سه بنای تاریخی شوشتر محکوم به تخریب هستند

به گزارش مجله گیلاسفا، ایسنا/ براساس آخرین گزارشهای بدست رسیده و خبرهای منتشر شده، سه بنای تاریخی شوشتر محکوم به تخریب هستند.

سه بنای تاریخی شوشتر محکوم به تخریب هستند

علی محمد چهارمحالی، یک کارشناس بازسازی بناهای تاریخی با اشاره به اینکه دستگاه های دولتی موظف به تخصیص اعتبار و بازسازی بناهای تاریخی که در تملک دارند هستند، شرح داد: این سه بنای فاخر و ارزشمند شوشتر (گازر، امین زاده و حمام تاریخی شوشتر) به حال خود رها شده اند و بی توجهی اداره کل راه و شهرسازی نسبت به حفظ و نگهداری آنها 2 بنای تاریخی گازر و امین زاده را به خانه های مخروبه و متاسفانه پاتوقی برای افراد معتاد تبدیل کرده است.

وی گفت: در سالهای گذشته یکی از شرکتهای اداره کل راه و شهرسازی برای بازآفرینی بافتهای تاریخی شهر که به عنوان سرمایه های ارزشمند در مرکز توجه نهادهای شهری هستند سه بنای تاریخی گازر، امین زاده و یکی از حمام های تاریخی شوشتر را به تملک خود درآورد.

او درباره شرایط رسیدگی و نگهداری از بناهای تاریخی و بازسازی آنها گفت: در سالهای اخیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری تنها نهادی بود که تمام تلاش خود را در زمینه حفظ، نگهداری و بازسازی این بناها کرده است.

چهارمحالی با بیان اینکه تغییر کاربری این بناهای تاریخی از مهمترین راهکارهای حفاظت از آنهاست، ادامه داد: تغییر کاربری این بناهای تاریخی اگر با انواع کاربری های فرهنگی صورت بگیرد کار بسیار درستی است، چون منظور این است که این بناها اول از نظر معماری احیا شوند و دوم اینکه کاربری مجدد آنها اصل مطلب یعنی کاربری اولیه را زیر سوال نبرد. بنابراین کاربری آنها اگر فرهنگی یا شبه فرهنگی باشد، سبب حفظ این بناهای تاریخی می شود.

منبع: همگردی
انتشار: 26 خرداد 1402 بروزرسانی: 26 خرداد 1402 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1435

به "سه بنای تاریخی شوشتر محکوم به تخریب هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه بنای تاریخی شوشتر محکوم به تخریب هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید