جزئیات وام جدید کرونا

به گزارش گیلاسفا، چارچوب پرداخت وام کرونا در مرحله دوم به سمت بنگاه محوری تغییر یافته و نحوه پرداخت آن به واحد اقتصادی را دستگاه اجرایی مربوطه تعیین می کند.

جزئیات وام جدید کرونا

به گزارش ایسنا، در راستای حفظ اشتغال بنگاه ها و صیانت از نیرو های کار، پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کار های آسیب دیده از کرونا در دستور کار وزارت کار قرار گرفت و بر این اساس، 14 رسته شغلی منتخب که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی بودند، برای استفاده از تسهیلات مذکور به سامانه کارا معرفی شدند تا مراحل ثبت نام خود را از این طریق دنبال کنند.

در مرحله نخست پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا، نزدیک به 14 هزار میلیارد تومان تسهیلات به کسب و کار های آسیب دیده از کرونا در کشور پرداخت شده و متقاضیان به 19 بانک معین شده در این حوزه معرفی شدند که مبلغ مذکور در 14 رسته و 858 زیر رسته تعریف شده است.

در مرحله دوم پرداخت تسهیلات کرونا نیز رقمی معادل 8000 میلیارد تومان درنظر گرفته شده که قرار است به چهار بخش حمل و نقل، گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش اختصاص یابد.

به گفته مدیرکل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار، پرداخت تسهیلات کرونا در مرحله دوم به سمت بنگاه محوری تغییر کرده است و در این مرحله صرفنظر از بخش حمل و نقل ریلی که قبلا هم مشمول پرداخت تسهیلات شده بود، سه بخش گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش در دستور کار قرار گرفته است.

ازوجی افزود: ستاد مقابله با کرونا پرداخت تسهیلات حمایتی به شاغلین و کسب و کار های حوزه ورزشی، گردشگری و فرهنگ و هنر را در ادامه حمایت دولت از صاحبان مشاغل و کسب وکار های شدیدا آسیب دیده از کرونا به تصویب رسانده است.

آنطور که وی گفته چارچوب پرداخت وام کرونا مشابه تسهیلات قبلی است، ولی اینکه به هر واحد اقتصادی چگونه پرداخت شود چارچوبی است که دستگاه اجرایی مربوطه معین کرده است. به عنوان مثال در حوزه گردشگری چارچوب هایی که برای هتل ها و مراکز اقامتی و بوم گردی معین شده مبنای پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها خواهد بود.

پیش از این معاونت اشتغال وزارت کار از اختصاص 2000 میلیارد تومان تسهیلات حمایتی کرونا به بخش گردشگری، 1700 میلیارد تومان به بخش فرهنگ و هنر و 800 میلیارد تومان به بخش ورزش در مرحله دوم پرداخت وام کرونا و بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا خبر داده بود. پرداخت تسهیلات بخش حمل و نقل نیز در این مرحله ادامه دارد و برای این منظور 3500 میلیارد تومان پیش بینی شده است.

مبلغ تسهیلات حمایتی دولت شامل 120 میلیون ریال وام برای کسب و کار های آسیب دیده و 160 میلیون ریال برای واحد هایی است که بالاجبار به دستور دولت یا ستاد مبارزه با کرونا تعطیل شده اند.

تسهیلات کرونا با نرخ سود 12 درصد و در اقساط 24 ماهه پرداخت می شود که دوره تنفس بازپرداخت اقساط تا اول خرداد ماه سال 1400 معین شده است.

وثایق مورد نیز برای دریافت تسهیلات نیز سفته و چک است که برای دریافت وام کرونا تا سقف 160 میلیون ریال نیازی به معرفی ضامن نیست و تنها با ارائه سفته یا چک می توان تسهیلات را دریافت کرد. برای دریافت تسهیلات 16 میلیون تومان تا 48 میلیون تومان سفته متقاضی یا چک به همراه یک ضامن نیاز است. برای تسهیلات 48 میلیون تا 160 میلیون تومانی متقاضی باید علاوه بر سفته یا چک، دو ضامن معرفی کند. پرداخت تسهیلات 160 میلیون تا 200 میلیون تومان هم نیازمند ارائه سفته یا چک به همراه سه ضامن است. برای متقاضیانی که بیش از 200 میلیون تومان درخواست بدهند، تضامین صادره از سوی صندوق های ضمانت یا به تشخیص بانک وثایق متعارف باید ارائه شود.

متقاضیان دریافت وام کرونا در مرحله دوم پرداخت تسهیلات نیز جهت ثبت نام و تکمیل اطلاعات خود حتما باید از طریق سامانه کارای وزارت کار اقدام کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 507

به "جزئیات وام جدید کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات وام جدید کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید