جنگل کاران خانگی

به گزارش مجله گیلاسفا، تقریبا هیچکس دست خالی از بازار بیرون نمی رود؛ یکی به یک گلدان حسن یوسف اکتفا کرده و یکی باید از چرخ دستی ها برای بردن خریدهای خوش رنگ و بویش که جلوه ای زیبا به تراس های بیرون آمده از ساختمان های شهر می دهد، کمک بگیرد.

جنگل کاران خانگی

زوج های جوان هم مست و سرخوش از گل های ملیح رنگ و اصطلاحا عروسانه ای هستند که قرار است بگردد دسته گل و برود در دستان عروس و عکسش قاب گردد روی دیوار خانه شان.

باحوصله ترها هم پی آب و دانی برای باغبانی در باغچه های کوچک و بزرگی هستند که برای خودشان دست و پا کرده اند. اینجا بازار گل شهید محلاتی است؛ معروف ترین و قدیمی ترین بازارگل شهر تهران که پر از رفت وآمد آدم هایی است که از خواب صبح جمعه شان زده اند تا تازه ترین گل های بازار را گلچین کنند و به خانه ببرند؛ خانه هایی که در حدود 17 ماه گذشته، امن ترین مکان برای در امان ماندن از ویروس کرونا بوده و این روزها روی گل و طبیعت را بیشتر از همیشه به خودش دیده است.

8 صبح جمعه است. در حالی سکوت بر خیابان های شهر حاکم است که عده ای در بازار گل شهید محلاتی، فارغ از همه سکوت و آرامش اولین ساعت های روز تعطیل هفته، در بین گل ها و درختچه های قد و نیم قد در پی پیداکردن گل مورد علاقه شان هستند؛ یکی در پی دسته گلی برای مراسم ازدواجش و دیگری برای خوش آب ورنگ کردن تراس دو سه متری خانه در پی گل مناسب می گردد.

هنوز آفتاب تند و تیز روزهای اواخر خرداد در نیامده که گرما کلافه کننده گردد اما انگار روزگار گیاهان مقاوم در برابر گرما و گل های تابستانی رونق گرفته و مردم سراغ گل هایی را می گیرند که دوام بیشتری در باغچه هایشان و زیر نور آفتاب ظهرگاهی داشته باشند؛ باغچه های کوچکی که دلخوشی بزرگ این روزهای سرشار از محدودیت برای بسیاری از مردم شده است.

هر طرف سر بچرخانید دسته ای از گل های کاغذی و بگونیا و حسن یوسف را می بینید؛ گل هایی که نه تنها در باغچه که در تراس کوچک آپارتمان ها هم حالشان خوب می ماند و اتفاقا حالمان را خوب می کند: ما یک بالکن خیلی کوچک داریم که چند گلدان به نرده هایش آویزان کرده ایم و هر فصلی، گل های مناسب آن فصل را در خاکش می کاریم.

این روزها، آب دادن به گل ها و سبزبودن همان تراس کوچک و دیدن غنچه هایش، بیشتر از همیشه حالم را خوب می کند.

این را خانم تقریبا جوان خانه داری می گوید که بیشتر از یک سال است از شهر خارج نشده و به قول خودش مدت هاست روی طبیعت را ندیده است. او برای انتخاب یک گل تابستانی از بین گل های چیده شده مردد است اما در نهایت با دختر خوش سلیقه کوچکش هم نظر می گردد و همان گلدانی را برمی دارد که دختر کوچک دست رویش می گذارد؛ یک گلدان پر از حسن یوسف که جان می دهد برای شب های تابستان.

دسته گل های جوان

دختر جوان، دو دسته گل صورتی کمرنگ و پررنگ را پیش روی صورت ماسک زده اش گرفته و با چهره ای پرسشگر به همسرش نگاه می کند و انتظار دارد که در این انتخاب کمکش کند. فرصت را مناسب می بینیم و وارد نظرسنجی اش می شویم؛ اتفاقا استقبال هم می کند و شرایط را برایمان توضیح می دهد: پس فردا عکاسی عروسی مان است؛ مراسمی نگرفتیم اما دلم می خواهد حداقل عکس های خوبی برایم بماند.

همین روز مهم و شیرین باعث شده در دوراهی سخت پررنگ و کم رنگ برای یک انتخاب ایده آل قرار بگیرد اما بالاخره سفارش دسته گلی با ترکیبی از گل های ارکیده صورتی رنگ و چند شاخه پررنگ تر آن را می دهد و می رود.

انگار که چشم گل فروش های بازار به دیدن عروس و دامادهای دوران کرونا حسابی عادت کرده است: با این که سالن ها و تالارها از رونق افتاده و مراسم به شکل همیشگی برگزار نمی گردد اما با این حال بیشترین مشتری هایمان تازه عروس و دامادها هستند.

راست می گوید؛ این را وقتی فهمیدیم که در همان چند دقیقه حضورمان در مغازه خوش عطروبویش دو زوج جوان دیگر هم برای انتخاب دسته گل عروسی وارد این مغازه کوچک اما چشم نواز شدند: قبلا برای گل آرایی سالن، خودروی عروس و... سراغ خرید گل می آمدند اما الان یک دسته گل قشنگ می خواهند تا با چند عکس بروند سر خانه و زندگی شان.

اصلا انگار گل و گیاهان مغازه اش بیشتر جوان پسند هستند؛ آنقدر که در این مدت چند دقیقه ای، جوان ها بیشترین حضور را در مغازه دارند: می دانید؟ تا چند سال پیش، مشتری گل و گیاه، اکثرا میانسال ها بودند و آنها بودند که دل به نگهداری و مراقبت از گیاهان می دادند اما الان چند وقتی است که خاطرخواهی جوان ها به گل و گیاه بیشتر شده و در دوران کرونا خیلی بیشتر.

طبیعت در دوران کرونا

مرد جوان در یک دستش گونی بزرگی از خاک است و دست دیگرش چند کیسه از بذر گیاهان مختلف؛ با دقت وارسی شان می کند و معلوم است که دارد ریشه دادن های احتمالی هرکدام از آنها را در ذهنش تصور می کند: تقریبا یک سال شده که در باغچه کوچک خانه مان، سبزی و درختچه های کوچک می کارم. سبزی هایش درآمده اند ولی از بین دانه هایی که کاشته ام، بذر لیموترش حال و روزش از بقیه بهتر است و خوب رشد کرده است.

با همان دستان پرش، سعی می کند تلفن همراهش را در بیاورد و عکس لیموترشی را که خودش در باغچه اش کاشته است، نشانمان بدهد: حالا بذر خیار و گوجه فرنگی گرفته ام تا ببینم در این طور باغچه ها جواب می دهد یا نه؟ به نظر می رسد، خانه نشینی و قرنطینه روزهای ابتدایی فراگیری ویروس کرونا کار خودش را کرده و سرگرمی های تازه ای برای پیر و جوان به همراه داشته است؛ حالا در این میان برخی به رسیدگی ساده به یکی دو گلدان اکتفا و برخی ها هم استعدادهای باغبانی را در خودشان کشف کرده اند.

اینجا ورودی مغازه ای است که برخلاف سایر مغازه های بازار هرچند زیبایی چندانی از گل های رنگی ندارد اما شلوغ است و پرطرفدار چون مواد ابتدایی و ابزار و وسایل لازم برای باغبانی را می فروشد. در این بین بیشتر مشتریانش هم سراغ گل هایی را می گیرند که مقاومت و ماندگاری بالایی داشته باشند؛ آب کمی بخواهند و حسابی آفتاب دوست باشند.

این طور که معلوم است این مغازه پاتوق افراد خوشبختی است که در دوران آپارتمان نشینی، خانه هایشان باغچه ای هرچند کوچک اما سبز دارد یا خانه باغ و ویلایی در اطراف و حاشیه شهر دارند و روزهای کرونایی به آنجا پناه می برند؛ یکی از آنها که روی چرخ دستی اش پر از خاک و کود و چند دسته زنبق بنفش است به خریدهایش اشاره می کند و می گوید: زنبق امتحانش را به خوبی پس داده است؛ در برابر نور آفتاب حسابی مقاوم است. می خواهم آن را در حیاط خانه مان در خارج از شهر بکارم و چون هفته به هفته به آنجه سر می زنیم، نمی توانم هرروز آبیاری شان کنم. او می گوید در یک سال گذشته که امکان سفر و حتی گشت وگذار در شهر به صورت عادی ممکن نبود، تمام آخر هفته ها را آنجا گذرانده اند: کرونا باعث شد کمی از مشغله هایم را کم کرده و به حیاط خانه رسیدگی کنم؛ این طوری حالم خیلی بهتر است. فروشنده هم که دیگر در این کار خبره شده، راهنمایی اش می کند که کدام گل ها برای شرایطی که می گوید مناسب تر است؛ بعد هم رو به ما می کند و می گوید: با اینکه محدودیت های کرونایی باعث از رونق افتادن بسیاری از مشاغلی که از ما خرید می کردند شد اما باز هم ما مشتری هایمان را داشتیم؛ انگار این اتفاق باعث شد که مردم بیشتر از همیشه قدر طبیعتی را که در اختیار دارند، بدانند و به گل و گیاه روی بیاورند. بار تازه ای که در همان لحظه از راه می رسد، انگار دلیلی برای همین پروخالی شدن مداوم مغازه و عجین شدن مردم با گل وگیاه است.

همرنگ خانه

گل های تازه و رنگی در سبد آب و جلوی مغازه چیده شده و دل هر رهگذری را با خودش می برد؛ آنقدر که برخی زوج های جوان تصمیم می گیرند حتی برای دکور خانه شان هم در پی گل های همرنگ خانه شان باشند: آخه ما تراس نداریم؛ گل مصنوعی هم زیبایی گل طبیعی را ندارد. برای همین تصمیم گرفته ام روی میز تلویزیون و جاهای خالی خانه، گل طبیعی بگذارم که خانه مان خوش آب و رنگ تر به نظر برسد. تازه عروس است و با هیجان بی نظیری از خانه نقلی شان می گوید و معتقد است که رسیدگی به گل ها در خانه، انگیزه اش را حداقل در این روزها چند برابر می کند: اتفاقا ترجیح می دهم گلی داشته باشم که نیاز به رسیدگی زیادی داشته باشد تا بیشتر با آن خو بگیرم. و با یک دسته پر از گل های زرد و نارنجی که به قول خودش همرنگ مبل و کوسن هایش است با ما خداحافظی می کند. انگار چنین درخواست هایی تنها برای ما عجیب است اما برای آقای فروشنده تکراری شده است: نگهداری گل وگیاه در خانه در اولین روزهای شیوع ویروس کرونا بیشتر از حالا بود؛ مردم واقعا تمام مدت در خانه مانده بودند و احساس افسردگی می کردند اما نه تنها نگهداری گل های سبز ماندگار که حتی این گل های رنگی چند روزه هم راه چارهی برای حال خوب موقت شان شده بود. انگار این راه چاره حالاحالاها ادامه دارد.

نرگس خانعلی زاده - جامعه / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 892

به "جنگل کاران خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگل کاران خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید