تجربه امنیت با محصولات نظارت تصویری رشد قلم چی

به گزارش مجله گیلاسفا، امروزه سامانه های نظارت تصویری برای حفاظت از اماکن مهم، پُرتردد و پُرخطر به کار می رود؛ به طور کلی می توان گفت موزه ها، فروشگاه ها، زندان ها، فرودگاه ها، ایستگاه های مترو و راه آهن، بیمارستان ها، مدارس و... از اماکنی که لزوم استفاده از سیستم های نظارت تصویری در آنها احساس می گردد.

تجربه امنیت با محصولات نظارت تصویری رشد قلم چی

کارکرد دیگر سامانه های نظارت تصویری، بخش نظارتی آنهاست که برای نمونه به مدیران اجازه می دهد از این طریق بر فرایند کار نیروهای خود نظارت داشته باشند. مؤسسه خدمات مدیریت و فناوری رشد قلم چی از شرکت های دانش بنیان و فعال در حوزه نظارت تصویری است.

محمد قلم چی، بنیان گذار و مدیرعامل موسسه رشد قلم چی است. به گفته او هدف از راه اندازی این مجموعه، بومی سازی دانش و فناوری برای توسعه ثروت در کشور بوده است.

این شرکت در سال 86 به طور رسمی آغاز به کار نموده است و فعالیت آن به دو بخش تقسیم می گردد؛ در بخش اول که مربوط به مطالعات مدیریت نوین است، خدمات مشاوره، طراحی و نظارت با استفاده از یک روش اختصاصی که شرکت رشد قلم چی آن را به شکل ویژه ای طراحی نموده، انجام می گردد و به این طریق از حصول برترین نتیجه برای پروژه ها اطمینان پیدا می نماید.

در این روش پروژه ها به هیچ عامل خارجی وابستگی نخواهند داشت و هزینه طول عمر آنها کاهش پیدا می نماید. بعلاوه در این فرآیند از روش های به روز دنیا، مانند مهندسی ارزش، مطالعات ریسک و... استفاده می گردد.

در بخش دوم که مربوط به یکپارچه سازی و هوشمندسازی می گردد، شرکت رشد قلم چی اقدام به فراوری محصولات نرم افزاری و سخت افزاری نموده که باعث افزایش بهره وری و ارتقای سطح عملکرد سازمان ها می گردد.

لازم به ذکر است این موسسه سال 98 پیروز به کسب تأییدیه دانش بنیان از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری شده است.

محصولات رشد قلم چی در یک نگاه امن پایش

این سامانه که در حوزه ویدئو و نظارت تصویر به کار گرفته می گردد، از سیستم خاصی برای کاهش دادن حجم تصاویر استفاده می نماید که درنهایت به ضبط و انتقال سریع تر آنها منجر می گردد.

در این سیستم از تکنیک فشرده سازی منحصربه فردی استفاده می گردد که می تواند حجم تصاویر را تا 10 برابر بیشتر از روش های مرسوم فشرده سازی تصاویر در دنیا کاهش دهد! با این کار علاوه بر بالارفتن سرعت انتقال تصاویر، فضای مورد احتیاج برای نگهداری آنها هم کاهش یافته و هنگام انتقال آنها، پهنای باند کمتری استفاده شده و هزینه های مربوط به اینترنت هم کاهش پیدا می نماید.

به گفته مدیرعامل این مجموعه، شرکت رشد قلم چی اولین فراورینماینده در دنیا بوده که استانداردهای امنیت فناوری اطلاعات را در حوزه محصولات ویدئویی و نظارت تصویر پیاده سازی نموده است.

هزاربین

یکی دیگر از محصولات موسسه رشد قلم چی، یک سوئیچ نرم افزاری برای پخش ویدئوی زنده است که عظیم ترین شرکت های دنیا (مانند نِت فلیکس) هم اکنون مشغول کار روی آن هستند. این سامانه می تواند امکان پخش ویدئو به صورت زنده را در بستر اینترنت یا اینترانت و بعلاوه برای تعداد بسیار زیادی از مخاطبان ایجاد کند.

رُخ پایش

محصول دیگر شرکت رشد قلم چی در حوزه احراز هویت به کار گرفته می گردد و اخیرا در پروژه سجام که به منظور احراز هویت اینترنتی برای متقاضیان ورود به بورس صورت گرفت هم کاربرد داشته است.

سامانه رخ پایش با استفاده از زیست سنجی (Biometric) چهره، هویت اشخاص را تأیید یا رد می نماید. به همین دلیل و با بهره گیری از این محصول، شرکت رشد قلم چی اقدام به فراوری سامانه های حضوروغیاب براساس تشخیص چهره نموده که در دوران همه گیری کووید-19 حتی امکان احراز هویت کارکنانی که از ماسک صورت استفاده می نمایند را هم دارد.

فَرجا

این محصول یک سامانه پلاک خوان است که بیشتر برای کنترل ترافیک و مدیریت پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرد.

تیدا

از این محصول در تأمین امنیت سامانه های نظارت تصویری استفاده می گردد. این سامانه ها معمولا از پروتکل های ویژه ای پیروی می نمایند که در اغلب موارد، ضعف های امنیتی خاصی را برای سیستم به وجود می آورند.

به گفته قلم چی، تیدا یک محصول فوق تخصصی است که در دنیا مشابهی ندارد.

سیمنا

سیمنا از سرواژه های عبارت سامانه یکپارچه مدیریت و نظارت بر اشعه ایکس تشکیل شده، محصول دیگری از مجموعه رشد قلم چی است که یک سامانه نظارت عالیه (Supervision) محسوب می گردد.

این سامانه برای اماکن و سازمان هایی که تعداد زیادی دستگاه اشعه ایکس دارند (مانند گمرک) مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر ایجاد نظارت ارشد، می تواند در مواردی مانند افزایش امنیت دستگاه های اشعه ایکس، کنترل کالیبراسیون این دستگاه ها، نظارت بر عملکرد اپراتورها و... هم مؤثر باشد.

به گفته قلم چی، استفاده از این سامانه در گمرک باعث شد ایران به اولین کشور دنیا تبدیل گردد که می تواند بر کل دستگاه های اشعه ایکس موجود در گمرکاتش نظارت عالیه داشته باشد؛ همین امر از مهم ترین عواملی بود که توانست به کسب رتبه نخست اداره گمرکات ایران در زمینه نظارت گمرکی در دنیا منجر گردد.

آتِن

آتن از سرواژه عبارت آزمایشگاه تجهیزات نظارت تصویری تشکیل شده که کیفیت، پایداری، اصالت و امنیت تجهیزات نظارت تصویری، ازجمله دوربین های مداربسته و دوربین های عکاسی و تصویر برداری را میزان گیری می نماید.

این آزمایشگاه باعث می گردد اشخاصی که قصد خرید یک ابزار تصویربرداری را دارند، تنها به کاتالوگ های آن محصول که از سوی شرکت سازنده اش ارائه می شوند، محدود نباشند.

از طرف دیگر، پارامترهای متعددی در ویدئو وجود دارد که هنوز در دنیا حتی تعریف هم نشده اند! موسسه رشد قلم چی با بهره گیری از آزمایشگاه پیشرفته اش پیروز به تعریف بعضی از این پارامترها و بعلاوه میزان گیری آنها شده است.

بعلاوه از آتن در معین اصالت ویدئوها هم می توان بهره گرفت؛ زیرا امروزه ترفندهایی مانند جعل عمیق (Deepfake) به وجود آمده اند که فقط با استفاده از یک عکس، ویدئوهایی تقلبی فراوری می نمایند که تشخیص اصل نبودن آنها کار بسیار دشواری است.

مدیرعامل موسسه رشد قلم چی اشاره می نماید این مجموعه برای اولین بار در دنیا ابزاری ارائه داده است که توانایی تشخیص این گونه موارد و تأیید یا رد اصالت

ویدئوها را دارد.

جامعه هدف رشد قلم چی

قلم چی درباره مخاطبان ایرانی و بازار عرضه محصولات ویدئویی در کشور می گوید: مشتری اصلی ما شرکت های خارجی هستند، زیرا محصولات فراوریی ما بسیار تازه بوده و از فناوری های پیشرفته ای برخوردارند که متأسفانه هنوز در کشور احتیاج به این حوزه به درستی درک نشده است؛ بنابراین تنها کاری که در حال حاضر می توان برای دسترسی به ظرفیت های بازار داخلی انجام داد، اجرای طرح های رایگان به صورت پایلوت است تا توجه مشتریان به این حوزه جلب گردد.

این کارآفرین تصریح می نماید: خوشبختانه تا به حال هیچ موردی نبوده که یک مشتری پس از آشنایی با محصولات و خدمات ما، علاقه مند به استفاده از آنها نگردد و از این محصولات استقبال نکند.

ویژگی های منحصربه فرد موسسه رشد قلم چی

بنیانگذار شرکت رشد قلم چی، در مورد مزایا و قابلیت های خاصی که مجموعه تحت مدیریتش دارد، به جام جم می گوید: طبق استانداردهای بین المللی مهندسی، هر پروژه ای که منجر به فراوری یک محصول می گردد، از چهار بخش اصلی تشکیل شده است؛ بخش نخست که می تواند مهم ترین مرحله باشد، مربوط به شناخت و امکان سنجی است.

این که ما صورت مسأله را به درستی متوجه شویم و احتیاجهای پروژه را تعیین کنیم، بسیار مهم است؛ زیرا باعث می گردد ببینیم پروژه ما صرفه مالی کافی را دارد، از نظر شرایط اجتماعی چه اثراتی خواهد داشت، مباحث فرهنگی و امنیتی آن چگونه خواهد بود و... .

در این مرحله معمولا طراحی مفهومی (Conceptual Design) صورت می گیرد تا روش ها و تکنیک های قابل استفاده برای انجام پروژه معین گردد.

قلم چی می افزاید: بخش دوم طراحی تفصیلی (Detail Design) نام دارد؛ در این مرحله تعیینات کامل پروژه و ریز تمام اتفاقاتی که در آن صورت می گیرد، باید به شکل دقیق تشریح گردد. بخش سوم مرحله تأمین، نصب، راه اندازی و اجراست و در بخش چهارم که بخش خاتمهی است، موارد مربوط به بهره برداری، تعمیر و نگهداری قرار می گیرد.

وی در ادامه، ویژگی های منحصربه فرد موسسه رشد قلم چی را این گونه برمی شمارد: کاری که در مجموعه رشد قلم چی اجرا شده تعریف روش مخصوصی است که به وسیله آن در خاتمه هر بخش، می توان مطمئن بود همه موارد و احتیاجهای مربوط به آن بخش به طور کامل و دقیق اجرا شده است. در ضمن ما علاوه بر تدوین روش شناسی (Methodology) خاصی که در این خصوص انجام داده ایم، ابزار مناسب این کار را هم درنظر گرفته ایم تا با بهره گیری از این ابزار، بتوانیم تضمین کنیم پروژه هایی که برای کارفرمایان مختلف طراحی یا اجرا می کنیم در کوتاه ترین بازه زمانی ممکن، با کمترین هزینه، حداکثر کیفیت، پایین ترین هزینه، طول عمر بالا و درصد خطای انسانی نزدیک به صفر، قطعا به نتیجه مطلوب خواهد رسید. حتی عوامل بیرونی مانند تحریم های مالی ناجوانمردانه ای که از طرف کشورهای غربی علیه کشورمان وضع شده هم نمی توانند خللی در پیروزیت این پروژه ها ایجاد نمایند.

راه های ارتباط با موسسه خدمات مدیریت و فناوری رشد قلم چی

وبسایت:gmtii.com

ایمیل:[email protected]

فکس:02122967769

تلفن:02122948868

کدپستی: 1694833713

آدرس: تهران، اقدسیه، عظیمراه ارتش، نرسیده به ورودی عظیمراه امام علی (ع)، 16متری ولیعصر، نبش خیابان پروین، پلاک 2، طبقه اول، واحد 3

فراز سهیلی آزاد - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 893

به "تجربه امنیت با محصولات نظارت تصویری رشد قلم چی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجربه امنیت با محصولات نظارت تصویری رشد قلم چی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید