حذف سلول های بیماری ریوی با ویراست ژنی نانویی

به گزارش مجله گیلاسفا، به گزارش خبرنگاران، ذرات چربی می توانند پروتئین های ویرایش ژن کریسپر را مستقیم به ریه ها تحویل دهند، جایی که این پروتئین ها اشکالات ژنتیکی که باعث بیماری می شوند را حذف می نمایند. نانوذرات ایجاد شده به وسیله دانیل اندرسون و همکارانش از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) می توانند پروتئین های ویرایش گر ژن کریسپر را رمزگذاری نمایند و RNA را به ریه های موش برسانند. محققان می گویند با توسعه بیشتر چنین ذراتی می توانند یک روش درمان استنشاقی برای فیبروز کیستیک و سایر بیماری های ریه ارائه دهند. در این روش آنها می توانند ژن های معیوب ایجاد شده را با ژن های سالم جایگزین نمایند.

حذف سلول های بیماری ریوی با ویراست ژنی نانویی

ذراتی که mRNA را احاطه نموده است از دو قسمت تشکیل شده است: یک سر با بار مثبت و یک دم لیپید بلند. ساختار سر به ذرات یاری می نماید تا با mRNA با بار منفی در تعامل باشند، در حالی که دم به آنها یاری می نماید تا از غشای سلولی عبور نمایند.

پس از این که یک دوز ذرات به موش های آزمایشگاهی تجویز شد، 40 ٪ از سلول های اپیتلیال در بدن موش افزایش یافت که بیشتر آستر ریه را تشکیل می دهند. سه دوز سطح را تا 60 ٪ بالا برد. برای دو نوع خاص از سلول های اپیتلیال که مهمترین اهداف برای درمان بیماری ریه هستند، این سطح حدود 15٪ بود.

بوون لی، محقق پسادکتری سابق موسسه فناوری ماساچوست که هم اکنون استادیار دانشگاه تورنتو است، می گوید: این بدان معنی است که سلول هایی که ما قادر به ویرایش آنها بودیم، واقعاً سلول های مورد علاقه بیماری ریه هستند. این لیپیدها می تواند ما را قادر سازد تا mRNA را به ریه بسیار کارآمدتر از هر سیستم رهایش دیگری که تا به امروز گزارش شده است، تحویل دهیم.

این ذرات تازه به سرعت تجزیه می شوند و به آنها اجازه می دهند طی چند روز از ریه پاک شوند و خطر التهاب را کاهش دهند. آنها بعلاوه می توانند چندین بار بدون ایجاد پاسخ ایمنی به بیمار تحویل داده شوند.

محققان اکنون در تلاشند تا نانوذرات خود را پایدارتر نمایند تا به سادگی استنشاق شوند. آنها بعلاوه برای مطالعات بیشتر روی موش ها برنامه ریزی می نمایند تا بفهمند آیا این ذرات می توانند mRNA را برای اصلاح جهش های ژنتیکی درگیر در فیبروز کیستیک و سایر بیماری های ریه ارائه دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 تیر 1402 بروزرسانی: 14 تیر 1402 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1443

به "حذف سلول های بیماری ریوی با ویراست ژنی نانویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف سلول های بیماری ریوی با ویراست ژنی نانویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید