یک پیشنهاد برای اکران آنلاین فیلم های هنر و تجربه

به گزارش گیلاسفا، یک فیلم ساز می گوید که حداقل کمکی که دولت می تواند، برای سینمای هنری و تجربی در نظر بگیرد، این است که امکانات هنروتجربه را به همان شکلی که در حال حاضر است، حفظ کند و در عین حال پیشنهاد می دهد که همانطور که هنروتجربه سعی می کند، اکران فیلم هایش را از سینمای بدنه جدا کند، بهتر است در اکران آنلاین نیز اینگونه عمل کند و یک پلتفرم جداگانه برای اکران آنلاین فیلم هایش در نظر بگیرد.

یک پیشنهاد برای اکران آنلاین فیلم های هنر و تجربه

به گزارش خبرنگاران، اسماعیل منصف با اشاره به اینکه هنروتجربه هم مانند سینمای بدنه در دوران شیوع کرونا و تعطیلی سینماها آسیب هایی دیده است، خاطرنشان کرد: از نظر من مخاطبان واقعی و دغدغه مند سینما پای فیلم های هنری و تجربی این موسسه می نشستند و این موضوع باعث می شد که مخاطبان درباره فیلم ها نظر بدهند، بنویسند و یا حتی دیگران را ترغیب کنند که به تماشای فیلم های این موسسه بنشینند.

وی ادامه داد: اگرچه در هنروتجربه بازخورد مالی زیادی مانند سینما بدنه وجود ندارد اما یک مزیت آن نسبت به سینمای بدنه این است که زمانی که سینماها باز بود و مخاطبان فیلم های هنری و تجربی را تماشا می کردند، یک تبادل فکر و نظر شکل می گرفت که بسیار مفید بود و به فیلمسازان نیز کمک می کرد.

کارگردان زغال با بیان اینکه فیلمسازان هنروتجربه در ایام کرونا از تبادل فکری که بین مخاطبان فیلم هایشان در زمان اکران شکل می گرفت محروم شدند، گفت: شاید بتوان گفت ضرری که به فیلمسازان هنروتجربه در این ایام وارد شد، کمتر از ضرری است که فیلمسازان سینمای بدنه متحمل شدند اما اتمسفری که در هنگام اکران فیلم ها شکل می گرفت برای فیلمسازان بسیار کمک رسان بود.خود من به شخصه امیدوارم که سینماها دوباره باز شوند و این فرایند از سر گرفته بشود.

منصف با اشاره به اینکه هنروتجربه در ایام تعطیلی سینماها می تواند به رویکردی که سینمای بدنه پیش گرفته و آن هم اکران آنلاین است روی بیاورد، اظهار کرد: به هر حال اکران آنلاین فیلم های هنروتجربه باعث می شود مخاطبان این موسسه از سینمای هنری و تجربی دور نشوند. این نوع اکران یک راه جایگزینی است که این موسسه می تواند در ایام کرونا و تعطیلی سینماها از آن استفاده کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برای اکران فیلم های هنروتجربه باید یک پلتفرم اختصاصی در نظر گرفته شود یا بهتر است فیلم های این گروه در کنار دیگر فیلم ها در پلتفرم های نام آشنا نمایش داده شوند، مطرح نمود: تجربه شخصی به من نشان داده است که فیلمسازان هنروتجربه شاید جایی در پلتفرم هایی که فیلم های سینمای بدنه را اکران می کنند، نداشته باشند و واقعیت این است که اینگونه پلتفرم ها برخورد درستی با فیلمسازان هنری و تجربی ندارند.

این سینماگر افزود: من معتقدم همانطور که هنروتجربه سعی می کند اکران فیلم هایش را از سینمای بدنه جدا کند، بهتر است در اکران آنلاین نیز اینگونه عمل کند و یک پلتفرم جداگانه برای اکران آنلاین فیلم هایش در نظر بگیرد و با یک تبلیغات درست بتواند به آن پلتفرم هویت ببخشد تا هر کس که بخواهد فیلم های هنری و تجربی را تماشا کند، بداند که باید به آن پلتفرم تعیین مراجعه کند.

منصف در ادامه صحبت های خود با بیان اینکه دریافت حداقل دارایی هنروتجربه که به نوعی در حد خود جریان ساز است و به جامعه آگاهی می بخشد اجحاف بزرگی است، اظهار کرد: من به تازگی به ساختمان جدید هنروتجربه سر زده ام و ورودم به ساختمان جدید این موسسه بسیار تلخ بود چراکه ساختمان قبلی هنروتجربه تا حدودی در شان سینمای هنری بود و حداقل چیزی بود که این موسسه می توانست داشته باشد.

وی ادامه داد: من نمی دانم دلیل جابه جایی این موسسه و اختصاص ساختمان قبلی آن به دبیرخانه جشنواره ملی فیلم فجر چیست اما بسیار متاثر شدم و حتی احساس کردم در فضای جدید نیز یک اندوهی بر خلاف لوکیشن قبلی، وجود دارد.

کارگردان زغال با بیان اینکه در همه جای دنیا دولتمردان می دانند که سینمای هنری و تجربی قرار نیست جیب های آن ها را پُر پول کند، اظهار کرد: سینمای هنری و تجربی سینمای بدنه و هالیوود نیست که دوستان زمانی که می خواهند هنروتجربه را نقد کنند، مساله مالی را به میان می آورند. سینمای اندیشمند قرار نبوده و نیست درآمدزا باشد. اینکه متولیان داشتن یک ساختمان نقلی، اکران های پراکنده، سالن های کم و ماهنامه هنروتجربه را برای این موسسه زیاد می بینند باعث افسوس است.

منصف با اشاره به اینکه قرار نبود ماهنامه هنروتجربه درآمدزایی داشته باشد، خاطرنشان کرد: انتشار ماهنامه این موسسه حداقل کاری بود که متولیان می توانستند برای فرهنگ و هنر این جامعه انجام بدهند و به روشنگری بپردازند. من واقعا از تعطیلی این ماهنامه متاثر شدم و آن را بسیار اتفاق ناخوشایندی می دانم. شاید بهتر است دوستان فعال در این موسسه با انتشار یک بیانیه اعتراض خود را مطرح کنند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر کشورها کمک هزینه و وام های بلاعوضی را برای فیلم های هنری و تجربی در نظر می گیرند، خاطرنشان کرد: فیلمسازان ما نیز حق حیات دارند و صاحب فکر هستند اما از این کمک بهره مند نیستند و حتی هنوز به خواسته همیشگی خود که داشتن پردیس سینمایی مجزا و یا اختصاص سالن های بیشتر برای اکران فیلم ها است، نرسیده اند.

این سینماگر با اشاره به اینکه در کمیته ای که برای آسیب های ناشی از کرونا در خانه سینما تشکیل شد حتی یک سینماگر هنری و تجربی حضور نداشت، شرح داد: زمانی که مساله هنروتجربه در این کمیته در نظر گرفته نشد، یعنی قرار نیست کسی به این موسسه توجه کند. همچنین زمانی که درباره آسیب هایی که به سینما در دوران کرونا وارد شد، صحبت هایی به میان آمد کسی به ما اشاره ای هم نکرد. من معتقدم کل سینما به واسطه تعطیلی های ناشی از کرونا متضرر شده ، پس لازم است زمانی که سینماها باز شد سینمای هنری و تجربی هم مانند سینمای بدنه همان سالن های خود را که پیش از کرونا داشت، داشته باشد نه اینکه به واسطه ضرر بیشتری که به سینما بدنه وارد شده است سالن هایش هم گرفته شود.

منصف با اشاره به اینکه سینمای هنری و تجربی و فیلم کوتاه در هر زمان نشان داده که مجردترین، تنهاترین و ماندگارترین است، شرح داد: من به شخصه به عنوان فیلمسازی که در این سینما فعالیت کرده است انتظاری از دولت برای حمایت ندارم و همین که مدیران دولتی چوب لای چرخ ما نگذارند، به نوعی کمک است اما به نظرم حداقل کمکی که دولت می تواند برای سینمای هنری و تجربی در نظر بگیرد، این است که امکانات هنروتجربه را به همان شکلی که در حال حاضر است، حفظ کند اگرچه متاسفانه این کار را هم تا به امروز نکرده است.

وی در انتها خاطرنشان کرد: درباره حمایت بخش خصوصی از سینمای هنری و تجربی هم باید بگویم که به نظرم امکانپذیر نیست، چراکه معادلات این سینما با بخش خصوصی سازگار نیست. در نهایت فکر می کنم تنها خواسته فیلمسازان هنری و تجربی این است که هنروتجربه را از آن ها نگیرند تا بتوانند فیلم هایشان را اکران و ارتباط خود را با تماشاگران حفظ کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 533

به "یک پیشنهاد برای اکران آنلاین فیلم های هنر و تجربه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک پیشنهاد برای اکران آنلاین فیلم های هنر و تجربه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید