پرداخت وام کرونا از جهت دستگاه اجرایی

به گزارش گیلاسفا، تهران (پانا) - پرداخت وام کرونا سبک و سیاق دیگری به خود می گیرد، قرار است در مرحله دوم تخصیص وام کرونا به گروه هدف، بنگاه محور باشد و نحوه پرداخت آن به واحد مالی را دستگاه اجرایی مربوطه مشخص می نماید.

پرداخت وام کرونا از جهت دستگاه اجرایی

به گزارش ایران، بر این اساس هر میزان که واحد صنفی از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده، می تواند از وام حمایتی برخوردار گردد.

گفته می گردد تخصیص وام کرونا به شیوه بنگاه محور یاری می نماید تا با شرایط بهتری تخصیص منابع مالی صورت گیرد. در گذشته به ازای هر نفر نیروی کار به بنگاه و واحد صنفی وام پرداخت می شد اما این امر نمی توانست یاری نماینده باشد چرا که احتمال داشت واحد صنفی با وجود نیروی متعدد کار، با شیوع ویروس کرونا آسیب کمتری دیده و یک بنگاه با داشتن نیروی کار کم، زیان بیشتری دیده باشد.

در این میان روز گذشته علاءالدین ازوجی مدیرکل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار به ایسنا گفته است که تسهیلات کرونایی جدید ویژه کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا، بنگاه محور است. بر این اساس چارچوب پرداخت تسهیلات مانند اعطای تسهیلات قبلی است. تفاوت در زمان حاضر این است که چگونگی پرداخت را بخش اجرایی مربوطه معین نموده است. بر اساس لیستی از بنگاه ها و واحدهای فراوریی که دستگاه های مربوطه از بنگاه ها معین می نمایند، تسهیلات از سوی بانک ها پرداخت می گردد. به عنوان مثال در حوزه گردشگری چارچوب هایی که برای هتل ها و مراکز اقامتی و بومگردی معین شده مبنای پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها خواهد بود.

جامعه صنفی کشور با دارا بودن بیشترین بنگاه های مالی از ظرفیت 3 میلیون کارآفرین و سرمایه گذار در حوزه های فراوری، توزیع، خدمات و خدمات فنی برخوردار هستند؛ این عدد نشان می دهد که حمایت از این گروه بایستی در اولویت قرار گیرد.

زمان برای صنوف رتبه اول را دارد

محمد امیرزاده عضو اتاق بازرگانی ایران درباره اینکه آیا تخصیص وام کرونا به شکل بنگاه محور می تواند روش خوبی برای تخصیص منابع مالی باشد گفت: جزئیات این فرآیند معین نشده است اما قطعاً هر روشی که باعث گردد واحد صنفی با شرایط بهتر و منصفانه تری به تسهیلات دسترسی پیدا کند بسیار مناسب است چرا که می تواند جلوی تعطیلی بنگاه ها را بگیرد.

او ادامه داد: در تخصیص تسهیلات مربوط به کرونا باید سرعت و دقت داشت چرا که سرعت باعث می گردد که واحد صنفی و بنگاه با کمترین آسیب بتواند ادامه حیات دهد و زمان هم در هر فعالیت مالی بسیار اهمیت دارد. با نوسان هایی که در قیمت ها شاهد هستیم یک واحد زمانی می تواند باقی بماند که در زمان لازم به منابع مالی دسترسی پیدا کند و اگر نه، نوشدارو بعد از مرگ سهراب هیچ فایده و ثمری ندارد.

از نیمه دوم فروردین ماه امسال موضوع پرداخت وام کرونا مطرح شد و از آن موقع با توجه به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا وزارت کار منابعی مالی را در نظر گرفت به گونه ای که در مرحله نخست پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا، نزدیک به 14 هزار میلیارد تومان تسهیلات به کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا در کشور پرداخت شده و متقاضیان به 19 بانک معین شده در این حوزه معرفی شدند که مبلغ مذکور در 14 رسته و 858 زیر رسته تعریف شده است.

بر این اساس، 14 رسته شغلی منتخب که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی بودند، برای استفاده از تسهیلات مذکور به سامانه کارا معرفی شدند تا مراحل ثبت نام خود را از این طریق دنبال نمایند.

مرحله دوم و تزریق منابع مالی

در مرحله دوم پرداخت تسهیلات کرونا نیز رقمی معادل 8 هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده که قرار است به 4 بخش حمل و نقل، گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش اختصاص پیدا کند. قرار است به بخش حمل ونقل 3500 میلیارد تومان، بخش گردشگری 2 هزار میلیارد تومان، بخش فرهنگ و هنر 1700 میلیارد تومان و بخش ورزشی 800 میلیارد تومان اختصاص داده گردد.

همچنین مبلغ تسهیلات حمایتی دولت شامل 120 میلیون ریال وام برای کسب و کارهای آسیب دیده و 160 میلیون ریال برای واحدهایی است که به اجبار به دستور دولت یا ستاد مبارزه با کرونا تعطیل شده اند. در این میان تسهیلات کرونا با نرخ سود 12 درصد و در اقساط 24 ماهه پرداخت می گردد که دوره تنفس بازپرداخت اقساط تا اول خرداد ماه سال 1400 معین شده است.

وثایق مورد احتیاج برای دریافت تسهیلات نیز سفته و چک است که برای دریافت وام کرونا تا سقف 160 میلیون ریال احتیاجی به معرفی ضامن نیست و تنها با ارائه سفته یا چک می توان تسهیلات را دریافت کرد. برای دریافت تسهیلات 16 میلیون تومان تا 48 میلیون تومان سفته متقاضی یا چک به همراه یک ضامن احتیاج است. برای تسهیلات 48 میلیون تا 160 میلیون تومانی متقاضی باید علاوه بر سفته یا چک، دو ضامن معرفی کند. پرداخت تسهیلات 160 میلیون تا 200 میلیون تومان هم احتیاجمند ارائه سفته یا چک به همراه سه ضامن است. برای متقاضیانی که بیش از 200 میلیون تومان درخواست بدهند، تضامین صادره از سوی صندوق های ضمانت یا به تشخیص بانک وثایق متعارف باید ارائه گردد.

متقاضیان دریافت وام کرونا در مرحله دوم پرداخت تسهیلات نیز جهت ثبت نام و تکمیل اطلاعات خود حتماً باید به وسیله سامانه کارای وزارت کار اقدام نمایند.

سرعت تخصیص وام را افزایش دهید

سعد حسینی عضو اتاق بازرگانی ایران هم درباره پرداخت وام کرونا گفت: به نظر می رسد فرایند پرداخت وام به بنگاه ها و واحد های صنفی که از شیوع ویروس کرونا آسیب دیدند با کندی پیش می رود؛ البته همه می دانیم که دولت بشدت در مضیقه مالی به سر می برد و نمی تواند مانند سایر کشورها تزریق منابع مالی را انجام دهد اما لازم است با مدیریت هزینه سعی کنیم وام ها به بنگاه هایی که تضعیف شدند، سوق پیدا کند.

او ادامه داد: میزان وام پرداختی کرونا با توجه به خسارتی که وارد شده بسیار کم است از این رو واحدهای صنفی امیدوار بودند که دولت در مرحله دوم تخصیص منابع مالی اعداد و ارقام بیشتری در نظر گیرد تا بنگاه ها بتوانند با شرایط بهتری فعالیت نمایند.

عضو اتاق بازرگانی ایران توضیح داد: تمام کشورها از شیوع ویروس کرونا آسیب دیدند و حتی بنگاه ها مجبور به تعطیلی شدند اما در ایران همزمان با کرونا شاهد نوسان قیمت و تحریم ها هم هستیم لذا این موارد باعث می گردد که واحدهای صنفی با سرعت بیشتری تضعیف شوند.

او تأکید کرد: برای برون رفت از شرایط فعلی توصیه می کنم که سرعت تخصیص وام به واحدهای آسیب دیده با اولویت در دستور کار قرار گیرد تا هیچ واحد صنفی مجبور به تعطیلی نگردد و همچنین باید شرایطی ایجاد کرد برای کسانی که در موعد مقرر و اعلامی دولت از ثبت نام در سایت کار جا ماندند.

پیش از این حسین محمودی سفیدکوهی، مدیرکل دفتر راهنمایی نیروی کار و کاریابی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره کسب وکارهایی که تسهیلات کرونا دریافت کردند گفته بود که آن دسته از افرادی که جاماندگان دریافت تسهیلات کرونایی هستند امکان ثبت نام جدید برایشان وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 589

به "پرداخت وام کرونا از جهت دستگاه اجرایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت وام کرونا از جهت دستگاه اجرایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید