عجیب ترین اعتیاد هایی که درباره اش شنیده ایم

به گزارش مجله گیلاسفا، اعتیاد به هر چیزی مربوط می شود که بر مرکز پاداش در مغز تأثیر می گذارد و باعث ایجاد رفتار های اعتیاد آور می شود.

عجیب ترین اعتیاد هایی که درباره اش شنیده ایم

با شنیدن کلمه اعتیاد اولین چیزی که به ذهن شما خطور می کند مواد مخدر، قند یا حتی تلفن های هوشمند است. با این حال، اعتیاد شامل موارد بسیار دیگری است که شاید قبلاً به آن ها فکر نکرده باشید!

اعتیاد به هر چیزی مربوط می شود که بر مرکز پاداش در مغز تأثیر می گذارد و باعث ایجاد رفتار های اعتیاد آور می شود. در حالی که بسیاری از انواع آن مضر نیستند، بعضی از این رفتار ها ممکن است زندگی یک معتاد را تحت تأثیر قرار دهد.

مطمئناً شخصی را می شناسید که به خرید اعتیاد داشته باشد! در واقع، یک بیماری مانند این در پزشکی دارای نام خاصی است که آنیومانیا نامیده میشود و می تواند عواقب خطرناکی داشته باشد!

کسانی که وسواس به آنیومانیا دارند هیچ کنترلی بر رفتار های خریدشان ندارند و اغلب برای پاسخ به این اعتیاد، بدهکار می شوند. به دلیل رفتار خارج از کنترل آن ها این خرید ها اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. أن ها نه برای استفاده از چیز هایی که خریده اند، بلکه برای ارضای اعتیاد خود خرید می کنند.

ورزش شاید اعتیاد آورترین فعالیت سالم باشد. این اعتیاد گاهی در ورزشکاران حرفه ای ظاهر می شود، اما اعتیاد به ورزش در افراد دیگر نیز ممکن است رخ دهد. همچنین می تواند با بی اشتهایی یا نوروم (ورم عصب) همراه شود. با اعتیاد به ورزش ورزشکاران اغلب در یک سطح شدید و به مدت دو تا سه ساعت در روز ورزش می کنند.

این اعتیاد می تواند فشار زیادی روی قلب، ریه ها و عضلات وارد کند. افراد مبتلا به اعتیاد به ورزش می توانند در خوردن کالری کافی برای سطح فعالیت خود تلاش کنند و مسائل وزنی در پی دارد.

کندن مو، که به آن تریکوتیلومانیا نیز گفته می شود یک فعالیت قهری (اجباری) است که برای کنترل علائم اضطراب انجام می شود.

افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا تمایل اجباری و فوری به کشیدن مو از سر، دست ها، ابروان، مژه ها یا ریش دارند. این اغلب منجر به ایجاد لکه های طاسی می شود. بعضی از افراد همچنین مو های خود را می جوند یا حتی می خورند که این امر می تواند باعث مسائل گوارشی یا انسداد شود.

یکی از اعتیاد هایی که گروه بزرگی از مردم از آن رنج می برند وسواس اصلاح بدن به روش های مختلف است.

برای بعضی این ممکن است به معنای جراحی های مکرر پلاستیک باشد، در حالی که بعضی دیگر به دنبال خال کوبی یا سوراخ کردن در قسمت های مختلف بدن هستند. در موارد شدید، به دلیل تعدیلات زیادی که در بدن وی انجام می شود، تشخیص چهره واقعی فرد سخت می شود. این امر می تواند در نتیجه عزت نفس پایین یا بیماری روانی به نام اختلال بدشکلی بدن ایجاد شود.

افراد مبتلا به اعتیاد به اصلاحات بدن می توانند با عواقب مالی ناشی از جراحی ها یا روش های تکراری پرهزینه روبرو شوند و بعضی پس از جراحی فوت کرده اند.

این اعتیاد، اعتیادی است که شامل خوردن خاک و مواد غیرقابل خوردن است. این اختلال در افراد مبتلا به اوتیسم یا تاخیر در رشد شایع است، اما در افرادی که کم خونی فقر آهن دارند که یخ یا شن می خورند نیز دیده می شود. مصرف مواد غیر خوراکی ممکن است گاهی منجر به خفگی یا مسمومیت شود. حتی بعضی از افراد از مواد صابون یا شوینده استفاده می کنند که منجر به استفراغ و اسهال و همچنین کم آبی شدید می شود.

بوی بنزین می تواند به اندازه اعتیاد به استنشاق مواد دیگر خطرناک باشد. افراد معتاد به استنشاق بنزین این کار را به دلیل لذت ناشی از بوییدن در عرض پنج دقیقه که با سرگیجه، منگی و احساس آرامش همراه است، انجام می دهند.

با این حال، استنشاق بنزین می تواند منجر به عواقب مضر زیادی شود از جمله: توهم، اختلال گفتار، حالت تهوع و استفراغ، افسردگی، اختلال سیستم اعصاب مرکزی، سرفه شدید، سردرد، آسیب کلیه، تشنج، آسیب کبدی، آسیب ریه و آسیب مغزی، تغییر در سیستم قلبی عروقی، کما و در موارد شدید منجر به مرگ بشود.

این اعتیاد اغلب به عنوان علامت اختلال وسواس فکری- عملی ظاهر می شود. این افراد ممکن است تصور کنند خانه هایشان به اندازه کافی تمیز نیست. آن ها اغلب هر روز ساعت ها به تمیز کردن خانه می پردازند، حتی اگر خانه آن ها کثیف نباشد. در موارد شدید، کسانی که از اعتیاد به تمیز کردن رنج می برند اقدام به خودکشی می کنند تا از شر اعتیاد به تمیز کردن خانه نجات پیدا کنند.

اعتیاد به نوشیدن خون یکی از نگران کننده ترین انواع اعتیاد های غیر معمول است. مبتلایان به این بیماری معمولاً نیاز به مصرف خون انسان یا حیوان را احساس می کنند.

بعضی از افراد مبتلا به این بیماری، خودزنی می کنند، بدن خود را می برند و خون می نوشند، در حالی که بعضی دیگر که به اعتیاد خون مبتلا هستند، برای تغذیه اعتیاد خود، انسان ها یا حیوانات را به طرز فجیعی می کشند. کسانی که اعتیاد به نوشیدن خون دارند، اغلب همزمان مسائل جدی روانپزشکی دارند، از جمله: اختلال هویت.

در حالی که مصرف خون در بعضی از کشور ها می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سنتی باشد، افرادی که به اعتیاد مبتلا هستند برای حفظ منابع روزمره خود اغلب رفتار های وحشتناک مانند زخمی کردن خود یا کشتن دیگران را انجام می دهند.

منبع: تابناک

منبع: فرادید
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 811

به "عجیب ترین اعتیاد هایی که درباره اش شنیده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین اعتیاد هایی که درباره اش شنیده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید