خبرنگاران اطلس سیمای طبیعی تالاب بین المللی زریبار تهیه و تدوین شد

به گزارش گیلاسفا، سنندج-خبرنگاران - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان از تهیه و تدوین اطلس سیمای طبیعی تالاب بین المللی زریبار در امسال اطلاع داد.

خبرنگاران اطلس سیمای طبیعی تالاب بین المللی زریبار تهیه و تدوین شد

فریبا رضائی عصر پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اظهارداشت: با توجه به تنوع بالای فون و فلور تالاب زریبار و ثبت آن در دبیرخانه کنوانسیون رامسر به عنوان بیست و پنجمین تالاب بین المللی در کنار سایر برنامه ها و اقدامات مدیریتی و پژوهشی، گزیده ای از گونه های جانوری و گیاهی شاخص این تالاب و تصاویری از زیبایی های آن در مجموعه ای تحت عنوان اطلس تالاب زریبار تهیه و تدوین شده است.

وی با اشاره به اینکه این اطلس سال جاری به چاپ می رسد، اضافه کرد: پناهگاه حیات وحش زریبار با مساحت سه هزار و 292 هکتار در فاصله سه کیلومتری شهرستان مریوان واقع شده و علاوه بر ارزش های زیست محیطی، از مکان های دیدنی و گردشگری استان کردستان محسوب می گردد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان گفت : پناهگاه حیات وحش زریبار برابر مصوبه 304 شورای عالی محیط زیست در سال 88 ثبت شد و یکی از منحصر به فردترین تالاب های آب شیرین منطقه است.

رضائی یادآور شد: زریبار دارای حیات وحش بسیار متنوع بوده و محلی برای حضور پرندگان بومی و مهاجر است که براساس آخرین آمار 278 گونه پرنده در این پناهگاه شناسایی شده است.

تالاب زریبار در 13 اسفند سال 97 بعنوان بیست و پنجمین تالاب بین المللی کشور در کنوانسیون رامسر با وسعت 2 هزار و 403 هکتار در داخل پناهگاه حیات وحش زریوار قرار گرفته که 855 هکتار آن پهنه آبی است به ثبت رسید.

تالاب زریبار هفتمین تالاب ثبت شده ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنوانسیون بین المللی رامسر است که فرآیند ثبت آن از یک دهه پیش شروع شده بود، پناهگاه حیات وحش و تالاب زریبار دارای حجم تقریبی آب بیش از 30 میلیون مترمکعب است و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می گردد.

طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود 1.6 کیلومتر، وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب 2 و 6 متر است.

زریبار در یک دره طولی وسیع قرار گرفته است و از 2 طرف غرب و شرق با کوه های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه تشکیل می دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 418

به "خبرنگاران اطلس سیمای طبیعی تالاب بین المللی زریبار تهیه و تدوین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اطلس سیمای طبیعی تالاب بین المللی زریبار تهیه و تدوین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید