کاهش نرخ تورم نقطه ای و افزایش نرخ سالانه در آبان ماه

به گزارش مجله گیلاسفا، نرخ تورم ماهانه و نقطه ای در آبان ماه از سوی مرکز آمار اعلام شد که نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال گذشته روند کاهشی داشته است اما نرخ تورم سالانه در این ماه همچنان با رشد همراه بوده است.

کاهش نرخ تورم نقطه ای و افزایش نرخ سالانه در آبان ماه

به گزارش ایسنا، مرکز آمار ایران در گزارش شاخص قیمت مصرف کننده آبان ماه سال جاری که امروز بعدازظهر منتشر شد، آورده است: نرخ تورم سالانه آبان ماه سال جاری، برای خانوارهای کشور به 44 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

کاهش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در آبان ماه سال جاری به عدد 48,1 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 48.1 درصد بیشتر از آبان 1400 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده اند.

نرخ تورم نقطه ای آبان ماه 1401، در مقایسه با ماه قبل 0,5 واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی­ ها و دخانیات با کاهش سه واحد درصدی به 67.7 درصد رسیده و گروه کالاهای غیرخوراکی و خدمات با افزایش 0.8 واحد درصدی به 36.9 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 47,3 درصد است که نسبت به ماه قبل 0.4 واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 52.3 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.9 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصدتغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آبان ماه سال جاری به 2,1 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.9 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 1.3 درصد و 2.7 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری و روستایی 2,1 درصد بوده که نسبت به ماه قبل برای خانوارهای شهری 1.1 واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی 0.1 واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه آبان ماه 1401 برای خانوارهای کشور به 44,0 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1,1 واحد درصد افزایش نشان می دهد.

همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 43,3 درصد و 47.4 درصد بوده که برای خانوارهای شهری یک واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی 1.2 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه میوه و خشکبار و گروه سبزیجات (گوجه فرنگی و پیاز) است. در گروه عمده کالاهای غیرخوراکی و خدمات، گروه بهداشت و درمان (انواع دارو) و اجاره بها بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین در ماه جاری، گروه روغن ها و چربی ها (روغن نباتی جامد و روغن مایع) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان ماه 1401 برای دهک های مختلف هزینه ای از 41,7 درصد برای دهک دهم تا 50.2 درصد برای دهک اول است.

منبع: فرارو
انتشار: 1 آذر 1401 بروزرسانی: 1 آذر 1401 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1345

به "کاهش نرخ تورم نقطه ای و افزایش نرخ سالانه در آبان ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش نرخ تورم نقطه ای و افزایش نرخ سالانه در آبان ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید