پاکسازی آلودگی ها با ماسک جوش سر سیاه

به گزارش گیلاسفا، جوش های سر سیاه بر اثر انسداد منافذ با آلودگی های محیطی، سلول های مرده و تجمع چربی ایجاد می شوند. ماسک جوش سر سیاه برای از بین بردن این نوع ناراحتی های پوستی بسیار موثر است. با یاری زغال فعال، خاک رس، ژلاتین و مواردی از این قبیل بهترین ماسک های درمانی جوش های سرسیاه را تهیه کنید.

پاکسازی آلودگی ها با ماسک جوش سر سیاه

خبرنگاران | سرویس آرایش و زیبایی - جوش های سرسیاه را حتماً می شناسید. دانه های سیاه رنگ، بدون تورم و درد که گاه به گاه در مناطق مختلفی از صورت ظاهر می شوند. به نظر می رسد که ناحیه بینی و چانه بیشتر از سایر نقاط صورت درگیر این نوع از جوش ها هستند. اگر تا کنون روش های مختلفی برای از بین بردن این جوش ها امتحان نموده، اما به نتایج دلخواهتان نرسیدید، تا سرانجام این گزارش با ما همراه باشید.

شاید متوجه شده باشید که ضخامت پوست صورت در ناحیه بینی، مقداری ضخیم تر از سایر نقاط است؛ بنابراین تعداد منافذ پوست بیشتر و اندازه آن ها نیز، نسبت به بقیه منافذ بزرگتر است. بزرگتر بودن منافذ و چرب بودن پوست بینی (در اثر فعالیت غدد سباسه) باعث می گردد، آلودگی ها به راحتی در این منافذ تجمع نمایند. آلوده و مسدود شدن منافذ، باعث بروز پدیده جوش های سرسیاه می گردد. به عبارت بهتر فعالیت غدد سباسه در اطراف فولیکول های مو باعث ترشح چربی شده و آلودگی های محیطی نیز دهانه منافذ پوست را آلوده می نماید. بر اثر تجمع چربی ها زیر آلودگی ها و مسدود شدن راه خروج آنها، جوش های سرسیاه ظاهر می شوند. این جوش ها در مناطق مختلفی از پوست صورت بروز می نمایند، اما همانطور که گفته شد بینی و چانه از شناخته شده ترین نواحی جوش های سر سیاه هستند.

از بین بردن جوش سر سیاه بینی

در قسمت قبل مراحل تشکیل جوش های سر سیاه شرح داده شد. همانطور که می دانید این جوش ها به دلیل قرار دریافت پوست صورت در معرض آلودگی ها ایجاد می شوند. بدیهی است که اولین قدم برای خلاصی از جوش های سر سیاه، پاکسازی پوست از آلودگی هاست. پاکسازی پوست یک فرآیند منظم و روتین است و شما باید برای انجام این کار، هر روز مدت زمانی را به آن اختصاص دهید. لایه برداری پوست و از بین بردن سلول های مرده که خود نوع دیگری از آلودگی ها هستند هم دومین قدم است؛ بنابراین برای از بین بردن جوش های سر سیاه بینی توصیه های زیر را جدی بگیرید:

 • هر شب قبل از خواب، حتماً پوست صورت و به خصوص بینی را با آب ولرم و شوینده مخصوص پوستتان شستشو دهید.
 • هر شب قبل از خواب با یاری یک تونر منافذ پوست را از آلودگی ها پاکسازی کنید. همچنین می توانید از گلاب یا سرکه سیب هم به عنوان تونر بهره ببرید.
 • دو یا سه بار در هفته، با یاری یک حوله خیس و گرم پوست را بخور دهید. سپس کمی پوست بینی را ماساژ داده و با یک پنبه آغشته به تونر منافذ پوست بینی را که حالا به خوبی باز شده اند از آلودگی ها پاک کنید.

با انجام این مراقبت های ساده، به مرور منافذ سطح بینی کوچکتر شده و تعداد جوش های سرسیاه نیز کمتر می گردد. اما استفاده از ماسک های سیاه نیز به عنوان مکمل درمان جوش های سرسیاه خالی از لطف نیست. در ادامه با چند ماسک جوش سر سیاه، موثر برای از بین بردن جوش های سر سیاه آشنا خواهید شد.

درمان سریع جوش های سر سیاه با ماسک های کربن

کربن فعال یا همان شارکول در واقع ماده ای با قدرت جذب بالاست که می تواند انواعی از مولکول ها در حفره های خود جای دهد؛ بنابراین با قرار دریافت این ماده روی پوست، آلودگی ها در حفره های ساختاری زغال فعال جای می گیرند و همراه با آن از سطح پوست جدا می شوند. تا به امروز ماسک های مختلفی بر پایه زغال فعال برای از بین بردن جوش های سر سیاه و پاکسازی پوست ابداع شده اند.

ماسک سیاه ژلاتین و کربن فعال

ترکیب ژلاتین با کربن فعال، در عین حال که به از بین بردن جوش های سر سیاه یاری می نماید، باعث افزایش قدرت کلاژن سازی پوست و ترمیم بافت های از دست رفته نیز می گردد. ژلاتین ماده به دست آمده از استخوان جانوران است و خواص بی شماری برای آن شناخته شده است. پودر ژلاتین را می توانید از فروشگاه های مواد غذایی تهیه کنید. کربن فعال نیز امروزه در داروخانه ها به صورت کپسول یا قرص های خوراکی به فروش می رسد. این ماسک را به روش زیر تهیه کنید:

 • یک عدد کپسول زغال فعال
 • 1 یا 2 قاشق پودر ژلاتین
 • 3 قاشق آب

ژلاتین را به روش بن ماری به حالت مایع درآورید و سایر ترکیبات را نیز به آن اضافه کنید. با ترکیب این مواد یک خمیر سیاه رنگ و یکنواخت بدست می آورید. منتظر شوید تا ماسک مقداری خنک گردد سپس آن را روی گونه ها، چانه و بینی پخش کنید. دقت کنید لایه ماسک روی پوست نازک باشد. ضخیم بودن آن، باعث کشیده شدن پوست می گردد. همچنین به هیچ وجه از این ماسک روی ابرو ها و پوست اطراف آن ها استفاده نکنید. هنگامی که ماسک روی پوست خشک شد به آرامی، از روی صورت جدا کنید.

ماسک رس و کربن فعال برای سفت کردن پوست

یکی دیگر از انواع ماسک جوش سر سیاه، ماسک رس و کربن فعال است. رس در واقع نوعی خاک است که برای تهیه ظروف سفالی و ساخت آجر مورد استفاده قرار می گیرد. عناصر معدنی بسیار زیادی درون این نوع خاک وجود دارند که موجب تقویت و استحکام پوست می شوند. همچنین در ذرات این خاک حفره های بسیاری وجود دارد که محل جذب آلودگی ها و چربی های سطح پوست است. با یاری ماسک رس و زغال، جوش های سرسیاه از بین می فرایند و منافذ پوستی کوچکتر می شوند. بهترین شیوه تهیه این ماسک در ادامه آورده شده است:

 • 1 قاشق سرکه سیب
 • 2 قاشق آب
 • یک عدد کپسول زغال فعال
 • 2 قاشق خاک رس

این مواد را ترکیب و روی پوست پخش کنید. اجازه دهید ماسک روی صورت خشک گردد. سپس با آب ولرم آبکشی کنید.

ماسک شیر و ژلاتین برای پاکسازی جوش های سر سیاه

اگر پوست شما خشک شده و قدرت کلاژن سازی آن کاهش یافته است، حتماً ماسک شیر، عسل و ژلاتین را امتحان کنید. این ماسک در عین پاکسازی پوست شما از آلودگی ها و جوش های سر سیاه، به افزایش قدرت کلاژن سازی یاری نموده و رطوبت پوست را نیز احیا می نماید. عوامل مغذی موجود در عسل و شیر سلول های پوست را تغذیه نموده و خاصیت کلاژن سازی ژلاتین را نیز تقویت می نمایند؛ بنابراین این ماسک را به این ترتیب تهیه کنید:

 • 2 یا 3 قاشق عسل
 • 2 قاشق ژلاتین
 • 2 یا 3 قاشق شیر

ژلاتین را با مقداری آب به روش بن ماری روی حرارت آب کنید. هنگامی که ژلاتین به حال مایع تبدیل شد عسل را به آرامی به آن اضافه کنید. در ادامه شیر را هم به این ترکیب اضافه نموده و به خوبی هم بزنید. هنگامی که خمیر یکدستی تشکیل شد با یک برس تمیز روی پوست صورت پخش کنید. توجه داشته باشید که ماسک با ابرو ها تماس نداشته باشد. همچنین دقت کنید که حرارت ماسک به قدر کافی پایین آمده باشد تا پوست صورت شما را نسوزاند. بعد از اینکه ماسک خشک شد به آرامی از پوست جدا کنید.

ماسک جوش شیرین و عسل برای درمان جوش های سر سیاه

ماسک جوش شیرین یکی دیگر از انواع ماسک جوش سر سیاه است. جوش شیرین می تواند منافذ پوست را از هر نوع آلودگی پاکسازی کند. این کار به از بین رفتن جوش های سرسیاه و تخلیه منافذ یاری می نماید. ترکیب جوش شیرین و عسل، یک ترکیب کامل پاکسازی و جوانسازی پوست است.

 • 2 قاشق جوش شیرین
 • 2 قاشق عسل

از ترکیب این دو یک خمیر نرم کِرِمی رنگ تشکیل می گردد. با یک برس نرم آن را روی پوست پخش نموده و بعد از گذشت 15 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید.

ماسک اسکراب برای از بین بردن جوش های سرسیاه

اسکراب کردن پوست در واقع یک راه چاره اساسی برای از بین بردن سلول های مرده است. این راه همچنین به درمان انواع جوش ها نیز یاری می نماید. با یاری مقداری جو دو سر می توانید علاوه برای اسکراب کردن پوست، مواد مغذی مورد احتیاج آن را هم تأمین کنید. با ترکیب جو و آبلیمو یک ماسک روشن نماینده و جوان نماینده بدست می آورید. این ماسک را با این روش تهیه کنید:

 • مقداری جو دو سر
 • 1 قاشق آبلیمو
 • 1 قاشق روغن زیتون
 • 1 قاشق ماست کم چرب

این مواد را به خوبی ترکیب کنید و روی پوست پخش کنید. دانه های جو در این ماسک باعث اسکراب شدن پوست می شوند. همچنین انواع مختلفی از عناصر آلی و معدنی سلول های پوست را تغذیه می نمایند.

بعد از استفاده از این ماسک ها به خصوص ماسک های لایه بردار ممکن است کمی قرمزی و التهاب پوست را تجربه کنید. این التهاب نهایتاً پس از یک ساعت از بین می رود. بعد از استفاده از این ماسک ها، حتماً از کرم های آبرسان و مرطوب نماینده مناسب بهره ببرید. هنگام خروج از خانه استفاده از کرم های ضدآفتاب را از قلم نیاندازید. به خاطر داشته باشید برای رسیدن به نتایج دلخواه، استفاده منظم و هفتگی از این ماسک ها لازم است. شما می توانید سوالات و پیشنهادات خود را در مورد درمان جوش های سرسیاه در قسمت نظرات مطرح کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 624

به "پاکسازی آلودگی ها با ماسک جوش سر سیاه" امتیاز دهید

1 کاربر به "پاکسازی آلودگی ها با ماسک جوش سر سیاه" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاکسازی آلودگی ها با ماسک جوش سر سیاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید