ترامپ واگذار نموده بود. در واقع حمله مداوم ترامپ در طول هفته های گذشته علیه بایدن اثری نداشته و او نتوانسته است در ایالت های چرخشی اوضاع را به سود خود کند.

نتایج نظرسنجی اجرا شده توسط نیویورک تایمز و کالج سیه نا نشان می دهد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در ایالت ویسکانسین؛ جایی که با شعار نظم و قانون قصد داشت از دست بایدن خارج کند، از نامزد دموکرات ها عقب افتاده است. او در ایالت ویسکانسین با 5 امتیاز از جو بایدن نامزد دموکرات ها عقب افتاده است. در ایالت همسایه یعنی مینه سوتا نیز از اختلاف 9 امتیازی رنج می برد.

او تمایل داشت تا این ایالت تقریبا دموکرات را در آستانه انتخابات به سمت خود بکشاند. با این حال دونالد ترامپ توانسته است پس از ناآرامی ها در ویسکانسین اوضاع خود را در نزد سفیدپوستان جمهوری خواه بهتر کند. اما در هر دو ایالت میانه غربی به انضمام دو ایالت نوادا و نیوهمپشایر که نبرد کمتری در آن مشاهده می گردد، ترامپ نتوانسته است آسیب پذیری اساسی سیاسی خود را بهبود بخشد. به جز اینها، شهرت وی به ضد زن بودنش و اینکه او نتوانسته است از عهده راهنمایی بیماری پاندمی ویروس کرونا بر آید، بر میزان نامحبوبیت اش افزوده است.

جا گذاشتن ترامپ در این 4 ایالت از سوی کارزار انتخاباتی ترامپ بسیار مهم است، شاید که بتواند شانس انتخاب مجدد وی را در انتخابات سوم نوامبر بالا ببرد. او در سال 2016 از میان 4 ایالت یاد شده در سه ایالت به هیلاری کلینتون باخت، اما در ویسکانسین به سختی توانست این ایالت را از دست نامزد دموکرات ها خارج کند.

در حالی که نامزدی دونالد ترامپ از دو ماه پیش تعیین شده بود، نظرسنجی نیویورک تایمز حکایت از این دارد که ترامپ از آن روز نتوانسته است به موفقیت سیاسی عظیمی نائل گردد. رای دهندگان در ویسکانسین و مینه سوتا بر سر این سوال که به کدام نامزد باید اعتماد گردد، به دو دسته تقسیم شده اند: عده ای که خواهان نظم و قانون دونالد ترامپ شده اند و عده دیگری که خواهان عدالت نژادی در ایالات متحده هستند.

اما این نظرسنجی نشان می دهد که احتمالا رای دهندگان به دلیل برنامه های بهتر در حوزه عدالت نژادی، مهار ویروس کرونا و ایجاد وحدت در کشور، جو بایدن، معاون سابق ریاست جمهوری دوره باراک اوباما را ترجیح می دهند. به عنوان مثال در حوزه مسائل نژادی در مینه سوتا و ویسکانسین 56 درصد گفته اند به بایدن اطمینان دارند، در حالی که این رقم برای نامزد جمهوری خواهان به 37 درصد می رسد.

در موضوع ویروس کرونا 52 درصد به بایدن و 41 درصد به ترامپ اطمینان داشته اند. در باب متحد کردن ایالات متحده 53 درصد به بایدن و 38 درصد به ترامپ اطمینان داشته اند. در موضوع اداره کردن اعتراض ها 51 درصد به بایدن و 42 درصد به ترامپ اعتماد داشته اند. درخصوص موضوعات دیگر از جمله مهار جرم و جنایت 48 درصد به بایدن و 46 درصد به ترامپ اطمینان داشته اند. حتی درباره موضوعی همچون نظم و قانون هر چند اختلاف ترامپ با بایدن زیاد نیست اما بایدن با یک درصد اختلاف از نامزد جمهوری خواهان پیش است. در این خصوص 48 درصد مردم این دو ایالت گفته اند به بایدن و 47 درصد گفته اند به ترامپ اطمینان دارند. بایدن اما در تنها مساله ای که از ترامپ عقب افتاده، اقتصاد است. 50 درصد مردم این دو ایالت درباره اداره بهتر اقتصاد کشور به ترامپ اعتماد داشته اند، در حالی که این رقم برای بایدن به 45 درصد می رسد.

اما موضوع مهم اینکه ترامپ در چهار موضوع اول اصلا به رقم 45 درصد نزدیک نمی گردد و تنها در سه موضوع مربوط به جرم و جنایت، نظم و قانون و اقتصاد از 45 درصد فراتر رفته است. بایدن اما مهم ترین قدم خود را در ایالت ویسکانسین برداشت. کارزار انتخاباتی او از ماه ژوئن به این سو، چنین پیشرفتی را مشاهده ننموده بود. در ایالت ویسکانسین او با 48 درصد بر ترامپ 43 درصدی غلبه نموده است.

این تحول در شرایطی رخ می دهد که ترامپ در هفته های اخیر حملات خود را علیه بایدن افزایش داده بود و جوی خواب آلود را خطر عظیم برای ایالات متحده آمریکا معرفی نموده است. برای مثال نامزد دموکرات ها در ایالت مینه سوتا که در هفته های اخیر محل اعتراض های شدید مسائل نژادپرستانه بوده است با اختلاف 9 درصدی از ترامپ پیش است. از زمان ریچارد نیکسون در سال 1972، تا به امروز هیچ نامزد جمهوری خواهی نتوانسته است در انتخابات مجدد رای مردم مینه سوتا را به دست آورد. ترامپ در سال 2016 نیز در این ایالت رقابت را با اختلاف 5/ 1 درصد به هیلاری کلینتون باخته بود.

پیش بینی می گردد در هفته های پیش رو، حملات ترامپ علیه بایدن افزایش یابد، اما مهم ترین دردسر ترامپ هم اینک بیماری کرونا است که بیشترین تلفات را در این کشور برجا گذاشته است.

کریس روترفرود 51 ساله از مینیاپولیس که به خاطر ناآرامی ها به عنوان یک جمهوری خواه از ترامپ حمایت نموده بود، می گوید: به خاطر دروغ های پیاپی که رئیس جمهوری می گوید به او رای نخواهد داد. به باور این فرد جمهوری خواه آمریکا به دلیل بیماری پاندمی و ناآرامی ها به شدت به دردسر افتاده است. او می گوید به رغم اینکه ترامپ برای او فرد مهمی است اما ممکن است به بایدن رای بدهد، اگر وی بتواند قول بدهد آرامش را به آمریکا بازگرداند.

خبر بد برای بایدن

سیاهان برای انتخاب نامزد دموکرات صندلی مهمی دارند. اما بی عدالتی نژادی موضوعی است که این اقلیت آمریکایی را می آزارد؛ به گونه ای که در انتخابات امسال این موضوع به سوژه داغ بین دو نامزد تبدیل شده است. کشته شدن سیاه پوستان به دست نیروهای پلیس سفید پوست، در چند وقت اخیر به موضوع بی عدالتی در آمریکا دامن زده است.

این ناآرامی ها، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده را مجبور نموده است به شعار نظم و قانون پناه بیاورد و جو بایدن، رقیب برجسته دونالد ترامپ بر سر موضوعی همچون عدالت نژادی، رئیس جمهوری آمریکا را به چالش کشیده است. اما در کمتر از دو ماه مانده به انتخابات و در بحبوحه رواج بیماری پاندمی ویروس کووید-19 که نرخ بالای بیکاری را رقم زده است، هنوز این عوامل موجب نشده است که سیاهان برای حضور در انتخابات انژری لازم را به دست آورند. البته یک نظرسنجی نشان می دهد به دلیل عملکرد بد ترامپ، 78 درصد از سیاهان از جو بایدن حمایت می نمایند.

راوی پری، استاد و صاحب کرسی علوم سیاسی در دانشگاه هاروارد به الجزیره می گوید: سیاهان از جو بایدن حمایت خواهند کرد. اما تفاوت هایی در شور و شوق سیاهان دیده می گردد. برای مثال زنان سیاه پوست چندان شور و شوق حضور در انتخابات را ندارند. همچنین جوانان سیاه پوست از بایدن حمایت می نمایند اما آن شور لازم را برای حضور در انتخابات ندارند. هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری اوایل ماه جاری میلادی از کنوشا، جایی که یک جوان سیاه پوست به ضرب گلوله های یک پلیس سفیدپوست فلج شده است، ملاقات داشته اند.

بایدن پس از ملاقات با خانواده قربانی خشونت های نژادی، یعنی جیکوب بلیک در یک کلیسا گفت که او به آمریکا یاری خواهد نمود تا بر این نژادپرستی سیستماتیک غلبه کند. در مقابل ترامپ بدون آنکه نامی از جیکوب بلیک بیاورد، هرگونه نژادپرستی سیستماتیک در آمریکا را رد کرد و با شعار نظم و قانون خواهان مهار معترضان شد. داده های موجود نشان می دهد که از دهه 1960 به این سو، سیاهان از نامزد دموکرات ها حمایت نموده اند و هر وقت مسائل نژادی در آمریکا پیش آمده است آنها بیشترین رای خود را به نامزد دموکرات ها داده اند.

حضور قوی سیاهان در انتخابات منجر به انتخاب باراک اوباما، به عنوان نخستین رئیس جمهور سیاه پوست آمریکا شد اما در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، میزان شور و اشتیاق سیاهان برای حضور در انتخابات کاهش یافت. این در حالی است که در انتخابات امسال دونالد ترامپ میخواهد آرای بیشتری از سیاهان را به سبد خود واریز کند. در سال 2016 نزدیک به 8 درصد از مردان سیاه پوست به ترامپ رای دادند. بنابر یک نظرسنجی اجرا شده در حال حاضر 13 درصد از مردان سیاه پوست از ترامپ حمایت می نمایند.

ترنس وودبری، متخصص نظرسنجی دموکرات ها می گوید که داده های اخیر نشان می دهد نیمی از سیاه پوستان از بایدن حمایت خواهند کرد و بعضی دیگر نیز گفته اند به ترامپ رای خواهند داد یا ترجیح می دهند در روز انتخابات در خانه های خود بمانند.

سیاهان انتظار دارند که بایدن قول دهد تا بودجه پلیس کاهش یابد. در یک نظرسنجی تعیین شده است که 70 درصد سیاهان خواهان کاهش بودجه پلیس شده اند. چنین اتفاقی منجر به از دست دادن رای سفیدپوستان میانه رو می گردد. به نظر می رسد بایدن در یک دوراهی سخت گیر افتاده است.

در این زمینه داده ها نشان می دهد اگر میزان مشارکت سیاهان در سال 2016 بیشتر بود و به جای 90 درصد، 95 درصد سیاهان در دو ایالت میشیگان و پنسیلوانیا به هیلاری رای می دادند، آرای این دو ایالت نیز به دموکرات ها تعلق می گرفت.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 219

به "4خبر خوب و یک خبر بد برای بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4خبر خوب و یک خبر بد برای بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید