آیا نوشیدن آب باعث کاهش وزن می شود؟

به گزارش مجله گیلاسفا، اگر دنبال کاهش وزن باشید احتمالا یکی از توصیه هایی که شنیده اید نوشیدن آب است. اما نوشیدن آب و کاهش وزن چه ربطی به هم دارند؟ آیا نوشیدن آب به تنهایی باعث کاهش وزن می شود یا عوامل دیگر هم دخیل است؟ چرا نوشیدن آب وزن را کم می کند؟ اگر این سوال ها برای شما پیش آمده و دنبال راهی برای کاهش وزن با نوشیدن آب هستید، ادامه مطلب را دنبال کنید.

آیا نوشیدن آب باعث کاهش وزن می شود؟

فهرست محتوا

نوشیدن آب و کاهش وزن چه ربطی دارند؟

آیا کاهش وزن با نوشیدن آب امکان پذیر است؟

برای کاهش زن با نوشیدن آب در طول روز چقدر آب بنوشیم؟

جمع بندی

نوشیدن آب و کاهش وزن چه ربطی دارند؟

اگر دنبال راهکارهای کاهش وزن باشید حتما این توصیه را شنیده اید که آب بنوشید. بسکمک از افرادی که در فرایند کاهش وزن هستند می دانند که مصرف غذاهای کم کالری و افزایش مصرف سبزیجات می تواند ما را به هدفی که برای کاهش وزن داریم برساند. اما حتی با این تغییرات هم کاهش وزن برای بسکمک از افراد چالش برانگیز است و پیروز نمی شوند.

کاهش وزن با مجموعه ای از اقدامات و تغییرات در سبک زندگی اتفاق می افتد. ورزش و رژیم غذایی مهم ترین فاکتورهایی است که باعث کاهش وزن می شوند. هر چقدر بیشتر ورزش کنید و کمتر غذاهای سرخ شده بخورید، زودتر وزن کم می کنید.

غیر از این مواد یکی از نکته هایی که برای کاهش وزن عنوان می شود و بیشتر افراد آن را دست کم می گیرند یا فراموش می کنند، نوشیدن آب است. باور کنید یا نه، همین کار ساده یعنی نوشیدن آب بیشتر می تواند نقش مهمی در کاهش وزن داشته باشد. در ادامه در مورد دلایل کاهش وزن با نوشیدن آب بیشتر بخوانید.

آیا کاهش وزن با نوشیدن آب امکان پذیر است؟

آب یک نوشیدنی بدون کالری است. نه تنها تشنگی را رفع می کند بلکه هر ساعتی از روز می توانید از نوشیدن آن لذت ببرید. علاوه بر اینکه بدن شما به آن نیاز مبرم دارد، برای سرحال تر کردن شما هم لازم است. البته ما در طول روز مایعات زیادی مصرف می کنیم که در قالب آب نیستند مثلا آبی که در غذاها وجود دارد یا آب میوه ها و سایر نوشیدنی هایی که می خوریم. اما هیچ چیز جایگزین آب نمی شود به خصوص اگر در فرایند کاهش وزن باشید.

البته تصور نکنید که فقط با بیشتر کردن مصرف آب می توانید وزن کم کنید. کاهش وزن تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله رژیم غذایی سالم، سبک زندگی مناسب، خواب کافی، کنترل استرس، فعالیت فیزیکی و… است. پس اگر اضافه وزن دارید فقط به نوشیدن آب تکیه نکنید.

اما اگر به نکات دیگر کاهش وزن هم توجه می کنید، یعنی رژیم غذایی سالم دارید و مرتب ورزش می کنید، نوشیدن آب کمک می کند که زودتر به هدفتان برسید. نوشیدن آب با تاثیرات زیر، همراه خوبی در مسیر کاهش وزن است.

افزایش متابولیسم یا سوخت وساز بدن

حتی زمانی که یک جا نشسته اید و استراحت می کنید، بدن شما کالری می سوزاند تا فعالیت های رایج بدن مثل تنفس کردن و هضم کردن غذا در بدن انجام شود. به این فرایند ها سوخت وساز یا متبولیسم می گویند. برخی تحقیقات نشان داده است که نوشیدن آب می توانید نرخ سوخت و ساز بدن را افزایش دهد یعنی وقتی در حال استراحت هستید، بدن شما کالری بیشتری می سوزاند. در نتیجه مقدار انرژی مصرفی بدن شما بیشتر می شود که در نهایت می تواند منجر به کاهش وزن شود.

یکی از تحقیقاتی که در ژورنال Nutrition & Diabetes منتشر شد نشان داده است که نوشیدن 500 میلی لیتر آب می تواند مصرف انرژی در حالت استراحت را افزایش دهد. این آمار نشان می دهد که یک کار ساده مثل نوشیدن آب چه فواید زیادی می تواند برای بدن داشته باشد.

کمک به تجزیه و شکستن چربی ها

آب یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده بدن است و برای طی کردن فرایند طبیعی شکستن چربی در بدن لازم است. این نتایج حاصل یکی از تحقیقاتی است که در سال 2016 در Frontiers in Nutrition به چاپ رسید.

چربی ذخیره شده از طریق بدن به گلیسرول و اسیدهای چرب آزاد تجزیه می شود تا بدن از آن به عنوان سوخت استفاده کند. بدون آب کافی، بدن ممکن است در هنگام تجزیه این منبع انرژی، کارآمد نباشد؛ بنابراین دستیابی به اهداف کاهش وزن برای شما دشوارتر می شود. با نوشیدن آب بیشتر، به تجزیه چربی ها کمک می کنید.

کمک به تنظیم اشتها

نوشیدن آب به شما کمک می کند تا در خوردن غذا اعتدال بیشتری داشته باشید.

یکی از راهکارهایی که برای کاهش وزن از آن استفاده می کنند، کالری نقصان است یعنی با شمارش کالری ورودی و خروجی بدن، سعی می کنند مقدار کالری ورودی را کاهش دهند. این روش برای بسکمک از افراد نتیجه داده و یکی از موثرترین روش های کاهش وزن است.

از آنجا که احساس تشنگی می تواند محرکی برای غذا خوردن باشد، نوشیدن آب می تواند مانع از مصرف غذای بیشتر شود. شاید تعجب کنید ولی گاهی اوقات ما احساس گرسنگی و تشنگی را با هم اشتباه می گیریم. گاهی اوقات با نوشیدن آب، دیگر اشتهایی برای غذا خوردن نداریم. در این مواقع، تشنگی باعث تحریک شما برای احساس گرسنگی شده است.

نوشیدن آب کافی باعث می شود که احساس سیری و گرسنگی شما واقعی تر شود. یک تحقیق در سال 2021 که در ژورنال Clinical Nutrition منتشر شد نشان داد که نوشیدن آب می تواند کالری ورودی کلی بدن را تا حد زیادی کاهش دهد.

کاهش مصرف نوشیدنی های قنددار

برخی از افراد عادت دارند که نوشیدنی های گازدار و انواع نوشیدنی های رایج را مصرف کنند که قند افزوده زیادی دارد. بهترین راه برای اینکه مصرف این نوشیدنی ها را کاهش دهید این است که آب را جایگزین آن کنید. هر زمان که احساس کردید به نوشیدنی نیاز دارید، آب بخورید و خیلی زود متوجه می شوید که نیاز شما کاذب بوده و همان آب برای احساس شادابی کافی است.

با جایگزین کردن نوشیدنی های قنددار با آب، مقدار کالری مصرفی شما به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

البته جایگزین کردن نوشیدنی های گازدار و حاوی قند با آب، غیر از کاهش کالری مزایای دیگری هم برای بدن دارد. از جمله این مزایا می توان به بهبود متابولیسم کربوهیدرات، بهبود مقاومت به انسولین در درازمدت و کنترل وزن برای مدت طولانی اشاره کرد.

برای کاهش زن با نوشیدن آب در طول روز چقدر آب بنوشیم؟

یکی از سوالاتی که زیاد مطرح می شود و بحث های زیادی در مورد آن وجود دارد این است که بدن به چه مقدار آب در طول روز نیاز دارید. اینکه بدانید به چه مقدار آب نیاز دارید به مقدار نقش نوشیدن آب در کاهش وزن مهم است.

در حالی که هیچ اجماع گسترده ای وجود ندارد، طبق یک مقاله در سال 2018 در Nutrients، در مورد نیازهای آبی انسان در گروه های مختلف جمعیتی، موسسه پزشکی Institute of Medicine دستورالعمل های کلی را برای مقدار مورد نیاز آب برای بزرگسالان سالم ارائه کرده است که شامل موارد زیر است:

  • حدود 15/5 فنجان (3/7 لیتر) مایعات در روز برای مردان
  • حدود 11/5 فنجان (2/7 لیتر) مایعات در روز برای زنان

این توصیه ها شامل مایعات مختلف از جمله آب، سایر نوشیدنی ها و غذا است. اگرچه این دستورالعمل ها از سال 2004 به روز نشده اند؛ اما همچنان استانداردی هستند که بسکمک از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای رفع نیاز به آب در طول روز توصیه می کنند. یک لیتر آب معادل 4 فنجان است.

البته نیاز افراد به آب تحت تاثیر عوامل مختلف، تغییر می کند. مثلا فردی که فعالیت فیزیکی زیادی دارد و زیاد عرق می کند طبیعتا به آب بیشتری نیاز دارد.

جمع بندی

آب یک نوشیدنی بدون کالری و ارزان و در دسترس است که می تواند تشنگی را رفع کند و از عملکردهای طبیعی بدن پشتیبانی کند. برای برخی افراد، نوشیدن آب ممکن است به آن ها در مسیری که برای کاهش وزن طی می کنند کمک کند.

اگر تمایلی به نوشیدن آب خالی ندارید، نوشیدن آب های طعم دار می تواند همان فواید آب ساده را با کمی طعم بیشتر به شما بدهد. آب با طعم توت فرنگی، ریحان و لیموترش یا لیمو، خیار و نعناع، برای نوشیدن مقداری آب خوش طعم و بدون شکر یا کالری انتخاب های مناسبی هستند.

مهم نیست که چگونه آب می خورید، طعم دار یا در غذاهای آب دار؛ بدانید که نوشیدن آب و کاهش وزن رابطه مستقیم دارند و نوشیدن آب می تواند روند کاهش وزن شما را بسیار سریع تر و موثرتر کند. پس همین الان یک لیوان آب بنوشید و از مزایای متعدد آن بهره ببرید و کاهش وزن با نوشیدن آب را تجربه کنید. بدن شما برای نوشیدن این یک لیوان آب، سپاسگزارتان خواهد بود!

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: eatingwell

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 فروردین 1402 بروزرسانی: 31 فروردین 1402 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1412

به "آیا نوشیدن آب باعث کاهش وزن می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا نوشیدن آب باعث کاهش وزن می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید