مجلس با اصلاح آیین نامه داخلی، نیازمند تحول است

به گزارش گیلاسفا، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس مجلس شورای اسلامی باانتقاد از رعایت شکلی آیین نامه داخلی مجلس و فقدان اعتقاد به ماهیت آن و با تاکید بر لزوم اصلاح آئین نامه برای ایجاد تحول در این نهاد، گفت: اصلاح آیین نامه داخلی مجلس می تواند برخی نابسامانی ها در قوای سه گانه را نیز برطرف کند.

مجلس با اصلاح آیین نامه داخلی، نیازمند تحول است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از خانه ملت، اقای قالیباف در نشست ظهر دیروز کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با موضوع اصلاح آیین نامه داخلی مجلس برای ایجاد تحول در قوه مقننه شرح داد: مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون اساسی ستاد اصلی اداره کشور و به تعبیر رهبر معظم انقلاب ریل گذار کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه مجلس برای منابع اقتصادی و اولویت های کشور تصمیم گیری کرده و بر اجرای آن نظارت می کند، گفت: با ربع قرن بررسی که در حوزه حکمرانی مجلس صورت داده ام به این نتیجه رسیده ام که این نهاد هنوز در مدار یاد شده قرار نگرفته است که یک دلیل آن آیین نامه و دلیل دیگر نوع رفتار نمایندگان در اجرای این قانون است.

وی در ادامه تمام هیمنه مجلس را آیین نامه داخلی آن دانست و اضافه نمود: آیین نامه صرفا به صورت شکلی رعایت می شود و در ماهیت ایراد دارد که باعث بروز برخی نابسامانی ها در قوای سه گانه کشور شده است لذا بعد از اصلاح آن باید به صورت ماهیتی به آیین نامه اعتقاد داشته باشیم.

اقای قالیباف همچنین با تأکید بر ضرورت اصلاح آیین نامه داخلی مجلس بعد از بازنگری آن، یادآور شد: تا کنون اصلاحات زیادی روی این قانون در ادوار مختلف مجلس اجرا شده که به صورت سلیقه ای بوده است از این رو باید بدانیم روش اصلاح آیین نامه مهم است و نباید یک ماهه آن را به سرانجام رساند.

رئیس نهاد قانونگذاری نحوه ارائه طرح ها و لوایح و اعلام وصول آن ها را محل اشکال دانست و اضافه نمود: مجلس ستاد اداره کشور است و می تواند مسائل اقتصادی را که دلیل بروز آن صرفا اقدامات آمریکا نیست برطرف کند؛ البته این امر نیاز به اصلاح بروکراسی دارد.

وی تأکید کرد: موارد اصلاح آیین نامه باید اولویت بندی شود و زمان بر شدن آن ایرادی ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در سرانجام گفت: قانون آیین نامه داخلی مجلس باید با کمک تمامی نمایندگان اصلاح شود تا به فهم مشترک و اقناع میان نمایندگان در مسائل مختلف بیانجامد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 232

به "مجلس با اصلاح آیین نامه داخلی، نیازمند تحول است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس با اصلاح آیین نامه داخلی، نیازمند تحول است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید