مواد موثره داروی سرطان توسط محققان کشور فراوری شد

به گزارش گیلاسفا، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری،فراوری مواد موثره داروهای وارداتی به یکی از اهداف شرکتی دانش بنیان در کشور بدل شد. مواد موثری که با قیمت های زیادی از دیگر کشورها تامین می شد. اما با تلاشی دانش بنیان، بعضی از این مواد موثر دارویی در کشور فراوری و با قیمتی منطقی و مناسب به بازار داخلی تزریق شد.

مواد موثره داروی سرطان توسط محققان کشور فراوری شد

یکی از این مواد موثر، در داروهای ضدسرطان کاربرد دارد. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی نرخ رشد سرطان در کشورهای در حال توسعه بیشتر از کشورهای توسعه یافته است که یکی از دلایل آن عوامل زیست محیطی است. داروهای قدیمی ضد سرطان از تکثیر طبیعی همه سلول ها پیشگیری می نماید یعنی سلول های سالم بدن را هم در کنار سلول های سرطانی از بین می برند. به همین دلیل این داروها عوارض جانبی زیادی برای بیماران دارند. اما از 20 سال قبل داروهایی برای درمان هدفمند سرطان به بازار آمده اند که اثربخشی بیشتر و عوارض کمتری دارند.

شرکت دانش بنیانی هم برای ورود به این عرصه اقدام به فراوری مواد موثره داروهای هدفمند ضد سرطان نموده است. داروهایی که در جهان به دلیل نجومی بودن قیمت این مواد، هزینه گزافی به بیماران تحمیل می نماید. این شرکت کوشش می نماید تا دارویی با مواد موثره ارزان تر فراوری و به نظام سلامت و درمان کشور تزریق کند.

شرکت اصلی این مجموعه، داروسازی آوه سینا و شرکت فرعی نیز شرکت صنایع شیمیایی دارویی ارسطو است که مواد اولیه دارویی (API) فراوری می نماید. این مجموعه جزء معدود شرکت ها در این حوزه است که زنجیره کاملی از فراوری تا عرضه را در خود دارد.

به گفته سیامک میرترابی مدیر عامل این شرکت، از آنجا که رقبایی که داروی ضد سرطان فراوری می نمایند ماده موثره را از کشورهای دیگر وارد می نمایند، فراوری این دارو قیمت تمام شده دارو را کاهش قابل توجهی می دهد و این یک مزیت رقابتی برای شرکت است. مثلا یکی از محصولات این شرکت در پیشگیری از تهوع و استفراغ ناشی از عمل جراحی یا شیمی درمانی سرطان کاربرد دارد.

این فعال فناور ادامه داد: سایت داروهای تزریقی هدفمند ضد سرطان هم در دست ساخت است و سال 1400 به بهره برداری می رسد.

به گفته وی، این مجموعه در راستای اهداف صادراتی خود از سالها پیش فرآیند ثبت محصولات تخصصی خود را در کشورهای منطقه پیگیری نموده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 303

به "مواد موثره داروی سرطان توسط محققان کشور فراوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواد موثره داروی سرطان توسط محققان کشور فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید