راین، زمزمه ای از میراث کهن

به گزارش گیلاسفا، شهر تاریخی و خوش آب وهوای راین در 100 کیلومتری جنوب شهر کرمان و 115 کیلومتری شمال جیرفت قرار گرفته است. این شهر بر دامنه هزار با ارتفاع 4501 متر، مرتفع ترین کوه جنوب ایران و ارتفاعات مرکزی کشور آرمیده است. از مهم ترین جاذبه های راین می توان به ارگ، آبشار، چنارهای هزارساله، سرو چهارصد ساله، دهانه های آتشفشانی، چشمه های آب معدنی و مرقد مطهر سه امامزاده اشاره کرد. راین با قدمت و تمدن کهن به دلیل قرار گرفتن در بزرگراه غرب به شرق و راه کرمان به جیرفت و بندرعباس، موقعیتی مناسب دارد و یکی از مراکز داد و ستد کالا و همچنین بافت پارچه های ارزشمندی بوده است که حتی به منطقه ها دور مانند مصر هم صادر می شد. این منطقه در گذشته یکی از مراکز ساخت صنایع دفاعی مانند شمشیر و تفنگ هم بوده است. وزیری، مؤلف کتاب جغرافیای کرمان، راین را چنین توصیف کرده است: باغستانی فسیح، مرغزاری نزه و بدیع، آبش با سلسبیل برادر و هوایش با فردوس برابر.

راین، زمزمه ای از میراث کهن

ارگ راین (ورودی حاکم نشین)

مهم ترین جاذبه تاریخی این دیار کهن، ارگ راین است. ارگ راین، با مساحتی بیش از بیست و دو هزار متر مربع، در جنوب غربی شهر کنونی راین و بر بلندای تپه ای قرار گرفته است. دور تا دور قلعه را حصاری در برگرفته که ارتفاع آن بیش از 10 متر است. تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی است که با سردر بزرگ و باشکوه به محوطه داخلی راه دارد. قلعه، عناصری چون بازار، مسجد، زورخانه و عامه نشین دارد.

قلعه راین یکی از مهم ترین آثار تاریخی این استان به تعداد می رود و قدمت آن به دوره صفویه -قاجاریه باز می شود.

مکان های مذهبی

مرقد مطهر امامزاده شیرخدا، امامزاده سید علی و امامزاده زید در شهر راین است. نسب شیرخدا با 9 واسطه به امام صادق (ع)، نسب امامزاده سید علی با 10 واسطه به امام حسن مجتبی (ع) و نسب امامزاده زید با 7 واسطه به امام موسی کاظم (ع) می رسد. مرقد شیرخدا در خیابان امام خمینی (ره) (میدان شیرخدا) و مرقد امامزاده سیدعلی و امامزاده زید در خیابان طالقانی است.

درختان کهنسال

چنارهای هزارساله در کنار مسجد جامع، سرو چهارصدساله واقع در مقابل حرم امامزاده زید و بلوار افلاطون (انتهای خیابان شریعتی) از جاذبه های طبیعی شهر راین است.

صنایع دستی راین

مهم ترین و معروف ترین صنایع دستی راین، صنایع فلزکاری است. کارد و چاقوی ساخت صنعتگران راین، معروف و مشهور است. بافت فرش دستباف هم در این منقطه رواج دارد.

دهانه آتشفشانی راین

از دیگر جاذبه های طبیعی راین می توان به بزرگ ترین دهانه آتشفشانی در نزدیکی روستای قلعه حسن علی به همراه 14 دهانه کوچک تر و چشمه های آب معدنی اشاره کرد. در حدود 30 کیلومتری جنوب راین و در جهت یکی از رودخانه های کوه هزار، چشمه های آب معدنی از دسته آب های کلورید سدیک بیکربنات کلسیم سنگین و شبیه آب معدنی اریاژ ایزره فرانسه وجود دارد و برای درمان بیماری های راشیتیسم و روماتیسم مؤثر است. در مورد معادن هم لازم است به معدن مرمر راین اشاره کرد که معروفیت جهانی دارد. حرم حضرت علی (ع) و عمارت تاج محل، زیباترین بنای تاریخی هند، گویای مرغوبیت مرمر راین است.

دره اردیکان

یکی از دره های سرسبز کوهستان هزار است. این دره از طریق جاده ماشین رو به بخش راین متصل می شود. اردیکان بلندترین نقطه مسکونی ایران به تعداد می رود و دارای ارتفاع 3300 متر است.

کوه هزار

کوه هزار، با داشتن هزار نوع گیاه گوناگون، هزار نامیده شده است و با ارتفاع 4501 متر، مرتفع ترین کوه جنوب ایران و ارتفاعات مرکزی کشور است. روستاهای دامنه کوه هزار مانند دودران زیارتگاه، باب زنگی و گیشیگان، با آب و هوایی بسیار دلپذیر و آبشار زیبای راین که در دل آن کوه قرار گرفته است در فصل بهار و تابستان پذیرای دوستداران طبیعت هستند. هزار با وسعت 900 کیلومتر مربع، سرچشمه رودخانه هایی چون هلیل رود، هفت کوسک، چاری و تهرود است. مرتفع ترین منطقه ها مسکونی ایران، روستاهای باب زنگی و اردیکان با ارتفاع بیش از 3300 متر در کوه هزار قرار دارند. کوه هزار (بام جنوب ایران) آبشار راین یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی کوه هزار، آبشار زیبایی است که در 14کیلومتری شهر راین قرار گرفته است.

منبع: گردشبان
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 913

به "راین، زمزمه ای از میراث کهن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راین، زمزمه ای از میراث کهن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید