محققان دانشگاه خواجه نصیر به دستاورد های علمی جدیدی دست یافتند

به گزارش مجله گیلاسفا، محققان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به کشف و ثبت جهانی دو ژن مسئول فراوری نانو- میکرو لوله های پروتئینی خاص به منظور کاربرد های درمانی ویژه رسید.

محققان دانشگاه خواجه نصیر به دستاورد های علمی جدیدی دست یافتند

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، وحید خاکی زاده پیرامون سرپرست پروژه مشترک بین المللی، درباره پروژه مشترک بین المللی شناسایی مولکولی و ژنتیکی حشره Asian citrus psyllid (ACP) Diaphorina citri Kuwayama (Hemiptera: Psyllidae) و آنالیز فیزیکوشیمیایی و بیولوژیکی میکرولوله های ترشحی آن، به همراه استفاده از آن برای ترمیم زخم، شرح داد: این پروژه پر چالش میان رشته ای که تلفیقی از چندین حوزه علمی مدرن و High-Tech دنیا بود، با مشارکت دانشمندان و محققین برجسته چندین کشور انجام شد و در حدود 4 سال به طول انجامید.

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، انستیتو پاستور ایران، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه هامبورگ آلمان، دانشگاه ونژو چین و دانشگاه وین اتریش از جمله مراکز تحقیقاتی دخیل در این پروژه بودند. گفتنی است که هر قسمت از این پروژه بسیار سنگین، به وسیله سرآمدان و بزرگان آن حوزه علمی اجرا شده است و همین موضوع، به انضمام نوآوری ها و کشفیات تازه، این پروژه را متمایز نموده و در زمره بهترین کار های تحقیقاتی دنیا قرار داده است.

به طور خلاصه در این پژوهش علمی، ما برای اولین بار پیروز به شناسایی مولکولی زیرگونه تازهی از حشره D. citri psyllids شدیم:

به همین دلیل توالی دو نمونه تازه در ژنوم این حشره را کشف کردیم و با کد های MN 933927 و MN 933928 در بانک دنیای ژن (GenBank) ثبت نمودیم.

تصاویر زیر نیز اطلاعات این ژن ها را که در سایت ncbi به صورت کامل قابل مشاهده است، نشان میدهد:

این حشرات، ترشحات مومی چسبناک و و لوله ای شکل را از خود ترشح میکنند که ما پس از شناسایی کامل حشرات، برای اولین بار در دنیا خواص مورفولوژیکی، فیزیکوشیمیایی و زیستی این رشته های مومی را آنالیز نمودیم. در این مرحله ما از تکنیک های مختلف میکروسکوپی، طیف سنجی، تکنیک های تلفیقی (از جمله تکنیک Nano-LC-ESI-MS/MS Peptide Mapping که در دانشگاه هامبورگ و به وسیله گروه تحقیقاتی استاد گرامی جناب آقای پروفسور Schlueter انجام شد)، انواع تکنیک های الکتروفورز و بعلاوه شبیه سازی ها و محاسبات بیوانفورماتیکی استفاده کردیم که مجموع نتایج آن ها نشان داد که این ترشحات مومی شکل با مورفولوژی شش ضلعی منتظم عمدتاً از رشته های پروتئینی اکتین و توبولین تشکیل شده اند که با نظم بسیار خاصی در کنار یک دیگر قرار گرفته اند.

در ادامه پروژه، ویژگی های بیولوژیکی این رشته های ترشحی را مطالعه کردیم. نتایج ما نشان داد که این ترشحات مومی با سلول های فیبروبلاست پوست انسان (Hu 02) و بعلاوه سلول های فیبروبلاست لثه ای (HuGu) سازگاری زیستی بسیار بالایی دارند و فاقد سمیت هستند (MTT Assay). بعلاوه با گلبول های قرمز خون نیز سازگار بوده و فعالیت همولتیک از خون نشان نمیدهند (Hemolysis Assay). به علاوه در برابر رده های گوناگونی از انواع باکتری ها و قارچ ها فعالیت ضد میکروبی از خود نشان میدهند (MIC-MBC, Anti-Biofilm Assay).

مجموع این ویژگی های بسیار شگفت آور و فوق العاده این رشته های ترشحی، ما را بر آن داشت تا از آن به عنوان ماده ای برای ترمیم و پانسمان زخم (Wound Healing) استفاده کنیم. بر همین اساس تست های in-vivo را بر روی موش های آزمایشگاهی شروع کردیم. نتایج آزمون های حیوانی نشان داد که این ترشحات مومی (که به صورت اسپری محلول در سرم نمکی استفاده شدند) تأثیر بسیار فوق العاده ای بر بهبود زخم دارند و عفونت زخم را نیز از بین میبرند. بعلاوه به طور مستقیم سبب افزایش قابل توجه فاکتور های رشد موثر بر بهبود زخم های پوستی (شامل FGF، IGF و KGF) می شوند.

یکی دیگر از مطالعات بیولوژیکی ما بر روی این رشته های ترشحی، آنالیز خواص ضد سرطانی (Anti-Cancer Activity) آن ها بود. در یکی از آزمون های سمیت سنجی، ما نشان دادیم که این ماده در برابر سلول های سرطانی کبد (HepG 2) سمیت بسیار بالایی دارد و حتی کمترین غلظت های آن میتواند به طرز شگفت انگیزی سبب نابودی این سلول های سرطانی گردد. آنالیز خواص ضد سرطانی این ماده بر روی سایر رده های سلولی دیگر نیز با قدرت در حال پیشرفت است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 فروردین 1401 بروزرسانی: 4 فروردین 1401 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1177

به "محققان دانشگاه خواجه نصیر به دستاورد های علمی جدیدی دست یافتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان دانشگاه خواجه نصیر به دستاورد های علمی جدیدی دست یافتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید