تور مجازی: پیت سنوت، مکزیک

به گزارش مجله گیلاسفا، در این مقاله از تور مجازی، شما را به دل غارهای آهکی می بریم که در گذشته دور صندلی قربانیان قوم کهن مایا بوده اند. به باور مایاها با هر بار ریزش این غارهای آهکی، راه ورود به دنیای مردگان باز می گردد. با خبرنگاران همراه باشید.

تور مجازی: پیت سنوت، مکزیک

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور مکزیک هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور مکزیک از مکزیکوسیتی و کانکون دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

بدون شک، قوم کهن مایا راه ورود به قلمرو مردگان را می دانستند: به باور مایاها هر بار که بخشی از غار آهکی فرو می ریزد، درگاه ورود به جهانی مردگان باز می گردد.

حفره ای که در تصویر زیر با آب پر شده است، سنوت (cenote: به معنی چاه) نام دارد.

یکی از مشهورترین این سنوت ها در نزدیکی چیچن ایتزا (Chichen Itza) واقع شده است که به سنوت مقدس معروف است. در روزگاران کهن، قوم مایا حیوانات و حتی انسان ها را به عنوان قربانی درون این چاه (به عرض 60 متر) می انداختند تا به این شکل خدایان خود را پرستش نموده باشند.

این روزها، سنوت ها بیشتر توجه غارشناسان، اسطوره شناسان و البته گردشگران را به خود جلب نموده اند. حیات آبی این غار به هیچ وجه قابل قیاس با هیچ کجای دیگر نیست. غارهایی که در یوکتن پنینسولا (Yucatán Peninsula: خلیج مکزیک را از دریای کارائیب جدا می سازد) قرار دارند، بین غواصان بسیار معروف هستند. شرایط جغرافیایی این منطقه، موقعیت را برای به وجود آمدن مجموعه ای از غارهای به هم پیوسته فراهم نموده است. مشهورترین این غارها دوس اجوس (Dos Ojos) نام دارد که سومین غار بزرگ جهان است. طول این غار 319 کیلومتر است.

عمیق ترین نقطه دوس اجوس، پیت سنوت (Pit Cenote) است که فقط حرفه ای ترین غواصان اجازه غواصی در این جا را دارند و البته نه عمیق ترین بخش های آن.

در اعماق این چاه بزرگ، ترکیبات سولفور وجود دارد و به همین دلیل است که آب های این جا پر از هیدروژن سولفید است. لایه های بالایی زلال و شفاف است و به راحتی می گردد زیبایی های دیواره های غار، گیاهان و ماهی های درون غار را دید. اما هر چه به اعماق پایین تر می روید، نور کم تر و کم تر می گردد و در عمق 30 متری روشنایی جای خود را به ظلمات و تاریکی می دهد.

هر چه پایین و پایین تر بروید به خاطر مه غلیظ سفیدی که در آن جا حکم فرما است، تاریکی عجیبی همه جا را فرا می گیرد؛ سیاهی مطلق. مه درون غار، خود جهانی متفاوتی است، حرکات و جنبش غواصان را هر لحظه به رنگ متفاوتی به تصویر می کشد.

کسانی که شانس غواصی در این غار را پیدا می نمایند، تجربه خود را این گونه توصیف می نمایند: هم چون پرواز به سوی فضا و شاید هم مثل شیرجه زدن درون ابرهای سفید غلیظ. تجربه ای که شاید در پی ورود به جهانی دیگر (شاید جهانی مردگان) حس کنیم. بی شک توصیف بهتری برای این حس وجود ندارد.

تور مجازی روزهای فرد، ساعت 10:15 شب در خبرنگاران منتشر می گردد. برای دسترسی به مقاله های این بخش به صفحه اختصاصی تور مجازی مراجعه کنید.

منبع: کجارو / airpano.com
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 881

به "تور مجازی: پیت سنوت، مکزیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور مجازی: پیت سنوت، مکزیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید