کاهش وابستگی صنعت خودروسازی با جوش های نانویی

به گزارش مجله گیلاسفا، شرکت آرتاش کامپوزیت، با تولید و عرضه نانوالکترود جوش به شرکت های خودروسازی، وابستگی این شرکت ها به واردات سره جوش مقاومتی را کاهش داده و به جلوگیری از خروج ارز از کشور کمک شایانی می کند.

کاهش وابستگی صنعت خودروسازی با جوش های نانویی

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، سره جوش مقاومتی یکی از پرمصرف ترین قطعات در صنعت تولید خودرو است. بیش از 95 درصد قطعات بدنه خودرو، با این نوع جوش ساخته می شوند. تا چندی پیش سره های جوش مقاومتی کاملا از خارج وارد می شد، اما شرکت آرتاش کامپوزیت پیروز به ایجاد دانش فنی و بومی سازی فناوری تولید قطعات سره الکترود جوش مقاومتی، شامل کلاهک های جوش نقطه ای و نازل های جوش زیر پودری، شده است. با انجام این مهم، کاهش خروج ارز از کشور و وابستگی صنعت خودروسازی محقق شده است.

آرش کمان کش مدیرعامل شرکت آرتاش کامپوزیت در این باره گفت: بعد از فارغ التحصیلی علاقه مند به کار با فلز مس شدم، در این میان متوجه شدم که در صنعت خودرو قطعه ای برای جوشکاری بدنه خودرو به نام الکترود جوش مقاومتی مورد نیاز است که از خارج وارد می شود. در واقع این الکترود یک آلیاژ خاصی است که در داخل کشور تولید نمی شود.

بررسی های بیشتر انگیزه توسعه این فناوری را در من ایجاد کرد. چند سالی روی ساخت نمونه اولیه و سپس بهبود این آلیاژ کار کردم و در نهایت محصول نهایی مورد نظر صنعت خودروسازی آماده شد. در حال حاضر سایپا و چند خودروساز دیگر از این محصول استفاده می کنند.

وی درباره مزیت اقتصادی این محصول گفت: اثر اقتصادی استفاده از این سره، تنها به واسطه استفاده از خود این محصول نیست. یکی از اثرات این سره ها، جلوگیری از توقف خط تولید است. از آنجایی که بسیاری از خودروساز ها از بدنه گالوانیزه استفاده می کنند، احتمال چسبیدن الکترود به بدنه وجود دارد و این موضوع می تواند باعث توفف خط تولید شود که استفاده از این الکترودها، به دلیل وجود فاز نانویی، مانع از توقف خط تولید می شود. در نتیجه خودروساز می تواند سریع تر و صرف هزینه کمتر، فرآیند تولید را جلو ببرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 909

به "کاهش وابستگی صنعت خودروسازی با جوش های نانویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش وابستگی صنعت خودروسازی با جوش های نانویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید