ارتقاء ربات های زنده ای که با استفاده از سلول های قورباغه ایجاد شده اند

به گزارش گیلاسفا، محققان اخیرا پیروز به ارتقاء ربات های زنده ای شدند که سال گذشته آن رابا یاری سلول های بنیادی جنین قورباغه ایجاد نموده بودند.

ارتقاء ربات های زنده ای که با استفاده از سلول های قورباغه ایجاد شده اند

جهت دریافت خدمات ساخت ویلای کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل، سال گذشته دانشمندان دانشگاه ورمونت و تافتز با استفاده از سلول های قورباغه و یک ابررایانه پیروز به ابداع ربات های زنده شدند که قابلیت برنامه ریزی دارند و با اینکه مصنوعی هستند، مانند موجودات زنده رفتار می نمایند.ربات های میکروسکوپی ایجاد شده حافظه دارند و می توانند برای پاکسازی میکرو پلاستیک ها یا تشخیص بیماری ها مورد استفاده قرار گیرند.

محققان با یاری سلول های بنیادی جنین قورباغه پیروز به توسعه یک ربات زنده میکروسکوپی شده بودند که قابلیت خود ترمیمی دارد و توانایی ذخیره خاطرات را دارد.حال دانشمندان پس از گذشت یکسال این ربات که زنوباتس(xenobots) نام دارد را ارتقا داده اند و اکنون این ربات قادر به انجام حرکات پیچیده تر و بهتر است. آنها نام نسخه ارتقا یافته این ربات را Xenobots 2.0 نامیده اند و بنابر گفته آنها می تواند با استفاده از پاهای مژک مانند مویی، خود را حرکت دهد و این در حالی است که مدل قبلی برای حرکت به عضله متکی بود.لازم به ذکر است نام این ربات از نام یک نوع قورباغه آفریقایی موسوم به قورباغه پنجه دار آفریقایی (Xenopus laevis) گرفته شده است چراکه سلول های این ربات از این قورباغه گرفته شده است.

ربات های اولیه برای انجام طیف وسیعی از برنامه ها برای مثال رساندن دارو به طور مستقیم به یک نقطه از بدن ، برنامه ریزی شده بودند. با این حال نسخه جدید آن به منظور حرکت سریع تر و پیمایش در محیط های مختلف و طول عمر بیشتر ارتقا یافته است.

درحالیکه دانمشندان دانشگاه تافتز این ربات ها را ایجاد می کردند ، دانشمندان دانشگاه ورمونت مشغول اجرای شبیه سازی های رایانه ای بودند که اشکال مختلف زنوباتس را مدل سازی می کردند تا ببینند آیا ممکن است این ربات ها رفتارهای مختلفی چه به صورت جداگانه و چه به صورت گروهی از خود نشان دهند یا خیر.با آنالیز شبیه سازی ها محققان تشخیص دادند که ربات های تازه ارتقا یافته در کارهایی مانند جمع آوری میکرو پلاستیک ها و هرگونه آلودگی در آب بسیار سریعتر و ماهرتر عمل می نمایند و نسبت به نسخه اولیه این کار را بسیار سریع تر انجام می دهند.

نکته اصلی دباره این ربات پیروز ، توانایی ضبط حافظه است که از آن برای اصلاح رفتار و توانایی های خود استفاده می نماید.با توجه به این نکته، دانشمندان با استفاده از یک پروتئین گزارشگر فلورسنت به نام EosFP که به طور معمول به رنگ سبز می درخشد کاری کردند که این ربات قابلیت خواندن و نوشتن و ضبط یک بیت اطلاعات را داشته باشد.با این حال ، هنگامی که در معرض طول موج 390 نانومتر و در معرض نور قرار می گیرد ، پروتئین به جای آن نور، نور قرمز ساطع می نماید.قبل از برداشتن سلول های بنیادی برای ایجاد زنوباتس، سلول های جنین قورباغه با کد آر.ان.ای پیغام رسان به پروتئین EosFP تزریق شدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 740

به "ارتقاء ربات های زنده ای که با استفاده از سلول های قورباغه ایجاد شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتقاء ربات های زنده ای که با استفاده از سلول های قورباغه ایجاد شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید