سرماخوردگی از ابتلا به کرونا پیشگیری می نماید!

به گزارش گیلاسفا، نتیجه یک مطالعه جدید نشان می دهد که سرماخوردگی می تواند موجب آغاز به کار سیستم ایمنی بدن گردد و از آن در برابر عفونت ویروس کرونا محافظت کند.

سرماخوردگی از ابتلا به کرونا پیشگیری می نماید!

به گزارش خبرنگاران، محققان دانشگاه ییل در آمریکا در این مطالعه متوجه شدند ویروسی که به طور مکرر باعث سرماخوردگی می گردد یک واکنش ایمنی ایجاد می نماید که ممکن است از گسترش ویروس کرونا در بیمار جلوگیری کند.

نتایج این مطالعه نشان داد که ویروس های سرماخوردگی ممکن است یک نقطه آغاز برای درمان بالقوه کووید 19 باشد و بینش جدیدی در خصوص نحوه تعامل ویروس ها ارایه دهد. به هر حال محققان هشدار دادند که زمان بندی مهم است و چنین درمانی باید بلافاصله پس از آلوده شدن بیمار انجام گردد.

زمستان گذشته در آمریکا فصلی که به طور معمول اوج فصل ابتلا به آنفلوآنزا است - موارد ابتلا به این بیماری نسبتاً کمی مشاهده شد.

متخصصان بهداشت عمومی خاطرنشان کردند که استفاده از ماسک، افزایش شست و شوی دست و سایر اقدامات استفاده شده برای مقابله با ویروس کرونا، باعث شد که از ابتلا به سایر بیماری های تنفسی محافظت گردد.

آمریکا در فاصله زمانی میان سال های2020 - 2019 یک فصل ابتلا به آنفلوآنزا متوسط و در فاصله زمانی میان سال های 2021 - 2020 یک فصل آنفلوآنزای بسیار خفیف را داشت. موارد سرماخوردگی نیز در این کشور کاهش یافته بود.

این مطالعه جدید که این هفته در مجله Experimental Medicine منتشر شد - نشان می دهد که سرماخوردگی ممکن است در واقع فوایدی داشته باشد یعنی از انسان در برابر آلودگی به ویروس کرونا محافظت کند.

محققان در این مطالعه راینوویروس ها (ویروس های سرماخوردگی)، گروهی از ویروس های تنفسی که بیشترین علت سرماخوردگی هستند، را مورد آنالیز قرار دادند. راینوویروس ها توسط ویروس های دیگری از جمله بعضی از کرونا ویروس های غیرپاندمی ایجاد می گردد.

علایم شایع سرماخوردگی شامل گلو درد، عطسه، سرفه و سردرد است. علایم به طور معمول خفیف هستند و درمان های زیادی برای این ویروس وجود ندارد - به این معنی که افراد برای غلبه بر سرماخوردگی خود به سیستم ایمنی بدن خود اعتماد می نمایند.

محققان دانشگاه ییل پیش از این متوجه شده بودند که چنین واکنش ایمنی ناشی از سرماخوردگی می تواند از افراد در برابر ابتلا به آنفلوآنزا محافظت کند بنابراین آنها می خواستند دریابند که آیا محافظت مشابه ای در برابر کووید نیز ایجاد می نماید یا خیر.

آنها در این مطالعه از بافت جهت هوایی انسان که در محیط آزمایشگاه پرورش یافته بود، استفاده کردند. آنها این بافت مصنوعی را با ویروس راینوویروس (ویروس سرماخوردگی) و سپس با ویروس کرونا آلوده کردند.

این بافت جهت هوایی پس از قرار دریافت در معرض راینوویروس (ویروس سرماخوردگی)، سلول های سیستم ایمنی بدن را فعال و گسترش ویروس کرونا را به طور کامل متوقف کرد. ممکن است این واکنش سیستم ایمنی برای درمان های کووید نیز موثر باشد اما تنها درصورتی که در زمان مناسب انجام گردد.

محققان همچنین در این مطالعه نحوه رفتار ویروس کرونا را در اوایل عفونت آنالیز کردند و متوجه شدند که ویروس کرونا قبل از اینکه سیستم ایمنی بدن متوجه وجود آن گردد، می تواند به سرعت گسترش یابد.

نتایج این مطالعه نشان داد که واکنش ایمنی ویروس سرماخوردگی در نقطه اولیه عفونت موثرتر است. بنابراین هرگونه درمان مبتنی بر این واکنش باید بلافاصله پس از آلوده شدن بیمار، به وی ارائه گردد البته انجام این کار سخت است زیرا شناسایی بیماران در اوایل ابتلا به کووید سخت است و بیماران معمولا در چند روز اول بیماری علایمی ندارند. همچنین درصورتی که چنین درمانی بسیار دیر ارایه گردد، می تواند خطرناک باشد.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 873

به "سرماخوردگی از ابتلا به کرونا پیشگیری می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرماخوردگی از ابتلا به کرونا پیشگیری می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید