زمان طلایی درمان سکته مغزی

به گزارش مجله گیلاسفا، در زمانی که یک سمت بدن بی حس گردد و قدرت خود را از دست دهد، فردی ناگهان قدرت تکلم خود را از دست دهد باید پزشک تشخیص دهد آیا این علامت ها نشانه سکته مغزی هستند یا خیر؟

زمان طلایی درمان سکته مغزی

یک متخصص بیماری های مغز و اعصاب گفت: هر اتفاقی در بدن که به صورت ناگهانی و موضعی رخ دهد می تواند نشانه ای از سکته مغزی باشد.

مهدی وحید دستجردی متخصص بیماری های مغز و اعصاب با اشاره به اینکه طول عمر انسان نسبت به انسان های اولیه افزایش پیداکرده به همین علت شاهد سکته مغزی در انسان ها هستیم گفت: سکته مغزی در اثر بسته شدن رگ رخ می دهد. اگر به مروز زمان و در سنین بالا در اثر گذر مواد، رگ ها بسته شوند، سکته مغزی در سنین بالاتر اتفاق می افتد.

وی با تاکید بر اینکه برای جلوگیری از سکته مغزی، عامل ایجادکننده آن را باید کنترل کرد گفت: افرادی که دیابتی هستند، فشار خون بالا دارند، کم کاری تیروئید، چربی خون دارند و سیگار می کشند، بیشتر درگیر سکته مغزی می شوند. حتی افرادی که سیگار می کشند بیشتر درگیر سکته قلبی هم می شوند.

دستجردی در شرح راه چاره های درمانی سکته مغزی گفت: اول باید با توجه به علائم متوجه سکته مغزی شویم. هر اتفاقی در بدن که به صورت ناگهانی و موضعی رخ دهد می تواند نشانه ای از سکته مغزی باشد. به عنوان مثال در زمانی که یک سمت بدن بی حس گردد و قدرت خود را از دست دهد، فردی ناگهان قدرت تکلم خود را از دست دهد باید پزشک تشخیص دهد آیا این علامت ها نشانه سکته مغزی هستند یا خیر؟

بیماری های مغز و اعصاب کشورمان با تاکید بر اینکه اگر این علامت ها در فردی دیده شد با سرعت باید با اورژانس تماس بگیریم گفت: کادر درمان باید در زمان طلایی اقداماتی را انجام دهند. به عنوان مثال دارویی برای برطرف لخته خون باید تا کمتر از 4 و نیم ساعت به بیمار تزریق گردد. از آن موقع به بعد ممکن است احتیاج به درآوردن لخته باشد، اما زمان طلایی برای یک بیمار سکته مغزی همان 4 و نیم ساعت است.

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1301

به "زمان طلایی درمان سکته مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان طلایی درمان سکته مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید