طریقه کاشت زرشک در خانه و شرایط نگهداری از آن

به گزارش گیلاسفا، خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - زرشک میوه ای کوهستانی با رنگ قرمز و طعم ترش است و بوته آن یکی از زیباترین درختچه های همواره سبز و زیباست که نوع پرورش یافته آن به رنگ های زرد، بنفش و آبی نیز یافت می گردد. نگهداری و کاشت زرشک در خانه در بیشتر مناطق کشور ما امکان پذیر است و احتیاج به تجهیزات و وسایل خاصی ندارد. در این مقاله با طریقه کاشت زرشک در خانه و شرایط نگهداری و پرورش این گیاه زینتی - دارویی زیبا آشنا شوید.

طریقه کاشت زرشک در خانه و شرایط نگهداری از آن

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

در این مطلب می خوانید:

  • کاشت زرشک در خانه از طریق بذر
  • کاشت نهال زرشک
  • تکثیر زرشک از طریق کاشت پاجوش
  • قلمه زدن زرشک
  • شرایط پرورش و نگهداری زرشک
  • گیاه شناسی زرشک
  • نحوه هرس و برداشت میوه زرشک

نحوه تکثیر و کاشت زرشک در خانه

تکثیر زرشک به روش های کاشت بذر، قلمه زدن و کاشت پاجوش انجام می گردد. برای کاشت زرشک در خانه شما می توانید از همه روش های بالا بهره ببرید، ولی راحت ترین شیوه پرورش این درخت در خانه قلمه زدن از گیاه مادری سالم و قوی یا خرید نهال زرشک از مکان های مطمئن فروش محصولات کشاورزی است.

1) کاشت زرشک در خانه از طریق بذر

زرشک به راحتی از طریق بذر تکثیر می گردد لیکن به زمان زیادی برای رسیدن به محصول احتیاج دارد. مراحل کاشت بذر زرشک به توضیح زیر است:

1- بذر زرشک را به مدت 24 ساعت در آب ولرم بخیسانید و در این مدت دو مرتبه آب را تعویض کنید تا بذر دچار گندیدگی نگردد.

2- گلدان مناسبی را نتخاب و آن را با بستر کاشت مناسب پر کنید. بهترین خاک برای کاشت بذر زرشک در خانه ترکیبی از 60 درصد خاک کوکوپیت و 40 درصد خاک پیت ماس است. همچنین مخلوطی از 30 درصد خاک باغچه، 30 درصد ماسه، 20 درصد خاکبرگ و 20 درصد کود دامی یا کود ورمی کمپوست نیز برای کاشت بذر زرشک مناسب است.

3- بذر ها را در عمق یک سانتیمتری خاک بکارید و روی آن را با لایه نازکی از خاک بپوشانید.

4- بستر کاشت را کاملا آبیاری کنید به طوری که آب اضافی از ته گلدان خارج گردد.

5- گلدان را در محلی نیمه سایه و گرم در بیرون از اتاق قرار دهید.

نکته: ضروری است قبل از کاشت بذر، بذر ها به مدت 2 ماه در مکانی با دمای 5 درجه سانتیگراد ذخیره شوند.

6- دو هفته تا دو ماه طول می کشد تا بذر زرشک جوانه بزند. در طول این مدت ضروری است سطح بستر کاشت همیشه مرطوب و نه خیس و غرقاب باشد.

7- زمانی که جوانه ها چند برگی شدند، می توانید آن ها را به باغچه یا گلدان بزرگتر منتقل کنید.

2) کاشت نهال زرشک

یکی دیگر از روش های کاشت زرشک در خانه، کاشت نهال این گیاه است.

نهال زرشک را می توانید از مراکز فروش گل و گیاه در فصل پاییز خریداری کنید و آن را در یک گلدان بزرگتر یا در باغچه منزل بکارید.

برای کاشت نهال زرشک گودالی با طول، عرض و عمق 50 سانتیمتر حفر کنید و نهال زرشک را به آرامی و بدون آسیب رساندن به ریشه گیاه در داخل گودال بکارید.

خاکی که برای حفر گودال خارج نموده اید را با مقداری کود دامی پوسیده ترکیب کنید و مجددا گودال را با آن پر نموده و گیاه را آبیاری کنید.

بهترین زمان کاشت نهال زرشک فصل پاییز است تا گیاه زمان کافی برای رشد ریشه ها داشته باشد.

3) تکثیر زرشک از طریق کاشت پاجوش

برای کاشت زرشک در خانه از طریق کاشت پاجوش های گیاه بهترین زمان اواخر فصل پاییز و اوایل زمستان است. این روش یکی از بهترین روش های ازدیاد این گیاه است.

پاجوش ها را از اطراف گیاه مادر همراه با حجم ریشه زیاد جدا کنید و آن ها را در باغچه یا گلدان مجزا بکارید.

توصیه می کنیم پاجوش های یک تا سه ساله را از گیاه مادر جدا کنید، زیرا هر چه پاجوش ها جوان تر باشند، امکان رشد آن ها به صورت گیاه مستقل بیشتر است.

پاجوش های جدا شده را بلافاصله در خاک مرطوب که قبلا با کود مخلوط نموده اید، بکارید.

تذکر: توجه داشته باشید که ریشه گیاه زرشک، به هوا حساسیت بالایی دارد؛ بنابراین باید بعد از جداسازی پاجوش ها، بلافاصله در خاک کاشته شوند. اگر گودال لازم برای کاشت را آماده ننموده اید، پاجوش را در یک پلاستیک یا پارچه بپیچید و از در معرض هوا قرار دریافت ریشه گیاه پیشگیری کنید.

4) قلمه زدن زرشک

بهترین زمان برای قلمه زدن درختچه زرشک اسفند ماه است. برای قلمه زدن شاخه جوان گیاه را انتخاب کنید و قلمه را در خاک حاصلخیز مخصوص قلمه بکارید.

شرایط پرورش و نگهداری زرشک

خاک

مناسب ترین خاک برای کاشت زرشک در خانه خاک قلیایی با بافت سبک شنی و خاک لومی است. خاک زیر کشت زرشک باید از حاصلخیزی و زهکش مناسب برخوردار باشد تا بهترین نتیجه حاصل گردد.

میزان و نحوه آبیاری

گیاه زرشک احتیاج آبی کمی دارد و از جمله گیاهان مقاوم به خشکی است. در دمای معمول محیط و زمانی که گیاه جوان است 7 تا 10 روز یک بار آبیاری گیاه کافی است. ولی بعد از سه سالگی می توان فاصله آبیاری را افزایش داد و هر دو هفته یک بار گیاه را آبیاری کرد.

دما

درجه حرارت مناسب برای پرورش زرشک دمای بین 15 تا 20 درجه سانتیگراد است. در در دما های کمتر از 7 تا 11 درجه گیاه زرشک به خواب می رود. گلدهی گیاه در دمای 19 تا 23 درجه سانتیگراد اتفاق می افتد. این گیاه در مناطق کوهپایه ای قادر به تحمل دمای 30 درجه و سرمای 17- درجه سانتیگراد است.

نور

زرشک برای رشد کافی و بهینه، احتیاج به دریافت نور کافی و مستقیم خورشید برای مدت حداقل 6 تا 8 ساعت در روز دارد.

آفات و بیماری ها

مهمترین آفات و بیماری های این گیاه شامل پروانه انگشتری، شته، شپشک، کنه تار عنکبوتی و بیماری لکه برگی قارچی است که با سمپاشی به موقع کنترل می گردد.

بیشتر بدانید: 9 روش برای از بین بردن شته گیاهان

کوددهی

برای رشد بهتر درخت زرشک استفاده از کود های دامی یا کود شیمیایی فسفات آمونیم توصیه می گردد.

گیاه شناسی زرشک

درختچه زرشک، بوته ای تیغ دار است که تا طول 1 تا 5 متر رشد می نماید و چوب آن به رنگ قرمز، قهوه ای یا زرد است. زرشک را میوه طول عمر می دانند و از خواص زرشک در طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند کاهش قند خون، درمان بیماری های قلبی، طراوت پوست، پاکسازی کبد و … استفاده می گردد.

در بیشتر مناطق کشور ما به دلیل شرایط اقلیمی مناسب این گیاه، کاشت و پرورش زرشک امکان پذیر است و جالب است بدانید، ایران بزرگترین فراوری کننده زرشک در جهانست و البته در این میان استان خراسان و شهرستان قائنات با در اختیار داشتن نزدیک به 97 درصد از اراضی زیرکشت این محصول، فراوری 95 درصد از زرشک جهان را در اختیار دارد.

انتهای بهار و ابتدای فصل تابستان، فصل شکوفه دادن بوته زرشک است و غنچه های زردرنگ آن در فصل پاییز رنگ قرمز گیلاسی به خود می گیرند. بهترین زمان برداشت میوه زرشک، وقتی است که دانه ها کاملاً یکنواخت قرمز شده باشند که معمولاً در اوایل پاییز است.

نحوه هرس و برداشت میوه زرشک

یکی از مسائل مهم که در کاشت زرشک در خانه بایستی به آن توجه کرد، نحوه هرس این درختچه است. در هرس معمول زرشک ابتدا شاخه های خشک، ضعیف و بیمار گیاه در زمستان هرس می شوند. ولی نکته مهم در هرس سال های بعد این گیاه، برداشت میوه زرشک از طریق شاخه میوه دهنده است، زیرا گیاه زرشک تنها روی شاخه های سال قبل میوه می دهد و هر شاخه هم تنها یک بار در زندگی فراوری میوه می نماید، بنابراین توصیه می گردد در هنگام برداشت محصول زرشک، شاخه های میوه دار را همراه با میوه اش از طریق قیچی باغبانی هرس کنید تا شاخه اضافی برای سال های بعد روی گیاه باقی نماند و انرژی گیاه صرف فراوری شاخه های جدید گردد.

سخن پایانی

درخت زرشک در پنج سال اول زندگی فراوری میوه نمی نماید و بعد از آن گیاه آغاز به میوه دهی خواهد نمود. در 14 سالگی تا 25 سالگی فراوری میوه درخت زرشک به بیشترین مقدار می رسد. درخت زرشک عمری طولانی دارد و در شرایط مناسب تا 85 سال عمر می نماید و می تواند درختی ماندگار در خانه شما باشد.

لازم به ذکر است بوته زرشک از جمله گیاهانی است که در هوای آزاد قادر به رشد است، بنابراین نمی توان آن را در فضای بسته اتاق نگهداری کرد.

چنانچه شما هم تجربه ای در زمینه کاشت زرشک در خانه دارید می توانید از طریق بخش نظرات و پرسش ها با ما اشتراک بگذارید و اگر علاقه مند به کاشت سایر گیاهان دارویی هستید، مطالعه مطلب معرفی و نحوه کاشت گیاهان دارویی گران قیمت را به شما پیشنهاد می کنیم.

منبع: setare.com
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 786

به "طریقه کاشت زرشک در خانه و شرایط نگهداری از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طریقه کاشت زرشک در خانه و شرایط نگهداری از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید