علائم کرونا در بچه ها چگونه ظاهر می گردد؟

به گزارش گیلاسفا، خبرنگاران : یک فوق تخصص ریه بچه ها گفت: در بچه ها، ابتلا به کرونا بیشتر شبیه سرماخوردگی است اما بیمارانی که به نوع شدید مبتلا شده اند از علائم سرماخوردگی فاصله می گیرند و سرفه، علائم گوارشی و بعضا علائم عصبی مانند تب و تشنج را تجربه می نمایند.

علائم کرونا در بچه ها چگونه ظاهر می گردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، سید محمدرضا میرکریمی گفت: از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز، در تمام جهان تمایل عمومی به سمت این بود که این بیماری مختص بزرگسالان و به ویژه سالمندان است و بیشتر این گروه را درگیر می نماید اما به مرور با پیشرفت بیماری در تمام جوامع و تبدیل شدن آن به پاندمی، معین شد که اطفال نیز درگیر می شوند و در کشور ما نیز به تدریج مراکز درمانی اطفال مجبور شدند بیماران مبتلا به کرونا را پذیرش نمایند.

وی اضافه نمود: تفاوت چندانی بین کرونا در اطفال و بزرگسالان وجود ندارد. کرونا در بچه ها در بسیاری از اوقات مانند بزرگسالان با تابلوی بالینی بیماری تنفسی مانند سرماخوردگی ساده و بعضا اسهال و استفراغ، تب و تشنج و ضایعات پوستی و در موارد شدیدتر با بیماری های اختصاصی تر دستگاه های مختلف بروز پیدا می نماید.

میرکریمی ادامه داد: بچه ها بیشتر از بزرگسالان به نوع بدون علامت بیماری مبتلا می شوند. 80 درصد افراد بالغ و 95 درصد بچه ها به نوع خفیف یا بدون علامت این بیماری مبتلا می شوند بنابراین تنها 5 درصد بچه ها به نوع شدید یا متوسط بیماری مبتلا می شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بچه ها بدون علامت یا کم علامت بدون اینکه توجه کنیم، می توانند ناقل بیماری باشند.

وی بیان نمود: اگر در خانواده ای یک فرد با بیماری زمینه ای وجود داشته باشد، حتی اگر کودکی علائم سرماخوردگی گذرا داشته باشد باز هم باید موضوع جدی گرفته گردد زیرا ابتلای افراد دارای بیماری زمینه ای به کرونا، خطرناک است.

میرکریمی بیان کرد: مبتلایان به سرماخوردگی در اغلب اوقات احتیاج به درمان خاصی ندارند اما اگر دارای بیماری زمینه ای باشند باید این موضوع جدی گرفته گردد.

وی اضافه نمود: در حال حاضر عفونت های ویروسی وجود دارد؛ در بسیاری از مطالعات نشان داده شده است که سرفه به ویژه سرفه خشک و طولانی مدت یکی از علائم اختصاصی تر کرونا نسبت به بعضی دیگر از علائم است. لرز بدون تب نیز یکی دیگر از علائم جدی تر کرونا است.

این فوق تخصص ریه بچه ها ادامه داد: اینکه همزمان، علائم دیگری مانند اسهال و استفراغ، ضایعات پوستی، یا شکم درد بروز پیدا نمایند، در عفونت های تنفسی معمول نیست و باید جدی گرفته شوند.

میرکریمی ادامه داد: عطسه، آبریزش بینی و یا سرفه نیز علائم آلرژی هستند که با هر عفونت تنفسی مشتعل می شوند و طول می کشند اما کرونا یافته های بیشتری از علائم دارد که باید به آنها دقت گردد.

وی گفت: در بچه ها، ابتلا به کرونا بیشتر شبیه سرماخوردگی است اما بیمارانی که به نوع شدید مبتلا شده اند از علائم سرماخوردگی فاصله می گیرند و سرفه، علائم گوارشی و بعضا علائم عصبی مانند تب و تشنج را تجربه می نمایند. هر چه بیماری شدیدتر می گردد، علائم شبیه سرماخوردگی نیز کمتر مشاهده می گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به روش های تشخیص کرونا در اطفال بیان نمود: تفاوتی بین تست های تشخیصی در اطفال و بزرگسالان وجود ندارد. بیماری التهاب چند سیستمی در بچه ها وجود دارد که ممکن است موجب تظاهرات جلدی گردد و چندین ارگان را درگیر کند. در این مورد معمولا PCR مثبت نمی گردد و معیارهای بالینی برای تشخیص وجود دارد که اگر این معیارها مشاهده گردد می گوییم که کودک دچار ویروس کرونا شده است.

وی گفت: این بیماری قبلا به سندرم کاوازاکی شناخته می شد و امروز حدس می زنیم ویروس ها یکی از علت های بروز این بیماری باشند. با شیوع کرونا، این بیماری در بچه ها زیاد شد و در آنالیز ها معین شد که این بچه ها قبلا به کرونا مبتلا شده اند و در فاز بهبودی این بیماری، التهاب چند سیستمی یا شبه سندرم کاوازاکی دارند.

این فوق تخصص ریه بچه ها بیان کرد: برای تشخیص کرونا، از تست آنتی بادی استفاده نمی گردد. این تست ها بیشتر برای کارهای تحقیقاتی و مشخص میزان آنتی بادی در فرد مبتلا مورد استفاده قرار می گیرند اما برای التهاب چند سیستمی از پادتن استفاده می گردد که یکی از معیارها برای اثبات عارضه کرونا است. ردپای کرونا به وسیله پادتن ها شناسایی می گردد.

وی اضافه نمود: شانس ابتلا به نوع شدید کرونا در بچه ها دارای بیماری زمینه ای از جمله بیماری های ریوی مادرزادی، قلبی، کلیوی و نقص ایمنی و بیمارانی که شیمی درمانی می نمایند افزایش می یابد.

میرکریمی با اشاره به چگونگی شرایط بستری بچه ها مبتلا به کرونا، توضیح داد: بچه ها مبتلا به کرونا که با علائم شدید مراجعه می نماید یا علائم بیماری تنفسی یا سندرم التهاب چند سیستمی دارند، بستری می شوند. بچه ها دارای بیماری زمینه ای نیز در صورت لزوم بستری می شوند.

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک برای بچه ها لازم است، توضیح داد: در ابتدای شیوع کرونا سازمان جهانی بهداشت استفاده از ماسک را برای همه بچه ها ضروری دانست اما بعد به این نتیجه رسیدند برای اینکه در تنفس بچه ها زیر دو سال مسئله ای پیش نیاید، از ماسک استفاده ننمایند بنابراین استفاده از ماسک برای بچه ها بالای دو سال الزامی است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 591

به "علائم کرونا در بچه ها چگونه ظاهر می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم کرونا در بچه ها چگونه ظاهر می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید