کرملین: آمریکا نمی تواند از موضع قدرت با روسیه صحبت کند

به گزارش مجله گیلاسفا، سخنگوی کرملین تأکید کرد، ولادیمیر پوتین و دیگر مقامات روسی به آمریکا و هیچ کشور دیگری اجازه نمی دهند تا از موضع قدرت و به زبان زور با روسیه صحبت کند و چنین برخوردی کاملاً منتفی است.

کرملین: آمریکا نمی تواند از موضع قدرت با روسیه صحبت کند

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تاس، دیمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه در مصاحبه با روزنامه آرگیومنت و فکتس که امروز (سه شنبه) منتشر شد، بیان کرد که ولادیمیر پوتین به ایالات متحده یا هر کشور دیگری اجازه نمی دهد که با روسیه از موضع قدرت و با زبان زور صحبت کند.

پسکوف گفت: هیچکس به آمریکا اجازه نمی دهد که با زبان زور و از موضع قدرت با روسیه صحبت کند. این مسئله غیرممکن است. مقامات آمریکایی اکنون طوطی وار تکرار می نمایند که با همه از موضع قدرت صحبت خواهند کرد. ولی رئیس جمهور ولادیمیر پوتین و هیچیک از مقامات بلندپایه روسی نه تنها به آمریکایی ها، بلکه به هیچ کشوری اجازه نمی دهند که چنین برخوردی با روسیه داشته باشند. این مسئله کاملاً منتفی است.

سخنگوی کرملین در پاسخ به سئوالی درباره امکان قطع روابط دیپلماتیک با آمریکا، یادآور شد که در حال حاضر نمی خواهد از بدترین سناریوی ممکن در فرایند آینده روابط مسکو و واشنگتن صحبت کند.

وی همچنین در مورد دعوت از آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در ایالات متحده برای بازگشت به مسکو برای انجام رایزنی هایی، شرح داد: صحبت بر سر ارزیابی دقیق از روابط دوجانبه روسیه و آمریکا در دولت کنونی جو بایدن است. پس از انجام این رایزنی ها، درک درستی از اینکه به چه سمتی در حرکت هستیم، بدست خواهد آمد.

دیمیتری پسکوف در میان موضوعات مشترکی که روسیه و آمریکا می توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند، به ثبات راهبردی، کنترل تسلیحات و حل و فصل مناقشات منطقه ای که طرف آمریکایی در آنها نقش دارد، اشاره نمود و تأکید کرد: در رابطه با شرایط پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته ای ایران و همچنین دیگر مسائل بین المللی نیز باید با مقامات واشنگتن گفت وگو کرد و این مذاکرات ادامه خواهد داشت.

سخنگوی کرملین در تفسیر سخنان اخیر جو بایدن در باره ولادیمیر پوتین، گفت: ما سخنان وی را در وهله نخست بعنوان توهین به رئیس جمهوری کشورمان و نه شخص پوتین تلقی می کنیم. در این رابطه توهین شخصی در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد. تا به امروز سابقه نداشته که چنین توهینی در بالاترین سطح صورت بگیرد. ولی دیدید که رئیس جمهور در پاسخ برای بایدن آرزوی سلامت کرد. سلامتی به کسی آسیب نخواهد رساند. ولادیمیر پوتین همچنین به بایدن پیشنهاد گفت وگوی زنده و علنی را داد که البته این ابتکارعمل همچنان بدون پاسخ باقی مانده است.

وی در عین حال تأکید کرد، در چنین شرایط بسیار مهم است که اجازه نداد روابط دو کشور همچنان در شیب تند پایین برود و ضروری است تا در جهت تأمین منافع مردم روسیه و آمریکا سرو سامان پیدا کند و همانطور که ولادیمیر پوتین گفته، طرف روسی برای این کار آمادگی دارد.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری در سئوالی درباره کشورهای دوست با روسیه گفت، روسیه در وهله نخست روابط محبت آمیز ای با کشورهای جامعه مشترک المنافع دارد، البته از روابط خوب با کشورهای اتحادیه مالی اورآسیا، و همچنین با بلاروس و دیگر کشورهای حوزه نفوذ اتحاد جماهیر شوروی، از جمله اوکراین، گرجستان و جمهوری های منطقه بالتیک، نیز حمایت می نماید.

پسکوف ادامه داد: کشورهای منطقه آمریکای لاتین نیز علاقه زیادی برای توسعه روابط با روسیه پیدا نموده اند. به رغم اختلافات کنونی با بروکسل، روابط دوجانبه با تک تک کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنان ادامه دارد. کشورهای آفریقایی نیز از دوستان ما هستند و توسعه روابط در این جهت گیری مورد توجه است. از جمله دیگر دوستان خوب روسیه - چین، هند و دیگر کشورهای آسیایی می توان نام برد.

وی همچنین یادآور شد که دعوتنامه های زیادی برای ولادیمیر پوتین به منظور انجام سفرهای خارجی به مسکو رسیده است که تنها بعد از گذشت دوره کامل واکسیناسیون رئیس جمهور درباره آنها تصمیم گرفته خواهد شد و در حال حاضر چنین برنامه ریزی نشده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 765

به "کرملین: آمریکا نمی تواند از موضع قدرت با روسیه صحبت کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرملین: آمریکا نمی تواند از موضع قدرت با روسیه صحبت کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید