خبرنگاران حکمرانی در فضای مجازی نباید با سیاست گره بخورد

به گزارش گیلاسفا، تهران- خبرنگاران- معاون مرکز مطالعات راهبری وزارت ارتباطات گفت: مباحث مربوط به حوزه فناوری در کشور ما مبحث فنی نیست بلکه سیاسی و امنیتی است، باید از دیگران بیاموزیم و الگوهای متناسب را بومی کنیم تا با یک تغییر ذهنی از این موانع سیاسی و امنیتی عبور کنیم.

خبرنگاران حکمرانی در فضای مجازی نباید با سیاست گره بخورد

به گزارش خبرنگاران در شصتمین جلسه نقد و اندیشه که در وزارت ارتباطات برگزار می شود، بهزاد اکبری عضو هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس همراه با بهزاد احمدی معاون مرکز مطالعات راهبری وزارت ارتباطات به بررسی ابعاد مختلف حکمرانی در فضای مجازی پرداختند.

کارشناسان با بیان این که امروز مفهوم فضای دیجیتال در جهان بزرگ تر از حکمرانی در فضای مجازی است و هر کشور با توجه به منافع ملی و تعاریف خود در این فضا حرکت می کند، تأکید کردند هیچ کشوری نه تنها در این فضا سلطه ندارد بلکه حکمران آن هم نیست و برای این که بتوانیم به حکمرانی در فضای مجازی با توجه به پتانسیل ها و منافع ملی کشور برسیم باید برخی راهکارها و الزامات را اجرا کنیم.

حکمرانی در فضای مجازی نباید با مسائل سیاسی گره بخورد

معاون مرکز مطالعات راهبری وزارت ارتباطات در این نشست گفت: در کشور ما مباحث مربوط به حوزه فناوری، دیگر مبحث فنی نیست بلکه سیاسی و امنیتی است که حتی اقتصاد آن هم امنیتی است. باید از دیگران بیاموزیم و الگوهای متناسب را بومی کنیم تا با یک تغییر ذهنی از این موانع سیاسی و امنیتی عبور کنیم.

بهزاد احمدی ادامه داد: ایرانی ها در سیاسی و امنیتی کردن تکنولوژی، رتبه اول را در جهان دارند و نمونه آن MMS (سرویس پیام چندرسانه ای) بود که بلافاصله تبدیل به یک موضوع هنجاری و تا حدودی سیاسی شد.

او با اشاره به این که دیگر به هویت واقعی افراد نمی توان بسنده کرد و هویت سایبری شکل گرفته است، گفت: از نظر من سه دیدگاه در حوزه حکمرانی در فضای مجازی وجود دارد. اولین دیدگاه پس از جنگ سرد شکل گرفت که اشاره به یک جهان تک قطبی دارد و لیبرالیسم بر آن حاکم است. بحث اینترنت یکپارچه در این دیدگاه مطرح شد که باید جریان آزاد اطلاعات در اینترنت وجود داشته باشد.

نگاه دوم به حکمرانی بین المللی زمانی به وجود آمد که برخی کشورها اعلام کردند اینترنت شبکه به هم پیوسته نیست بلکه کشورها بحث مرز را در فضای سایبری هم دارند. نگاه سوم به حکمرانی شرکت های بزرگ چندملیتی بین المللی هستند که این شرکت ها بازیگران این عرصه شده اند و برای خود یک مجموعه اکوسیستم تنظیم گری ایجاد کرده اند. آن ها عملاً عرصه را نه تنها از ما بلکه از سایر کشورها هم گرفته اند.

احمدی در ادامه راهکارهای حل مشکل حکمرانی در فضای مجازی را برشمرد و گفت: خارج شدن از نگاه سیاسی و جناحی و تغییر آن به سوی منافع ملی، تبدیل شدن نگاهی به فضای مجازی از زیرساخت به زیست بوم، تبدیل فضای مجازی از بازیگر به ابزار، برون رفت از ارجحیت نگاه ایجابی به سلبی، پذیرش فرایند طولانی دستیابی به حکمرانی در فضای مجازی و غیرامنیتی و سیاسی کردن حکمرانی در این فضا از جمله این راهکارها است.

خلأهای قانونی و تنظیم گری در کشور

بهزاد اکبری عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در ادامه نشست با بیان این که تمام ابعاد زندگی بشر امروز باوجود این تحولات تحت تأثیر قرار می گیرد، گفت: باید مدل های جدیدی برای حکمرانی به وجود بیاید. در کشور به بحث تنظیم گری کمتر توجه شده و ما هنوز رگولاتوری در لایه های محتوا و خدمات نداریم. در کشور بیش از 70 درصد تولید محتوا مدیا است ولی ما هنوز در کشور در مورد تولید و عرضه محتوای مدیا تنظیم گر مشخصی نداریم و مورد مناقشه است که وزارت ارشاد، صداوسیما یا خود بخش آن را تنظیم کنند.

اکبری با تأکید بر اینکه در کشورمان خلأهای قانونی و تنظیم گری داریم، گفت: در کشور هنوز قوانین سایبری مربوط به سال 1384 است و شما نگاه کنید در این سال ها چه تحولاتی اتفاق افتاده و جرائمی که در نظر گرفته شده متناسب با جرائم همان سال ها بوده است. امروز مسائل جدیدی در این حوزه ایجادشده ولی متأسفانه قانون گذار ما قانون را به روزرسانی نکرده است و هنوز با خلأ قانونی روبه رو هستیم.

عضو هیئت مدیره شرکت زیرساخت با تأکید بر اینکه وزارت ارتباطات با همین هدف پروژه بزرگی را شروع کرده است، گفت: با این پروژه کسب وکارهای ما به راحتی می توانند در بازارهای منطقه ای و بین المللی حضور داشته باشند.

اکبری بابیان اینکه رویکردهای سلبی تکنولوژی را دچار چالش می کند، گفت: در حال حاضر 80 درصد ترافیکی که در اینترنت ردوبدل می شود با (SSL (Secure Socket Layer یا لایه اتصال امن) رمزگذاری شده است و خواسته مردم در همه جای جهان حفظ حریم خصوصی است و این موضوع رویکردهای سلبی را چالش برانگیز می کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 328

به "خبرنگاران حکمرانی در فضای مجازی نباید با سیاست گره بخورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حکمرانی در فضای مجازی نباید با سیاست گره بخورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید