بالاترین نرخ تورم در کدام استان ها است؟

به گزارش مجله گیلاسفا، طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه در مرداد ماه سال جاری در کل کشور به 42.2 درصد رسید و این رقم، رکورد جدیدی برای نرخ تورم در دوره دولت تدبیر و امید بود. گزارش ها نشان می دهد که در برخی استان ها نرخ تورم سالانه مرز بی سابقه 50 درصد را نیز رد کرده است!

بالاترین نرخ تورم در کدام استان ها است؟

نرخ تورم از جمله شاخص های مهم اقتصادی محسوب می گردد که همواره از طریق بسیاری از مردم مورد رصد و بررسی قرار می گیرد. از این رو واکاوی گزارش های مربوط به این نرخ که هم اکنون، دیگر تنها از طریق مرکز آمار ایران تهیه و منتشر می گردد می تواند حائز جذابیت های خاصی باشد.

به تازگی مرکز آمار ایران گزارش مربوط به نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مرداد ماه سال 1398 را برای استان ها منتشر کرده است. از این رو با توجه به همین گزارش حالا می توان به این پرسش ها پاسخ داد که نرخ تورم در چند استان به بیش از 50 درصد رسیده است؟ و کدام استان ها دارای بیشترین نرخ تورم و کدام استان ها دارای کمترین نرخ تورم می باشند؟

طبق تعریف، نرخ تورم عبارت است از افزایش سطح عمومی قیمت کالا ها و خدمات تعیین در یک بازه زمانی تعیین. مرکز آمار برای محاسبه نرخ تورم، سبدی از کالا ها و خدمات را در نظر می گیرد که در این سبد 475 قلم کالا و خدمت وجود دارد. همچنین همان گونه که در تعریف نرخ تورم ذکر شد برای محاسبه این نرخ، بازه زمانی تعیینی در نظر گرفته می گردد که طول این بازه عموماً نرخ تورم را به سه نوع مختلف تقسیم می کند: نرخ تورم سالانه، نرخ تورم نقطه به نقطه و نرخ تورم ماهانه.

طبق گزارش مرکز آمار ایران، در مرداد ماه 1398 عدد شاخص کل برای خانوار های کشور (1395=100) به 180.8 رسید که این عدد نسبت به ماه قبل 0.6 درصد افزایش را نشان می دهد. یعنی نرخ تورم ماهانه برای خانوار های کشور 0.6 درصد بوده است. در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوار های کشور مربوط به استان لرستان با 2.8 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کردستان با 0.4 درصد کاهش بوده است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (نرخ تورم نقطه به نقطه) برای خانوار های کشور 41.6 درصد بوده است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه متعلق به استان ایلام (54.8 درصد) و کمترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان فارس (34.6 درصد) بوده است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مرداد ماه 1398 برای خانوار های کشور به عدد 42.2 درصد افزایش یافته است. همان گونه که از نمودار زیر پیداست، بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان کردستان با نرخ تورم 50.8 درصد و کمترین نرخ تورم مربوط به استان قم با نرخ تورم 35.7 درصد می باشد. این اعداد بیانگر آن است که خانوار های ساکن استان کردستان به طور میانه 8.6 درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوار های ساکن استان قم به طور میانه 6.5 درصد کمتر از میانگین کل کشور برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کرده اند؛ بنابراین ارزان ترین استان در مقایسه با سایر استان ها برای زندگی در مرداد ماه سال جاری استان قم و گران ترین استان برای زندگی استان کردستان بوده است.

همچنین همان گونه که از نمودار زیر ملاحظه می گردد در دوازده ماهه منتهی به مرداد ماه سال جاری نرخ تورم در سه استان کردستان، ایلام و چهارمحال و بختیاری به ترتیب رقم های بی سابقه 50.8، 50.7 و 50.2 درصد را به ثبت رسانده و به بیش از 50 درصد رسیده است. همچنین سه استان خراسان شاقتصادی، خراسان جنوبی و لرستان به ترتیب با نرخ های تورم سالانه 49.4، 49.3 و 49.1 درصد در مرز ورود به نرخ تورم سالانه بیش از 50 درصد حضور دارند.

منبع : صاحب خبر

منبع: اُکالا
انتشار: 23 آذر 1400 بروزرسانی: 23 آذر 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1068

به "بالاترین نرخ تورم در کدام استان ها است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالاترین نرخ تورم در کدام استان ها است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید