راهنمای تست عطر به روش صحیح به همراه معرفی 4 شیوه تست

به گزارش مجله گیلاسفا، پیدا کردن رایحه ای که از هر نظر مناسب شماست می تواند یک چالش باشد. گذراندن چند ساعت در فروشگاه های بزرگ با بوییدن انواع عطر ها و تماشای خودتان در شیشه های گران قیمت عطر، تجربه ای شگفت انگیز است. با این حال این روش هم تست عطر کاملی نیست. با این کار شما فقط عطر را بر اساس نت های بالایی قضاوت می کنید. زیرا تشخیص ریزه کاری های لایه های رایحه، با تست چند دقیقه ای عطر و با وجود خستگی بینی غیر ممکن است.

راهنمای تست عطر به روش صحیح به همراه معرفی 4 شیوه تست

روایح موجود در شیشه ی عطر، پس از واکنش دادن با پوست یا پخش شدن در محیط، تغییر می نماید.به همین علت قبل از خرید عطر، تست عطر لازم است. این موضوع ما را به این سؤال می رساند که چگونه می توان عطر را به برترین شکل تست کرد؟ فرقی نمی نماید که در حال خرید عطر مردانه یا خرید عطر زنانه باشید، در هر صورت، روش های مختلفی برای تست عطر وجود دارد که می تواند به شما در انتخابی درست تر و خریدی متناسب با ترجیحاتتان یاری کند. در ادامه، به معرفی 3 روش صحیح تست عطر می پردازیم تا فرآیند خرید عطر برای شما آسان تر گردد.

روش های تست عطر

انتخاب یک عطر، انتخاب بیانیه ای برای هویت و شخصیت شما است. هر چه عطر چند وجهی تر باشد، مجذوب نماینده تر و منحصر به فردتر خواهد بود. اما هرچه پرفورمنس یک عطر پیچیده تر باشد، مدت زمان بیشتری برای شکوفا شدن و تکامل احتیاج دارد و بعلاوه به شناخت هرم بویایی عطر احتیاج است. با این که فرمولاسیون عطر کمی سخت است، اما برای ساده تر کردن درک روایح یک عطر همواره به صورت شماتیک به شکل یک هرم در نظر گرفته می گردد. در واقعیت، همه نت های بویایی در هم تنیده شده اند، با هم تعامل دارند و همدیگر را تکمیل می نمایند. اگر یک عطر به خوبی ساخته شده باشد، می توانیم نت های پایه را از نت های بالایی متمایز کنیم. نت های بالایی همانند اولین پاراگراف گیرای یک داستان هستند و شما را وادار می نمایند که بدانید بعداً چه اتفاقی می افتد؟ نت های قلب عطر، نقطه عطف یک رایحه هستند و بین 10 تا 20 دقیقه ماندگاری دارند. نت های پایه، روایحی هستند که در حافظه می مانند. روایح پایه از دو یا سه ساعت تا یک روز کامل یا حتی بیشتر ماندگاری دارند. با دانستن هرم بویایی، 4 روش برای تست صحیح یک عطر وجود دارد.

تست روی بلاتر

حتماً تا به حال از نوار های کاغذی یا بلاتر (Blotter) برای بوییدن عطر استفاده نموده اید. آن ها از مواد جاذب و متخلخل خاصی ساخته شده اند که به عطر اجازه می دهد تا به سرعت جذب گردد. تست روی بلاتر روشی برای ارزیابی عطر بدون تأثیر شیمی منحصر به فرد پوست شما است. اندازه کمی از عطر را روی نوار کاغذی یا همان بلاتر اسپری کنید و به آرامی آن را تکان دهید تا رایحه پخش گردد. بعلاوه می توانید انتهای باریک آن را در بطری اسانس فرو کنید. هنگام اسپری کردن عطر، حتماً کاغذ را از خود دور نگه دارید. کاغذ را خیس نکنید، یک یا دو اسپری کافی است. دقت کنید که اگر قصد دارید چندین عطر را آزمایش کنید، تعداد اسپری ها باید ثابت بماند تا بتوانید غلظت رایحه را به درستی تست کنید. یکی از ترفند های مفید این است که قسمت معطر بلاتر را به سمت بالا خم کنید تا سطح، آن را لمس نکند. بلاتر را به آرامی با نفس های کوتاه بو کنید و سپس آن را کنار بگذارید. می توانید این کار را در طول روز تکرار کنید تا چرخه کامل عطر را تجربه و برداشت های خود را یادداشت کنید.

امتحان کردن عطر روی پوست

روایحی که روی بلاتر دوست نداشتید ممکن است در ترکیب شدن با ترکیب شیمی پوست شما کاملاً تغییر ماهیت دهند. زمانی که عطری را روی پوست تست می کنید، نسبت به بلاتر، رایحه را به طور کامل و با ابعاد بیشتری تجربه خواهید کرد. گرمای پوست شما روایح عطر را فعال می نماید. اسپری کردن عطر از فاصله 20 سانتی متری برترین نحوه تست عطر روی پوست است. پس از اسپری کردن عطر روی نقاط نبض مانند مچ دست، کمی صبر نموده و سپس عطر را بو کنید. چند ساعت صبر کنید و دوباره مچ دستتان را بو کنید. همان طور که اشاره شد، طول می کشد تا یک عطر تکامل یابد. عطر ها می توانند در طول زمان لایه های مختلفی از روایح را اجرا نمایند. بنابراین، به عطر ها زمان بدهید تا مشخصات کامل بوی خود را آشکار نمایند.

ارزیابی رایحه روی پارچه

استشمام عطر روی پارچه به شما امکان می دهد تا روایح بیشتری را در روز تست کنید. بعلاوه اگر عطری را برای استفاده روی لباس می خواهید، حتما امتحان کردن عطر روی پارچه و لباس را هم در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید بعضی از پارچه ها روایح را بیشتر در خود نگه می دارند. بنابراین، توصیه می گردد لباسی که می خواهید عطر را روی آن بهره ببرید را برای ازمایش عطر انتخاب کنید.

تست عطر در محیط های مختلف

بسته به این که عطر خود را برای چه محیطی می خواهید، آن را در محیط بسته یا باز امتحان کنید. یک سمپل یا نمونه عطری در حجم کم بخرید و در محیط مورد نظر تست کنید. اگر در پی خرید عطری برای استفاده در محیط های بسته هستید، عطر آزمایش شده نباید بوی تند و شدیدی بدهد. بعلاوه بهتر است از اشخاص دیگری یاری بخواهید تا در آزمایش شما حضور داشته باشند و برداشت خود را از مقدار پخش بو و ماهیت رایحه به شما بگویند. تاثیر شرایط محیطی مختلف بر تست عطر را دست کم نگیرید. در شرایط آب و هوایی مرطوب، آفتابی یا بارانی، پخش بو و ماندگاری عطر متفاوت خواهد بود.

چگونه بعد از تست عطر به بینی خود استراحت بدهیم؟

برای استراحت دادن و تمیز کردن بینی و جلوگیری از اشباع بعد از ارزیابی عطرهای مختلف، می توانید از دانه های قهوه بهره ببرید. ممکن است در فروشگاه های عطر هم دانه های قهوه را برای ریست کردن بینی دیده باشید. بوییدن سریع دانه های قهوه دکمه جادویی تنظیم مجدد بینی شما است، دقیقاً مانند زدن گزینه رفرش در یک صفحه وب. بوییدن فلفل های ریز یا خوردن یک تکه ای شکلات هم همین تأثیر را دارد. هدف این است که یک انحراف ایجاد کنید و به سیستم بویایی ارزشمند خود استراحت دهید. شما بعلاوه می توانید به سادگی فقط پوست خود را بو کنید تا بین شما از تست روایح مختلف پاک سازی گردد.

نکات ضروری برای انجام صحیح تست عطر

برای اطمینان از اینکه خرید ناموفق عطر را تجربه نخواهید کرد، بسیار مهم است که فرآیند تست عطر را قبل از خرید حتما انجام دهید. همان طور که چرخه کامل رایحه را تجربه می کنید، می توانید تصمیمات آگاهانه تری بگیرید و مطمئن شوید که عطر انتخاب شده چقدر با سبک شما سازگاری دارد. به یاد داشته باشید که سفر کشف عطر و بوی خاص شما، یک تجربه فردی است و به صبر، کنجکاوی و کمی آزمایش احتیاج دارد. نکات گفته شده زیر می تواند در آزمایش درس یک عطر، لذت بخش تر کردن سفر بویایی و در نهایت خریدی موفقیت آمیز به شما یاری کند.

 • صبح، برترین زمان تست عطر است. زیرا حس بویایی در این زمان شدیدتر است. مطمئن شوید که هنگام تست، پوستتان گرم و تمیز باشد زیرا منافذ باز و تمیز پوست با عطر راحت تر واکنش می دهند.
 • در محیطی با بوی خنثی عطر را تست کنید تا از تداخل دیگر راویح جلوگیری گردد.
 • مطمئن شوید که قبل از تست عطر، از محصولات معطر دیگری مانند لوسیون ها یا کرم ها روی پوست خود استفاده ننموده اید. چرا که می تواند رایحه نهایی عطر را تحت تأثیر قرار دهد.
 • عجولانه تصمیم نگیرید،اغلب ممکن است عطری که نت های بالایی آن شما را مجذوب خود نموده است، در مرحله خشک شدن و نثبیت ناامیدنماینده باشد. از طرف دیگر، ممکن است نت آغازین یک عطر خاص را دوست نداشته باشید، اما عاشق بویی باشید که یک ساعت بعد، از عطر دریافت می کنید. بعد از چند روز آزمایش روایح مختلف روی بلاتر یا به وسیله سمپل عطر، ارزیابی کنید که کدام رایحه برای شما مناسب است و کدام عطر را می توانید در تمام روز بدون خستگی بهره ببرید.
 • مچ دست ها رایج ترین نقطه انتخاب شده برای تست روایح هستند. اما عطر را می توان روی نقاط نبض مانند پشت لاله گوش، بخش داخلی آرنج و گردن نیز امتحان کرد.
 • برای تست عطر روی پوست، عطر را مالش ندهید. مولکول های عطر از بین می روند و در نتیجه تعادل و هماهنگی موجود در عطر هم از بین خواهد رفت.
 • ماندگاری یک عطر برای بسیاری از ما هنگام تصمیم گیری در خصوص اینکه آیا عطر ارزش ولخرجی را دارد یا خیر مهم است. باید به خاطر داشته باشید که غلظت یک عطر، ماندگاری آن را روی پوست معین می نماید. تصور اینکه یک ادوتویلت عملکردی مشابه ادوپرفیوم داشته باشد، غیرواقعی است. در واقع، عوامل دیگری مانند شرایط آب و هوایی و ترتیب نت ها هم می توانند بر مدت ماندگاری عطر تأثیر بگذارند.
 • برای اینکه بینی شما احساس خستگی نکند، از زیاده روی در فرآیند تست کردن عطر خودداری کنید. بهتر است برای جلوگیری از سردرگمی بینی، بیش از سه عطر را همزمان امتحان نکنید.
 • فرقی نمی نماید عطر را روی چه چیزی برای تست کردن اسپری می کنید. قبل از اینکه عطر را بو کنید، چند ثانیه صبر کنید و بگذارید الکل تبخیر گردد.
 • اگر به طور همزمان چندین عطر را روی بلاتر تست می کنید، مطمئن شوید که نوار ها از یکدیگر دور باشند.
 • برند هایی را انتخاب کنید که منعکس نماینده اصول اخلاق شخصی شما باشند.

منابع: thejoeyjournal, sylvaine-delacourte, beautyplaza

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 تیر 1403 بروزرسانی: 2 تیر 1403 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1489

به "راهنمای تست عطر به روش صحیح به همراه معرفی 4 شیوه تست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای تست عطر به روش صحیح به همراه معرفی 4 شیوه تست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید