سال جاری برق کدام شهرها در معرض قطعی است؟

به گزارش گیلاسفا، با اوج دریافت گرما چندین استان در حالت هشدار قطعی برق قرار گرفته اند.

سال جاری برق کدام شهرها در معرض قطعی است؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، خاموش کردن یک لامپ هم می تواند یاری بزرگی به کل کشور باشد، این روزها وزارت نیرو سخت ترین روزهای کاری خود را می گذارند به طوری که در بیشتر نقاط کشور درصد مصرف برق افزایش یافته و شرایط قرمز را پشت سر می گذارد.

مصرف برق از مرز 57 هزارمگاوات در هفته آینده عبور می نماید

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق کشور گفت: مصرف برق در کشور ازمرز 56 هزار مگاوات گذرنموده است. توصیه ما مردم این است که از مصرف بی رویه بخصوص در ساعات پرمصرف خودداری نمایند تا با مشکل برق روبه رو نشویم.

سخنگوی صنعت برق کشور اضافه نمود: تداوم افزایش دما احتمال عبور پیک مصرف از مرز 57 هزارمگاوات در هفته آینده را جدی تر می نماید. در حال حاضر هنوز به روز های گرم تر در کشور نرسیده ایم اما هم اکنون 15 استان کشور مصرف برق آن ها از میزان مصرف در مدت مشابه پارسال عبور نموده است.

این روزها برای مدیریت مصرف برق، برای وزارت نیرو تنها یک راه باقی مانده است و آن هم کاهش 10 درصدی مصرف برق توسط مشترکان صنعتی و خانگی است.

ایران روزانه یک میلیارد مگاوات برق فراوری می نماید و این روز ها با توجه به افزایش بی سابقه دما در کشور مصرف برق به بیش از یک میلیارد مگاوات رسیده است یعنی تنها 1000 مگاوات دیگر باقی مانده تا شبکه برق ایران از مدار خارج گردد و سراسر کشور از مدار خارج گردد.

مصرف برق ادارات دولتی در تابستان چقدر است؟

رضا اردکانیان وزیر نیرو با بیان اینکه 21 هزار مگاوات برق تنها صرف سیستم های سرمایشی می گردد که بیش از چهار هزار مگاوات مربوط به سازمان های دولتی است، بیان نمود: قرار دادن دمای دستگاه های سرمایشی روی 24 درجه به صرفه جویی در مصرف برق کشور یاری می نماید.

وی با اشاره به اینکه از ساعت 13 تا 17 و 20 تا 22 اوج مصرف برق در کشور است، گفت: پیش بینی می کنیم با یاری مردم، میزان مصرف برق در اوج بار به 58 هزار و 300 مگاوات برسد و این به میزان ظرفیت فراوری کشور است، اما اگر مصرف برق مدیریت نگردد و با فرایند کنونی پیش برویم، پیک مصرف برق از 60 هزار مگاوات عبور می نماید و مجبور به ایجاد خاموشی های مدیریت شده می شویم.

اردکانیان اضافه نمود: در سال های گذشته میزان مصرف برق در اوج بار به طور میانگین سالیانه حدود پنج و دو دهم درصد افزایش می یافت، اما از دو سال پیش با همکاری مردم و مدیریت مصرف، ابتدا دو و 98 صدم درصد اوج بار کاهش یافت و پارسال نیز سه هزار و 874 مگاوات پیک مصرف کم شد.

وی با بیان اینکه سال جاری به دلیل شروع زود هنگام گرما و پایداری آن شرایط متفاوت شده و مصرف برق افزایش چشمگیری یافته است، گفت: در 12 خرداد سال جاری مصرف برق در مقایسه با سال گذشته 12 درصد افزایش یافته است.

وزیر نیرو اضافه نمود: ظرفیت اسمی فراوری برق کشور 83 هزار و 350 مگاوات است که حدود 70 هزار مگاوات آن را نیروگاه حرارتی گازی تأمین می نماید، اما این نیروگاه ها به ازای افزایش یک درجه ای دما هفت دهم درصد و به ازای افزایش هر صد متر ارتفاع از سطح دریا یک درصد افت توان فراوری دارند.

این روز ها دستور العمل های متعددی از سوی دولت ارائه شده، اما همچنان فاجعه نزدیک است، دولت ساعات کار ارگان های تحت خود را کاهش داده و جدول های برای خاموشی و بار انرژی منتشر می نماید.

خاموشی های مقطعی کشور را کم کم فرا می گیرد، اما هنوز خبری از کاهش بار برای رسیدن یک شرایط عادی نیست. طبق اعلام شرکت توانیر در روز های گذشته، چندین شهر کشور در شرایط قرمز قرار گرفته است.

براین اساس هموطنان در کلانشهر مشهد و استان های خراسان شمالی، سمنان، قزوین و کهگیلویه و بویراحمد ضروری است برای بازگشت به شرایط سبز، مصرف برق خود را به میزان 10 درصد کاهش دهند تا ضمن عبور از شرایط اضطرار، امکان بهره مندی همگانی مردم این مناطق از نعمت برق را به ویژه برای بیماران حاد تنفسی فراهم نمایند.

استان های گیلان، غرب مازندران، مازندران، گلستان، خراسان های رضوی و جنوبی، جنوب کرمان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و کلانشهر اهواز، کرمانشاه و قم امروز سه شنبه (27 خرداد) در شرایط زرد مصرف قرار دارند. مشترکان در این مناطق با رعایت الگوی صحیح مصرف که عمده ترین آن تنظیم دمای کولر های گازی روی عدد 24 و استفاده از دور کند در کولر های آبی است همچنین استفاده نکردن از وسایل پرمصرف مانند ماشین های لباسشویی و ظرفشویی، اتو و جاروبرقی در ساعات پیک شبکه است، مصرف برق خود را حداقل به میزان 5 درصد کاهش داده و از شرایط زرد خارج و با بازگشت به شرایط سبز، تابستان را با بهره مندی از برق مطمئن و پایدار به خوبی سپری نمایند.

آیا تابستان سال جاری خاموشی در کشور داریم؟

همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه مالی خبرنگاران گفت: متاسفانه گرمای هوا مصرف برق را نسبت به سال های گذشته افزایش داده است. البته برای عبور از پیک سال جاری، اولین اقدام تعمیر نیروگاه ها است تا بتوانیم تا حدامکان جلوی خاموشی را در کشور بگیریم.

معاون وزیر نیرو اضافه نمود: پتانسیل ظرفیتی مورد احتیاج کشور ما سالیانه 5 هزار مگاوات است که باید برای آن سرمایه گذاری کنیم تا بخشی از آن صرف تأمین رشد مصرف سالیانه نسبت به پیک تابستان سال قبل و مقداری هم به عنوان ذخیره باشد. ما سالیانه 3 هزار مگاوات رشد مصرف داریم و 2 هزار مگاوات هم باید ذخیره داشته باشیم که اگر مسئله ای برای برای یکی از واحد ها به وجود آمد یا در شرایط اضطراری و رشد غیر طبیعی مصرف بتوانیم احتیاج برق کشور را پاسخ دهیم.

حائری گفت: اگر شمال و جنوب کشور همزمان گرم نگردد، افزایش بار سراسری را نداریم به طوری که خاموشی ها را پیش بینی نموده ایم، اما امیدواریم شرایط آب وهوایی به گونه ای دیگر رقم بخورد.

طبق پیش بینی های سازمان هواشناسی هوای کشور سال جاری گرم تر می گردد به طوری سحر تاجبخش رئیس سازمان هواشناسی کشور در نشست خبری اش از افزایش بی سابقه هوا در کشور اطلاع داد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور اضافه نمود: طبق پیش بینی های اجرا شده دمای هوای تهران به 38 درجه خواهد رسید به طوری که این افزایش دما در کل کشور حاکم خواهد شد و پیش بینی می گردد سال جاری تابستان گرمی پیش رو داشته باشیم.

براین اساس، غلامعلی رخشانی مهر معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: در بسیاری از ساعات روز با وجود اینکه می توان از نور طبیعی خورشید برای تامین روشنایی مورد احتیاج منازل و یا ادارات استفاده کرد، اما عملا شاهد انجام این اقدام نبوده ایم که نقش مهمی در کاهش مصرف برق خواهد داشت.

او ادامه داد: از میان 60 هزار مگاوات پیک مصرف برق کشور حدود چهار تا پنج هزار مگاوات از این رقم صرفا برای 10 تا 20 روز از سال و آن هم بین ساعت 13 تا 17 مورد احتیاج است که برای تامین انرژی مورد احتیاج این بخش بایستی هر ساله سرمایه گذاری قابل توجهی صورت بگیرد.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر اضافه نمود: برای هر هزار مگاوات فراوری برق، حدود 10 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری احتیاج است که این رقم صرفا برای بخش نیروگاهی است و هزینه های مربوط به انتقال و شبکه های توزیع در آن لحاظ نشده است.

با فرارسیدن ماه های تیر و مرداد وضع از این هم شاید بدتر گردد، پس یک راه بیشتر نمی ماند و آن هم این است که در مصرف برق صرفه جویی گردد. فقط کافی است که هرکدام از ما مصرف برق را کاهش دهیم تا بتوانیم تابستان سال جاری را بدون خاموشی سپری کنیم.

منبع : باشگاه خبرنگاران

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 66

به "سال جاری برق کدام شهرها در معرض قطعی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جاری برق کدام شهرها در معرض قطعی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید