امشب؛ نخستین بارش شهابی عظیم سال 2021

به گزارش گیلاسفا، مسوول بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران گفت: بارش شهابی ربعی یا کوادرانتی اولین بارش شهابی عظیم سال 2021 میلادی است و این پدیده امشب (بلافاصله پس از غروب یکشنبه 14 دی ماه 1399) به اوج خود می رسد.

امشب؛ نخستین بارش شهابی عظیم سال 2021

فاطمه خراسانی اضافه نمود : بارش شهابی ربعی یا کوادرانتی از روز چهارشنبه دهم تا چهارشنبه 17 دی ماه قابل مشاهده بوده اما برخلاف بارش های شهابی جوزایی و برساوشی که زمان اوج آن ها تا بیش از یک روز است و اجازه مشاهده شدن را به بیشتر ساکنان کره زمین می دهند، بارش شهابی ربعی تنها چند ساعت در اوج خود خواهد بود، بنابراین مشاهده آن برای ساکنان همه نقاط امکان پذیر نیست.

وی یادآور شد: سرعت شهاب های بارش کوادرانتی حدود 40 کیلومتر در ساعت است که سرعت نسبتاً پایینی به حساب می آید. این سرعت پایین، اگرچه باعث کاهش آهنگ ساعتی سرسویی می گردد، اما مدت زمان مشاهده هر شهاب را در آسمان افزایش می دهد. همچنین احتمال مشاهده این بارش شهابی در نیمکره شمالی زمین بیشتر از نیمکره جنوبی است.

مسوول بخش علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران گفت: برای کشور ایران که در نیمکره شمالی زمین قرار گرفته است، شانس مشاهده این بارش شهابی خوب است و زمان اوج بارش ربعی به وقت ایران نیز بلافاصله پس از غروب آفتاب روز 14 دی 1399 خواهد بود.

خراسانی ادامه داد: اگر خوش شانس باشید، می توانید چند شهاب آتشین زیبا را در آسمان شب های سرد دی ماه رصد کنید و برای این کار تنها کافی است به آسمان خیره شوید و حوصله و وقت کافی برای تداوم نظاره آسمان را داشته باشید.

وی به علاقه مندان این رویداد توصیه کرد: اگر اطلاعات نجومی کافی دارید و می توانید ستارگان اصلی و پرنور را تشخیص دهید در فضایی بین ستارگاه بنات نعش (هفت اورنگ؛ نام هفت ستاره در صورت فلکی دب اکبر) و ستاره ژوبین دار (نگهبان شمال؛ نام ستاره ای در صورت فلکی گاوران) بارش شهابی کوادرانتی سال جاری را دنبال نمایند.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 548

به "امشب؛ نخستین بارش شهابی عظیم سال 2021" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امشب؛ نخستین بارش شهابی عظیم سال 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید