پیوند کلیه خوک به انسان برای دومین بار

به گزارش مجله گیلاسفا، دانشمندان در حال نزدیک شدن به پیشرفتی بزرگ در زمینه پیوند اعضا هستند و این هفته محققان دانشگاه نیویورک خبر از پیوند کلیه خوک به انسان برای بار دوم دادند.

پیوند کلیه خوک به انسان برای دومین بار

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمودو، چنین پیوند عضوی اولین بار دو ماه قبل بر روی یک فرد مبتلا به مرگ مغزی انجام گرفته بود و اکنون این پیوند نو بدون ایجاد عوارض کوتاه مدت بار دیگر تکرار شده است. اگرچه تا رسیدن این فناوری به مرحله آزمایش بالینی راه درازی در پیش است.

این عمل اواخر ماه نوامبر در مرکز پزشکی NYU Langone Health از طریق گروهی از جراحان انجام شد. مشابه اولین پیوند، پزشکان کلیه خوکی که از نظر ژنتیکی بهبود یافته بود را درون بدن یک فرد مرگ مغزی قرار دادند. کلیه در محل اصلی خود در بدن قرار نگرفت بلکه به عروق خونی ران زبرین(upper leg) متصل شد. سپس این عضو نو از طریق یک محافظ پوشانده شد و محققان آن را به مدت 54 ساعت تحت نظر قرار دادند. در طول این ساعات، کلیه عملکرد طبیعی خود را دنبال کرد و هیچ نشانه ای از پس زده شدن از طریق بدن فرد دیده نشد.

اولین پیوند این چنینی در ماه سپتامبر انجام گرفت که در آن فردی مبتلا به مرگ مغزی که قرار بود از دستگاه جدا شود با موافقت خانواده اش برای انجام تحقیقات تحت پیوند عضو قرار گرفت. این بار نیز به گفته محققان در این پیوند نو، گیرنده عضو، فردی اهداکننده بود که جان خود را از دست داده و از طریق دستگاه تنفس مصنوعی به حیات خود ادامه می داد.

دکتر رابرت مونتگومری(Robert Montgomery)، مدیر موسسه پیوند عضو Langone Transplant در بیانیه ای گفت: ما توانستیم نتایج پیوند قبلی را تکرار کنیم و نشان دهیم که این اعضای مهندسی ژنتیکی شده را می توان به عنوان منبعی تنوپذیر برای بسیاری از افراد که در سراسر جهان منتظر این هدیه نجات بخش هستند، مورد استفاده قرار داد.

اهدای عضو از حیوان به انسان مدت ها است که یکی از اهداف پزشکی بوده است. یک مورد از چالش های زیادی که محققان با آن روبه رو هستند این است که اندام شبیه ترین پستانداران به انسان نیز تفاوت های نامحسوس اما مهمی با اندام انسان دارند. این تفاوت کوچک باعث پس زده شدن این اندام ها از طریق بدن انسان پس از انجام عمل پیوند عضو می شود.

یکی از محدودیت های اصلی پیوند عضو از خوک به انسان آن است که خوک ها به طور طبیعی قندی به نام آلفا-گال(alpha-gal) تولید می کنند که در بدن انسان ایجاد نمی شود اما خوک هایی که از طریق محققان دانشگاه نیویورک مورد استفاده قرار گرفتند از نظر ژنتیکی مهندسی شده بودند تا این قند را تولید نکنند و پیوند آنها به انسان از نظر تئوری ایمن باشد.

اگرچه پیوند عضو از حیوانات به انسان موضوع بحث برانگیزی است اما نظرسنجی ها نشان داده که اگر چنین فناوری به صورت گسترده در دسترس قرار بگیرد، بیشتر افراد آن را خواهند پذیرفت. اگرچه در حال حاضر چنین احتمالی دور از دسترس است. هردوی این جراحی ها بخشی از تحقیقات اجرا شده از طریق محققان دانشگاه نیویورک برای بررسی عملکرد رویکردشان بود و مطالعات بیشتر دیگری پیش از رسیدن به آزمایش های بالینی که در آن بیماران واقعی و نیازمند به پیوند عضو شرکت می کنند، باید انجام شود. اما اگر همه این تحقیقات نتیجه بخش باشد، اهدای عضو حیوانات به انسان می تواند سالانه جان بسیاری از کسانی که جان خود را در فهرست انتظار پیوند عضو از دست می دهند، نجات دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 بهمن 1400 بروزرسانی: 14 بهمن 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1124

به "پیوند کلیه خوک به انسان برای دومین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیوند کلیه خوک به انسان برای دومین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید