تحقیق جدید نحوه آسیب التهابی کووید-19 به مغز را نشان می دهد

به گزارش گیلاسفا، این تحقیق توسط محققان مؤسسه ملی سلامت آمریکا (NIH) صورت گرفته و نتایج آن در ژورنال New England Journal of Medicine منتشر شده است.

تحقیق جدید نحوه آسیب التهابی کووید-19 به مغز را نشان می دهد

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، محققان با انجام تحقیقی جدید اطلاعات تازه ای از نحوه آسیب رساندن کووید-19 به مغز بدست آوردند. این تحقیق نشان می دهد با وجودی که کرونا در بیشتر موارد مستقیماً به مغز آسیب نمی زند ولی می تواند سبب ایجاد نوعی التهاب مخرب گردد که در بیماری های نورولوژیک دیگری مثل سکته دیده می شوند.

این تحقیق توسط محققان مؤسسه ملی سلامت آمریکا (NIH) اجرا شده و نتایج آن در ژورنال New England Journal of Medicine منتشر شده است. در این تحقیق مغز 19 فوتی کرونا با استفاده از دستگاه های MRI حساس و همچنین آنالیز بافت های مغزی زیر میکروسکوپ مورد مطالعه نهاده شد. سن فوتی ها بین 5 تا 73 سال بود و بعضی از آنها دچار بیماری های زمینه ای مثل دیابت و بیماری قلبی-عروقی بودند.

محققان آثار ویروس کرونا را در هیچ کدام از نمونه ها پیدا نکردند که نشان می داد مغز را آلوده ننموده است، ولی در نمونه ها رگ های خونی گرفته، مسدود شده و دارای نشتی را شناسایی کردند. محققان در نزدیکی بعضی از این رگ ها آثاری از التهاب مثل افزایش سطح سلول های ایمنی در مغز موسوم به میکروگلیا (microglia) را پیدا کردند. یافته های تحقیق نشان می داد که در بدن این بیماران و بیماران مشابه یک پاسخ ایمنی معیوب ایجاد شده که به رگ های خونی مغز آسیب زده است. به گفته آنها این پاسخ ایمنی ناشی از ابتلای فرد به بیماری کووید-19 ایجاد می گردد.

اسکن مغز یکی از بیماران فوت شده مبتلا به کرونا. فلش ها به نقاط روشن و تاریک و رگ های خونی آسیب دیده اشاره می نمایند.

Avindra Nath، رییس مؤسسه ملی اختلالات نورولوژیکی و سکته از NIH می گوید: ما کاملاً غافلگیر شدیم. انتظار داشتیم آسیبی را ببینیم که ناشی از کمبود اکسیژن باشد ولی به جای آن نقاط آسیب دیده ای را پیدا کردیم که اغلب به سکته و بیماری های نورولوژیکی دیگر ربط داده می شوند.

بعضی تحقیقات نشان داده اند که ویروس کرونا می تواند به طور مستقیم به مغز و قسمت هایی از بدن که به مغز متصل هستند به ویژه پیاز بویایی (olfactory bulb) حمله کند. آلودگی این قسمت ها می تواند سبب بروز علایمی مثل از بین رفتن حس بویایی در بعضی بیماران گردد. حال تحقیق جدید نشان می دهد که التهاب یکی از عوامل مؤثر در شرح نحوه آسیب زدن کووید-19 به بدن از جمله مغز است. تحقیقات دیگر نشان داده اند که کووید-19 می تواند ریسک بدتر شدن بیماری های مربوط به التهاب مثل سکته و آسیب قلبی را افزایش دهد.

Nath اضافه نمود: ممکن است در جریان تحقیقات نتوانسته باشیم ورود ویروس کرونا به مغز را تشخیص دهیم، اما احتمال چنین چیزی بسیار کم است چون از چندین تکنیک برای شناسایی ویروس استفاده کردیم. تحقیقاتی که پیشتر اجرا شده اند کپی های ویروس را در تعداد کم در مغز شناسایی نموده اند بنابراین احتمالش کم است که یکی از مکانیزم های اصلی آسیب باشد.

یافته های این تحقیق می تواند علت ماندگاری بعضی عوارض مربوط به کووید-19 در بیمارانی که از این بیماری جان سالم به در برده اند را شرح دهد. در بعضی بهبودیافتگان نشانه های وابسته به آسیب های مغزی مثل مشکل در تمرکز، یادآوری و نشانه های دیگر که مجموعاً مه مغزی (brain fog) نامیده می شوند دیده شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 504

به "تحقیق جدید نحوه آسیب التهابی کووید-19 به مغز را نشان می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقیق جدید نحوه آسیب التهابی کووید-19 به مغز را نشان می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید