زیباترین بنا های تاریخی جهان ، شگفت انگیز ترین مکان های تاریخی

به گزارش مجله گیلاسفا، دنیای که در آن زندگی می کنیم مملو از نقاط شگفت انگیز و چیزهای حیرت انگیز است. چه دیدنی های طبیعی و چه چیزهای جالب ساخته دست بشر. تعداد بسیار زیادی از ساختمان ها و مکان های تاریخی وصف ناشدنی و اعجاب انگیز در دنیا وجود دارند که از طریق تمدن های باستانی ساخته شده اند و آنقدر هر کدام منحصر بفرد و جالب هستند که بسیار سخت می توان برترین را از میان آنها انتخاب نمود. به تمامی فهرست هایی که از شگفتی های تاریخی دنیا وجود دارند فکر کنید و این که چقدر برخی اوقات و از برخی جهات با هم متفاوت هستند. همه یک فهرست از محبوب ترین هایشان دارند، فهرست زیر هم مجموعه مکان های تاریخی محبوب من هستند که عقیده دارم هر گردشگری می بایست یک بار حتما از آنها دیدن کند. داستان هایی که این ویرانه های تاریخی نقل می کنند، قسمتی از داستان بشر و بشریت است و به همین دلیل ، این مکان ها را به عنوان شگفت انگیز ترین و برترین مکان های تاریخی دنیا معرفی می کنیم. برای شناختن این نقاط شگفت انگیز از زیباترین بنا های تاریخی دنیا و برترین بناهای باستانی دنیا با ما همراه باشید :

زیباترین بنا های تاریخی جهان ، شگفت انگیز ترین مکان های تاریخی

زیباترین بنا های تاریخی دنیا : ماچو پیچو Machu Picchu

این شهر خرابه بسیار جالب توجه که در جنوب کشور پرو واقع شده، در بالاترین نقطه یک کوه واقع شده است که تنها راه رسیدن به آن، استفاده از قطار یا از طریق یک کوه نوردی چهار روزه است. این شهر که در سال 1911 از طریق هیرام بینگام (دنیاگرد و مکتشف آمریکایی) کشف و به دنیا معرفی گشت، یک مرکز فرهنگی بسیار مهم برای تمدن اینکا به شمار می رفته است. اما زمانی که نیروهای اسپانیا به این ناحیه حمله کردند، مردم این شهر را ترک کردند. (به همین دلیل معمولا از این شهر به عنوان شهر گمشده اینکاها نام برده می شود. که البته کاملا اشتباه است و این لقب مشهور متعلق به شهر دیگری به نام ویلکابامبا می باشد). این مکان در سال 1983 به عنوان میراث دنیای یونسکو به ثبت رسید و یک شاهکار خالص معماری و نشانه ای منحصر بفرد از تمدن اینکاها نامیده شد. بعلاوه در سال 2007 به عنوان یکی از عجایب هفتگانه نو نامگذاری شد. نگرانی هایی که درباره افزایش روز افزون بازدید دنیاگردان از این مکان وجود داشت باعث شد محدودیت هایی در مورد تعداد کسانی که می توانند به آن وارد شوند در نظر گرفته شود. امید است این محدودیت ها بیشتر شوند تا این مکان بتواند صدها سال بیشتر عمر کند.

جاذبه های تاریخی دنیا : تیکال Tikal

این شهر مایایی یکی از بزرگ ترین و حفاظت شده ترین خرابه های تمدن مایاها می باشد که در دنیا مایاها در دوره کلاسیک (200 تا 900 بعد از میلاد مسیح) به عنوان یک وسیله موثر برای تسلط و کسب قدرت به کار برده می شد. تیکال در کشور گواتمالا واقع شده است و پارک ملی تیکال از سال 1979 به ثبت دنیای یونسکو رسیده است. تماشا شهر ویرانه تیکال باعث می شود ایندیانا جونز درون خود را تجربه کنید. چه صبح خیلی زود به آنجا بروید و چه آخر شب ها که دنیاگردان این مکان را ترک می کنند. زمانی که فقط شما می مانید و جنگل و تاریکی. این مکان آنچنان ساکت و با متانت است که سفر به آن منطقه و حضور در این مکان، هنوز برای من در جایگاه یکی از برترین خاطرات سفرهایم واقع شده است. حتما سعی کنید هنگام شب از پارک ملی تیکال بازدید کنید تا پیروز شوید آن را بدون حضور جمعیت تماشا کنید. نکته ای که من بشخصه بسیار از آن لذت بردم، تماشای طلوع خورشید از بالای معابد تیکال بود.

برترین بناهای باستانی دنیا : برترین بناهای باستانی دنیا : اهرام مصر The Pyramids at Giza

اهرام مصر که 3000 سال عمر دارند و بزرگترین سازه های ساخته شده در تاریخ بشر به شمار می روند، از بسیاری جهات ناشناخته هستند. هنوز معین نیست چگونه ساخته شده اند و چگونه مصریان توانسته اند انقدر آنها را دقیق بسازند (حتی این سوال مطرح شده که آیا موجودات فضایی در ساخت این اهرام دخیل بوده اند یا خیر.). این هرم های سه گانه تنها بناهای بازمانده از میان هفت عجایب دنیا باستان هستند که هنوز بر جای مانده اند. آنها در ردیف و هم تراز با ستارگان و خورشید ساخته شده اند و دارای اتاق هایی حفره مانند هستند که انسان های معاصر هنوز پیروز به باز کردن درب آنها نشده اند (باز شدن آنها غیر ممکن است). سوالی که برای بازدید کنندگان پیش می آید این است که چطور توانسته اند چنین اتاق های کوچکی بسازند که انسان ها نمی توانند حتی بصورت خزیده از آنها عبور کنند. بزرگ ترین هرم که هرم بزرگ the Great Pyramid نامیده می شود از طریق فرعونی به نام خوفو ساخته شده است و راه دسترسی به درون آن بسیار محدود است (راه ورود به مقبره بسیار پیچیده و تودرتو است). اهرام مصر حقیقتا شگفتی دنیای مهندسی هستند که مخصوص پادشاهان ساخته شده اند. مکان تاریخی خارق العاده دیگری که در نزدیکی آنها واقع شده است مجسمسه ابوالهول the Sphinx است که راز و رمز های آن، محققان را سرگشته و حیران کرده و موضوع تئوری های توطئه بسیاری در تاریخ بوده است.

زیباترین بنا های تاریخی دنیا : برترین بناهای باستانی دنیا : انگکور وات Angkor Wat

این شهر باستانی که در کشور کامبوج واقع شده است و نشان ملی و اصلی ترین جاذبه دنیاگردی این کشور به شمار می رود، روزگاری مرکز امپراطوری خمر بود. امپراطوری بزرگی که بر بیشتر نواحی جنوب شرقی آسیا حکومت می کرد. این امپراطوری بعدها افول کرد، اما قبل از این که نابود شود، ساختمان ها و معابد فوق العاده ای ساخت که مدت های طولانی، شاید صدها سال، در میان جنگل ها گم شده بودند. با وجود این که اطراف انگکور وات مملو از دنیاگردان است، تماشا آن هنوز هم آنها را شگفت زده می کند. معابدی که در قسمت شمالی و جنوبی هستند نسبت به معبد اصلی بازدید کنندگان کمتری دارند. البته باید قبول کرد که برخی از این معابد، در حال حاضر، بیشتر شبیه به انبوهی از سنگ های روی هم انباشته شده هستند. محبوب ترین معابد این منطقه، معبد انگکور وات Angkor Wat، معبد بایون Bayon، معبد تا فروم Ta Phrom و معبد انگکور تام Angkor Thom هستند که تعداد زیادی بازدید کننده دارند. برای این که واقعا این معابد را بطور کامل ببینید و یک تجربه بیادماندنی داشته باشید، می بایست پاسپورت سه تا پنج روزه خریداری کنید. برترین زمان برای بازدید از این شهر، صبح خیلی زود است. زمانی که تورهای بزرگ دنیاگردان هنوز به آن منطقه نیامده اند و آخر شب، وقتی که همه رفته اند.

جاذبه های تاریخی دنیا : برترین بناهای باستانی دنیا : پترا Petra

شهر باستانی پترا که درون یکی از دره های بزرگ آرابا در کشور اردن تراشیده شده است، از زمانی خیلی مشهور شد که شخصیت ایندیانا جونز در سومین سری فیلم های ایندیانا جونز به این شهر رفت. کلمه پترا به زبان یونانی به معنی صخره است و چون این شهر باستانی تماماً در سنگ (صخره) کنده شده است آنرا پترا نامیده اند. این مکان تاریخی بزرگ در سال 1812 از طریق یک کاوشگر سوییسی که مردان قبیله ای محلی را تا آنجا دنبال کرده بود کشف شد. قبل از آن، دنیای غرب، وجود چنین مکانی را کاملا از یاد برده بود. با وجود این که سال ساخت این شهر نامعین است، بنظر می رسد مربوط به قرن ششم قبل از میلاد مسیح بوده است. این مکان تاریخی، زمانی که تحت تسلط رومی ها بود، به سرعت رو به خرابی رفت و در اواخر قرن چهارم میلادی بطور کامل رها شد. در سال 1985 شهر پترا به عنوان میراث دنیای یونسکو شناخته شده و اخیرا بعنوان یکی از عجایب هفتگانه نو نامیده شده است.

برترین بناهای باستانی دنیا : برترین بناهای باستانی دنیا : استون هنج Stonehenge

این اثر به جای مانده از عصر برنز و دوران نوسنگی که در نزدیکی سالزبری انگلستان واقع شده است، نزدیک به 3000 سال عمر دارد و سنگ های آن همگی متعلق به کشور ولز هستند. پژوهشگران هنوز مطمئن نیستند که سازندگان این بنا چگونه توانسته اند آن سنگ های بزرگ را به آن منطقه بیاورند و این شاهکار بزرگ را بچینند. بعلاوه، هدف از ساخت این بنا هنوز معین نیست و گنگ بنظر می رسد (در واقع فقط می توان حدس زد). هم اکنون به دور استون هنج یک نرده حفاظ گذاشته شده است و دیگر کسی اجازه رفتن به درون حلقه سنگ ها را ندارد. بازدید کنندگان فقط می توانند به دور این جاذبه تاریخی قدم بزنند و آن را تماشا کنند. اما بازدید از آن، بخاطر راز و رمزی که پشت ساخت آن وجود دارد و تورهای عالی که اطلاعات و جزئیات این بنا را در اختیار شما می گذارند، واقعا ارزشمند است.

جاذبه های تاریخی دنیا : برترین بناهای باستانی دنیا : کلسیوم و تالار رومی ها The Colosseum and Forum

کلسیوم و تالار رومی ها دقیقا کنار همدیگر در شهر رم قرار دارند. به همین دلیل ، از هر دو با هم نام بردم. این دو بنای بی نظیر بقایای تمدنی هستند که زمانی دنیا را در کنترل خود داشت و همچنان همه چشم ها را خیره به خود می سازند؛ نه تنها به خاطر زیبایی فوق العاده شان، بلکه به دلیل قدمت و تاریخی که پشت آنهاست. شما در همان نقطه ای می ایستید که زمانی سزار آنجا قدم می زد و به میدان مسابقاتی چشم می دوزید که زمانی گلادیاتورها در آن تا سرحد مرگ با هم و با حیوانات وحشی می جنگیدند. کلسیوم که به عنوان یکی از عجایب هفتگانه نو معرفی گشته است، در طول سالیان طولانی، به طور تدریجی فرو پاشیده و در حال حاضر، ورود به بسیاری از قسمت های آنها ممنوع است. بخصوص کف و زیرزمین آن که همه چیز در آنها برنامه ریزی می شد. قدم زدن در تالار رومی ها فوق العاده است (و کاملا رایگان). البته برای بازدید از پالاتین هیل Palatine Hill (تپه ای از تپه های تاریخی شهر رم) می بایست بلیط خریداری کنید. اگر قرار بود برای اولین بار از این بناهای بزرگ و برجسته بازدید کنم، حتما از یک تور با راهنما استفاده می کردم، چرا که اطلاعاتی که مقامات رسمی از این بناها ارائه می کنند خیلی کامل و عمیق نیستند.

زیباترین بنا های تاریخی دنیا : برترین بناهای باستانی دنیا : پارتنون The Parthenon

معبد باستانی پارتنون در آکروپولیس یونان، همیشه در حال ترمیم شدن است؛ شاید یکی از دلایل این که همیشه مبهوت کننده و خیره کننده است همین باشد. این معبد باستانی که پرستشگاه یکی از الهه های یونان به نام آتناست (الهه عقل و زیبایی زنانه) در قرن 5 قبل از میلاد از طریق مردم آتن ساخته شده و مهمترین بنای باقیمانده از یونان باستان است. در حقیقت سمبل قدرت آتن و سندی برای تمدن یونانی به شمار می رود. بعلاوه چشم اندازی سرتاسری از شهر آتن و ویرانه های اطراف آن که شامل ساختمان ها و معابد به همین اندازه حیرت آور هستند برای بازتماشامایندگان به نمایش می گذارد. در طی قرن های متمادی، بیشتر قسمت های معبد پارتنون و بناهای اطراف آن به دلیل جنگ و غارت نابود شده اند. خوشبختانه این بنا هنوز سرپاست. حداقل فعلا اوضاعش خوب است. حواستان باشد که یک داربست در بخش سمت راست بنا نصب شده است و از آنجایی که نزدیک به پنج سال از نصب اولیه آن گذشته و هنوز برداشته نشده است، شک دارم بزودی این اتفاق بیفتد. در یونان، معمولا کارها خیلی به کندی انجام می شود.

برترین بناهای باستانی دنیا : برترین بناهای باستانی دنیا : جزیره ایستر Easter Island

جزیره ایستر جزیره ای است متعلق به کشور شیلی در اقیانوس آرام جنوبی. این جزیره به ویژه بخاطر تندیس های 400 ساله عجیب باستانی خود که به آنها موآیی گفته می شود معروف است. این تندیس ها تنها چیزهای به جای مانده از فرهنگی هستند که زمانی در این بخش از دنیا حضور داشت. این مجسمه های بزرگ که به طرز قابل توجه و جالبی تراشیده شده اند به ما یادآوری می کنند که انسان های اولیه آنچنان هم که ما تصور می کنیم اولیه و تکامل نیافته نبوده اند. سنگ های به کار رفته در ساخت این مجسمه ها که مهم ترین عامل جذب دنیاگردان به این منطقه هستند از خاکستر آتشفشانی متراکم گرفته شده اند. بسیاری از این سنگ ها هنوز در معدن آن بجا مانده اند. چرا که بدلیل کاهش یافتن منابع جزیره ، ساکنان آن برای زنده ماندن، مجبور به جنگیدن با یکدیگر بر سر منابع شدند و در نتیجه این جنگ ها، بالاخره همگی کشته شدند.

جاذبه های تاریخی دنیا : برترین بناهای باستانی دنیا : تاج محل Taj Mahal

این بنای فوق العاده زیبا و باشکوه که در آگرا (شهری در هندوستان) واقع شده و در سال 1600 میلادی ساخته شده است، سندی برای اثبات نامیرا بودن و جاودانگی عشق به شمار می رود. این آرامگاه مرمری سفید رنگ که به دستور شاه دنیا، برای یادبود همسر ایرانی تبارش ممتاز محل بنا شده است، بنای بی نظیریست که همه باید حتی یک بار هم که شده آن را از نزدیک ببینند.). این مکان در سال 1983 به عنوان میراث دنیای یونسکو به ثبت رسیده و بعلاوه در سال 2007 به عنوان یکی از عجایب هفتگانه نو نامگذاری شده است. هر ساله بین دو تا چهار میلیون دنیاگرد از تاج محل تماشا می کنند. بنابراین برای حفاظت از این بنای خارق العاده، قوانین و محدودیت های نوی درباره حضور دنیاگردان وضع شده است. اما در حقیقت، آلودگی هوا، بزرگترین تهدیدیست که مرمر به کار برده شده در این بنا را ذره ذره از بین می برد.

زیباترین بنا های تاریخی دنیا : برترین بناهای باستانی دنیا : الحمرا The Alhambra

کاخ الحمرا (به معنای سرخگون) که یکی از مشهور ترین بناهای اسلامی در دنیا به شمار می رود، نامه عاشقانه گرانادا (شهری در اسپانیا) و اروپاست به فرهنگ موریش. بنای زیبایی که فواره هایش همیشه جاری هستند، برگ های درختان در نسیم خش خش می کنند و بنظر می آید ارواح باستانی به طرز اسرارآمیزی در آن پرسه می زنند. صدای زمزمه آب در سراسر باغ ها و حوض خانه های کاخ به گوش می رسد و کشف چشمه های کوچک، لذت گشتن در باغ را صد چندان می کند. الحمرا با وجود کاخ اصلی آن، برج و بارو، میراث دنیای یونسکو بودنش و درس هایی که در مورد معماری باستانی به نمایش می گذارد، سالهاست که صف بی پایانی از دنیاگردان را پذیرا می شود. این کاخ در زمانی که از طریق ناپلئون تصرف شده بود، به عنوان سربازخانه استفاده می شد و حتی نزدیک بود منفجر شود. چیزی که هم اکنون از این بنا می بینید، به سختی و با احترام کامل بازسازی شده است. الحمرا یک مکان تاریخی بسیار زیباست با باغ ها و ساختمان های مختلف و چشم اندازی که از ناحیه تاریخی شهر گرانادا به معرض نمایش می گذارد واقعا بی نظیر است.

زیباترین بنا های تاریخی دنیا : برترین بناهای باستانی دنیا : دیوار بزرگ چین The Great Wall of China

دیوار بزرگ چین در حقیقت از تعداد بی شماری دیوار و استحکامات تشکیل شده است. این دیوار در قرن سوم قبل از میلاد مسیح، به دستور امپراطور چین شی هوآن برای حفاظت کشور در مقابل مهاجمان مغول ساخته شده است. شناخته شده ترین و حفاظت شده ترین قسمت دیوار بزرگ چین بین قرن های چهاردهم و هفدهم میلادی، در طول سلسله مینگ ساخته شده است. با وجود این که این دیوار هیچ وقت به طور موثر، باعث پیشگیری از حمله مهاجمان و جلوگیری از ورود آنان به چین نشد، اما بهرحال از نظر مهندسی و ساخت، یک شاهکار و یکی از پیروزیت های بشریت در تاریخ به شمار می رود.

زیباترین بنا های تاریخی دنیا : برترین بناهای باستانی دنیا : چیچن ایتزا Chichén Itzá

چیچن ایتزا که به معنی در کنار دهانه چاه ایتزا است (ایتزا احتمالاً در زبان مایاها به معنی جادو یا جادویی بوده است)، دومین بنای باستان شناسی محبوب دنیاگردان در کشور مکزیک محسوب می شود. این اثر جزو میراث دنیای یونسکو به شمار می رود و به همراه 6 اثر دیگر به عنوان یکی از عجایب هفتگانه نو معرفی گشته است. چیچن ایتزا یکی از مهم ترین بناهای تاریخی مایاها در قاره آمریکاست و در چند سال اخیر به خوبی بازسازی شده است.

زیباترین بنا های تاریخی دنیا : برترین بناهای باستانی دنیا : ولیلی Volubilis

شهر باستانی ولیلی در کشور مراکش که در زمان رومی ها مرکز اصلی تجارت و حل و فصل مسائل به شمار می رفت، یکی از محافظت شده ترین ها و کم رفت و آمد ترین خرابه های از نوع خود در دنیا بوده است. زمانی که از این شهر بازدید می کردم متوجه شدم که خالی از انبوه دنیاگردان است، در اطراف آن هیچ محل سکونت یا ساختمانی وجود ندارد و رفت و آمد در آن آنچنان آزاد است که شما می توانید تا آنجایی که دوست دارید به بنا نزدیک شوید و بدون این که مجبور شوید پشت حصارهای چند متری بایستید و تحت فشار جمعیت قرار بگیرید آن را از نزدیک تماشا کنید. بیشتر قسمت های این شهر هنوز غیر قابل نفوذ هستند؛ به همین دلیل این شهر بنظر خیلی دست نخورده و بکر می آید. من در مسافرت هایی که داشته ام از ویرانه های رومی بسیاری بازدید کرده ام، اما این یکی را از همه بیشتر دوست داشتم. سفر کوتاهی که به این مکان تاریخی داشتم، سفر دوست داشتنی و آرامش بخشی به دور از جمعیت و سرو صدای شهر فز Fez (دومین شهر بزرگ مراکش) بود. هزینه ورود به این شهر تاریخی، بیست درهم مراکش (MAD 20) یا حدود 5 دلار آمریکاست.

زیباترین بنا های تاریخی دنیا : برترین بناهای باستانی دنیا : سوخوتای Sukhothai

شهر کوچک سوخوتای که برای مدت دویست سال مرکز کشور تایلند محسوب می شد، در منطقه ای زیبا در شمال تایلند واقع شده است. این مکان تاریخی اغلب از طریق دنیاگردان نادیده گرفته می شود و تعداد کمی از آنها در راه رفتن به چیانگ می Chiang Mai (بزرگ ترین شهر در شمال تایلند) از این مکان تماشا می کنند. ناحیه مرکزی این شهر شامل 21 معبد است که از طریق یک خندق محصور شده اند. معبد های فراوان این شهر، سبک و شیوه منحصر بفرد طراحی دکوراسیون سوخوتای را که با تاثیراتی از معماری خمر (کامبوج) و سری لانکا ترکیب شده است به نمایش می گذارد. این مکان تاریخی بسیار بزرگ است و تماشای کامل آن بین یک یا دو روز وقت می برد. در بسیاری از قسمت های این شهر، در معرض نور شدید آفتاب خواهید بود. پس حتما با خود کرم ضد آفتاب بیاورید، وگرنه به شدت دچار آفتاب سوختگی خواهید شد.

منبع: همگردی
انتشار: 20 دی 1401 بروزرسانی: 20 دی 1401 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1368

به "زیباترین بنا های تاریخی جهان ، شگفت انگیز ترین مکان های تاریخی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین بنا های تاریخی جهان ، شگفت انگیز ترین مکان های تاریخی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید