20 گیاه آپارتمانی برای تصفیه کردن هوای خانه

به گزارش گیلاسفا، برخی از دانشمندان و متخصصان گل و گیاه توصیه می نمایند که از گیاهان آپارتمانی برای تصفیه هوا در محیطی که در آن زنگی می کنید، بهره ببرید. در واقع برخی از گیاهان آپارتمانی نه تنها جلوه و زیبایی خاصی به محیط زندگی شما می دهند بلکه در تمیز کردن هوایی که تنفس می کنید نقش مهمی دارند.

20 گیاه آپارتمانی برای تصفیه کردن هوای خانه

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

بر اساس پژوهش هوای پاک ناسا، که در خصوص این ویژگی گل های آپارتمانی اجرا شده است، تعدادی از گیاهان و گل های آپارتمانی قابلیت تصفیه هوا دارند و فضای اطراف را از سموم موجود در هوا، گرد و غبار و میکروب هایی که ممکن است در وسایل منزل پیدا شوند، پاک و سم زدایی می نمایند.

برای اینکه محل زندگی تان هوایی پاک و تمیز داشته باشد، یک یا چند نمونه از گیاهانی را که در ادامه معرفی می کنیم نگهداری کنید. با نگهداری گیاهان آپارتمانی برای تصفیه هوا، محیطی تمیز و پاک برای زندگی فراهم کنید و علاوه بر تمیزی هوا، از ظاهر زیبا و آرامش بخشی که این گل ها به همراه می آورند لذت ببرید. با خبرنگاران مگ همراه باشید.

1. ژربرا جامزونی (Barberton daisy)

این گل زیبا و جذاب علاوه بر اینکه طیفی رنگارنگ و خاص از رنگ های قرمز و زرد، نارنجی و صورتی به دکوراسیون خانه شما اضافه می نماید، توانایی فوق العاده ای در تصفیه کردن هوای خانه دارد. این گل می تواند فرمالدهید، تری کلراتیلن و بنزن را که در بعضی از وسایل و متریال های خانه پیدا می گردد مثلا در رنگ ها و الیاف مصنوعی، کاملا تصفیه و فضای منزل را سم زدایی کند.

توصیه هایی برای نگهداری

این گل را در اتاقی نگهداری کنید که نور زیادی داشته باشد. خاک این گلدان باید همواره مرطوب باشد و البته زهکشی مناسب داشته باشد.

2. پاپیتال یا پیچک معمولی (English Ivy)

این گیاه بادوام، بسیار راحت رشد می نماید. بیشتر از هر چیز در تمیز کردن آلودگی های محیط هایی مثل سرویس بهداشتی مناسب است؛ در نتیجه می توانید از آن به عنوان تصفیه نماینده هوا برای سرویس بهداشتی و حمام بهره ببرید. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که پیچک می تواند در کاهش کپک در خانه بسیار موثر باشد.

توصیه هایی برای نگهداری

پاپیتال یا پیچک معمولی یکی از گیاهانی است که به آب زیاد احتیاج دارد. تقریبا 4 ساعت در روز باید در معرض نور مستقیم آفتاب باشد. این گیاه با سم زدایی و تمیز کردن هوا، عشقی را که به پایش می ریزید به شما برمی گرداند.

3. سانسوریا یا زبان مادرشوهر (Snake Plant)

اگر این گیاه را در اتاق خواب نگهداری کنید، خواب راحت و آرامی خواهید داشت. سانسوریا که آن را با نام زبان مادرشوهر هم می شناسند، گیاهی شاداب است که برگ های آن حاشیه زردرنگ دارند. این گیاه شب ها اکسیژن آزاد می نماید و یاری می نماید که بتوانید موقع خوابیدن بهتر نفس بکشید. سانسوریا یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی است که برای تصفیه و فیلتر کردن فرمالدهید، زایلین، بنزن، تولوئن و تری کلر اتیلن می توانید در خانه نگهداری کنید.

توصیه هایی برای نگهداری

مراقب باشید که این گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید. ریشه های این گیاه خیلی زود در خاک مرطوب دچار پوسیدگی می شوند.

4. گل داوودی

با کاشتن گل های داوودی در گلدان و نگهداری آن در آشپزخانه و اتاق نشیمن، حال وهوای خاصی به خانه بدهید. این گل های زیبا تنوع رنگی زیادی دارند و خانه شما را به خانه ای جذاب و رنگارنگ تبدیل می نمایند. گل داوودی تعدادی از انواع سموم و آلودگی ها مثلا بخار آمونیاک و بنزن را به راحتی تصفیه می نماید. این مواد معمولا در پلاستیک ها، مواد شوینده و چسب وجود دارند.

توصیه هایی برای نگهداری

این گیاه نور آفتاب را دوست دارد. بنابراین باید آن را در کنار پنجره ای نگه دارید که به اندازه کافی نور آفتاب دارد.

5. گندمی

اگر در نگهداری گل و گیاه در خانه، تازه کار هستید و فکر می کنید که شاید نتوانید به خوبی از گلدان های خود مراقبت کنید، بهترین گزینه برای شما انتخاب گیاه گندمی است. این گیاه آپارتمانی بسیار مقاوم است و با سمومی مثل مونواکسید کربن و زایلین مبارزه می نماید. اگر در خانه حیوان خانگی نگهداری می کنید جالب است بدانید که این گیاه برای حیوانات هم غیرسمی است و به آن ها آزاری نمی رساند.

توصیه هایی برای نگهداری

تکثیر کردن این گیاه بسیار راحت است. می توانید آویزهای پایین آمده از گلدان را جدا کنید و در گلدان دیگری بکارید و خانواده ای از چند گلدان گندمی داشته باشد که از شما و هوای داخل خانه تان مراقبت نمایند.

6. آلوئه ورا

یکی از بهترین گیاهانی که می توانید در طاقچه پنجره خود نگهداری کنید، گیاه آلوئه ورا است. این گیاه باید در جای آفتاب گیر نگهداری گردد و نور آفتاب را دوست دارد. این گیاه علاوه بر اینکه خواص فراوانی در درمان ضایعات پوستی دارد، یک تصفیه نماینده عالی برای سموم موجود در هوا است. مواد شیمیایی مثل فرمالدهید و بنزن را که در روغن های جلا، کفپوش ها و مواد شوینده وجود دارد، به خوبی تصفیه می نماید.

توصیه هایی برای نگهداری

این گیاه در جایی که آفتاب گیر باشد به خوبی رشد می نماید.

7. نخل راپیس (Broad Lady Palm)

این گیاه یکی از معدود گیاهانی است که می تواند گاز آمونیاک حاصل از مواد و محصولات شوینده را کاهش دهد. البته خریدن گیاه کامل این نوع از نخل، معمولا گران تمام می گردد اما می توانید انواع کوچک تر را بخرید و خودتان آن را عظیم کنید یا بذر آن را بکارید.

توصیه هایی برای نگهداری

این گیاه به رطوبت علاقه دارد در نتیجه در حمام می تواند رشد بهتری داشته باشد.

8. درخت اژدها (Red-edged Dracaena)

تری کلر اتیلن و زایلین از جمله مهم ترین آلاینده هایی هستند که توسط این گیاه به راحتی تصفیه می شوند. درخت اژدها رشد بسیار آهسته ای دارد. برگ های آن دارای حاشیه های قرمزرنگ است که باعث می گردد ترکیب رنگ جذابی به دکوراسیون داخلی خانه شما اضافه گردد.

توصیه هایی برای نگهداری

این گیاه می تواند تا دو متر و نیم قد بکشد. در نتیجه سعی کنید آن را در اتاقی نگهداری کنید که سقف بلندی دارد و نور طبیعی قابل توجهی دریافت می نماید.

9. فیکوس بنژامین یا انجیر برگ ریز

این گیاه یکی از محبوب ترین گیاهان خانگی از دوران ویکتوریا است. برای اینکه گازهای سمی مثل تولوئن، زایلین و فرمالدهید را از خانه تصفیه کنید، فیکوس بنژامین نگهداری کنید.

توصیه هایی برای نگهداری

این گیاه زیاد با تغییرات، میانه ای ندارد و دوست دارد شرایط یکسانی داشته باشد. آن را در مکانی روشن با نور غیرمستقیم قرار دهید و مطمئن باشید که تا سال ها یک تصفیه نماینده عالی هوا در خانه دارید.

10. آگلونما

ثابت شده که این گیاه استوایی یک تصفیه نماینده موثر برای فرمالدهید و بنزن است. این مواد سمی معمولا در مواد شوینده و لوازم آرایشی و بهداشتی پیدا می شوند.

توصیه هایی برای نگهداری

آگلونما نور کم و محیط مرطوب را دوست دارد در نتیجه در حمام می تواند رشد خوبی داشته باشد. اگر آن را در جای دیگری نگهداری می کنید که رطوبت کمی دارد، حتما گاهی آن را غبارپاشی کنید تا برگ ها مرطوب شوند. رطوبت کم باعث قهوه ای شدن رنگ برگ ها می گردد.

11. پوتوس

این گیاه را به برگ های عظیم و براقش می شناسند. گیاه پوتوس برای تمیز نگه داشتن هوای منزل بهترین گزینه است. اگر در نگهداری از گل و گیاه مهارت ندارید، گیاه پوتوس را انتخاب کنید چون این گل آپارتمانی تقریبا در همه شرایط نوری به خوبی دوام می آورد.

توصیه هایی برای نگهداری

این گیاه تقریبا به راحتی با همه جا سازگاری پیدا می نماید اما محیط های روشن تر را بیشتر دوست دارد. پوتوس دوستدار رطوبت است؛ در نتیجه بهترین گیاه برای نگهداری در حمام است. این گیاه را هر هفته یا هر زمانی که خاکش خشک شد آبیاری کنید.

12. نخل بهشتی

این گیاه زیبا یکی از انواع نخل ها است که به خانواده ای به نام Arecaceae تعلق دارد. اگر در خانه های آپارتمانی زندگی می کنید این گیاه بهترین گزینه برای نگهداری است؛ مقاومت بالایی دارد، زیبا و باشکوه است و هوا را تصفیه می نماید.

توصیه هایی برای نگهداری

نخل بهشتی فضای روشن با نور غیرمستقیم را ترجیح می دهد ولی می تواند سایه را هم تحمل کند. برای اینکه گلدان را بیشتر از حد احتیاج آب ندهید، همواره برای آب دادن مجدد صبر کنید تا خاک سطح گلدان خشک گردد. این گیاه اگر آب کافی دریافت نکند، نوک برگ هایش کم کم قهوه ای رنگ می گردد.

13. فیکوس

این گیاه آپارتمانی بسیار مقاوم است و نگهداری کمی احتیاج دارد. به خاطر ظاهر زیبایی که دارد و چون نگهداری آن راحت است، تقریبا یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است. تحقیقات نشان داده است که این گیاه توانایی فوق العاده ای در تصفیه هوای خانه دارد. می توانید آن را روی میز یا در طاقچه پنجره نگهداری کنید.

توصیه هایی برای نگهداری

نگهداری این گیاه بسیار راحت است و در نور کم هم رشد می نماید. البته باید در نظر داشته باشید که برای سگ ها و گربه ها سمی است. اگر حیوان خانگی نگهداری می کنید، مراقب آن ها باشید.

14. گیاه آناناسی

نگهداری یک گیاه آناناسی در خانه، نه تنها هوا را پاک و تمیز می نماید بلکه جلوه ای خیره نماینده به دکوراسیون خانه می دهد. این گیاه برگ های عظیم و متعددی دارد و این برگ ها مواد سمی و آلاینده های مضر موجود در هوا را تصفیه می نمایند. اگر می خواهید فضای داخلی خانه خود را با سبک استوایی تزیین کنید، این گیاه بهترین گزینه است.

توصیه هایی برای نگهداری

گیاه آناناسی هوای گرم و آفتابی را دوست دارد در نتیجه در نزدیکی تابش آفتاب یا در گلخانه و پاسیو، رشد بهتری دارد. این گیاه به آب زیاد احتیاج ندارد بنابراین قبل از آب دادن، مطمئن شوید که خاک گلدان کاملا خشک شده است. برای آب دادن، هم به گلدان و هم برگ ها آب بدهید.

15. آنتوریوم آندرانوم یا گل فلامینگو

این گل بهترین انتخاب برای اضافه کردن کمی رنگ به خانه و محل زندگی است. گل فلامینگو یکی از گیاهان موثر در تصفیه کردن هوا برای کسانی است که در نگهداری گل و گیاه، تازه کار هستند. این گیاه برگ هایی شبیه قلب و گل های سرخابی رنگ دارد.

توصیه هایی برای نگهداری

این گل را باید در نزدیکی قسمت های پرنور خانه نگهداری کنید ولی باید از نور مستقیم آفتاب دور بماند. برای اینکه از رشد منظم آن مطمئن باشید، یک یا دو بار در هفته آن را آب بدهید. این گل در جاهای مرطوب مثلا حمام و آشپزخانه رشد بهتری دارد.

16. سرخس کیمبرلی کویین

این گیاه زیبا با برگ های متفاوت و ساقه های پربرگ، برای کسانی مناسب است که نمی توانند گل و گیاه نگهداری نمایند چون بسیار مقاوم است و معمولا به مراقبت کمتری احتیاج دارد. این گیاه به عنوان یکی از موثرترین و بهترین گیاهان آپارتمانی برای تصفیه هوا شناخته می گردد. اگر در نواحی دارای نور کم نگهداری گردد، بهترین عملکرد را دارد.

توصیه هایی برای نگهداری

این گیاه را در محیط روشن نگهداری کنید و تقریبا هر پنج تا هفت روز یک بار آن را آبیاری کنید. در گرمای تابستان، این گیاه به آب بیشتری احتیاج دارد. در نتیجه باید فواصل بین آب دادن به گلدان را کمتر کنید.

17. نخل شامادورا

این گیاه برای نگهداری کردن در محیط هایی که نور کمی دارد مناسب است و هر اتاق نشیمنی را به زیبایی تمام مزین می نماید. برگ هایی دارد که مثل نخل، خم می شوند و در تمام طول سال فضای خانه را تصفیه می نماید و آلودگی های هوا را از بین می برد. بیشتر از هر چیز برای تصفیه فرمالدهید از هوای خانه موثر است.

توصیه هایی برای نگهداری

این گیاه را باید مرتب آبیاری کنید ولی توصیه می گردد که اجازه دهید خاک گلدان کمی خشک گردد و بعد دوباره به آن آب بدهید.

18. کوردیلین استرالیس

این گیاه آپارتمانی محبوب متعلق به جنگل های آفریقا است و یکی از تاثیرگذارترین و بهترین گیاهان آپارتمانی برای تصفیه هوا است. این گیاه زیبا علاوه بر تمیز نگه داشتن هوای داخل منزل، زیبایی خیره نماینده ای دارد و حال وهوای جذابی به خانه می دهد.

توصیه هایی برای نگهداری

این گیاه نسبت به سایر گیاهانی که تا به حال معرفی کردیم، به آب کمتری احتیاج دارد. برای آب دادن به این گیاه کافی است برگ های آن را غبارپاشی کنید. در واقع با غبارپاشی فقط باید برای گلدان رطوبت ایجاد کنید نه اینکه برگ های آن را خیس کنید. آب دادن بیش از حد به این گیاه باعث پوسیدن ریشه ها می گردد.

19. گل چمچه ای

این گل همواره سبز از خانواده شیپوریان یکی از گل های محبوب برای علاقه مندان به گل و گیاه است. این گیاه می تواند بعضی از عناصر مضر موجود در هوا را تصفیه کند و یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای تصفیه هوا است. اگر قصد دارید این گیاه را به گل ها و گیاهان خانه خود اضافه کنید، ضروری است بدانید که برای گربه ها و سگ ها سمی است. در نتیجه اگر حیوان خانگی ندارید، می تواند گزینه خوبی برای نگهداری در منزل باشد.

توصیه هایی برای نگهداری

این گیاه می تواند دوره های کوتاه خشک ماندن خاک را تحمل کند اما اگر زیاد به آن بی توجهی کنید، رنگ برگ های آن قهوه ای می گردد. برای اینکه این گیاه را سرزنده و شاداب نگه دارید، آن را در جایی روشن با نور غیرمستقیم بگذارید و خاک آن را همواره مرطوب نگه دارید.

20. ستاره سرخ

این گیاه با برگ هایی که بافتی شبیه چرم دارند و رنگ قرمز خیره نماینده گل ها، یکی از زیباترین گیاهانی است که می توانید در خانه نگهداری کنید. این گیاه عمر طولانی دارد و هوای داخل خانه را تمیز می نماید. این گیاه گل دار محیط های مرطوب را دوست دارد و اگر در حمام نگهداری گردد، معمولا رشد خوبی خواهد داشت.

توصیه هایی برای نگهداری

همواره مراقب باشید که این گیاه به اندازه کافی آبیاری گردد ولی نباید خیس گردد. در تمام طول سال آن را در مکانی قرار دهید که نور ملایم رو به زیاد دارد ولی آن را در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار ندهید.

جمع بندی

گل ها و گیاهانی که بالاتر معرفی کردیم، بر اساس تحقیقات متعددی که انجام شده، بهترین گیاهان آپارتمانی برای تصفیه هوا هستند. اگر دوست دارید خانه ای عاری از هر گونه آلاینده داشته باشید، بهتر است که تعدادی از این گل ها و گیاهان را به محیط زندگی خود اضافه کنید و علاوه بر خاصیت تصفیه نمایندگی هوا، از زیبایی ظاهری آن ها لذت ببرید. اگر خانه شما کم نور است نگران نباشید. می توانید گل ها و گیاهانی را که در نور کم دوام می آورند انتخاب کنید.

منبع: CountryLiving

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 752

به "20 گیاه آپارتمانی برای تصفیه کردن هوای خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 گیاه آپارتمانی برای تصفیه کردن هوای خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید