استرس مانع برداشتن گام بلند فولاد برای کسب سهمیه شد

به گزارش گیلاسفا، خبرنگاران/خوزستان یک پیشکسوت فوتبال خوزستان با اشاره به از دست رفتن فرصت بسیار خوب فولاد برای برداشتن گام بلند برای کسب سهمیه آسیایی مقابل سایپا، گفت: بازیکنان فولاد به علت استرس زیاد، در زدن ضربات آخر کم دقت بودند و همین نیز باعث شد که فولادی ها تمرکز لازم را نداشته باشند.

استرس مانع برداشتن گام بلند فولاد برای کسب سهمیه شد

امین یزدانی اصل در گفت وگو با گیلاسفا، در خصوص بازی تیم فوتبال فولاد خوزستان مقابل سایپا اظهار کرد: سایپا پس از این که ماشین سازی را در هفته گذشته شکست داد و خود را از پایین جدول جدا کرد، از نظر روحی روانی در شرایط خوبی به سر می برد و آمده بود تا حداقل امتیاز را هم از اهواز بگیرد و در ادامه لیگ نیز به شرایط خود در جدول سر و سامان بدهد.

فولاد با برد، بیشتر از رقبا به سهمیه امیدوار می شد

وی افزود: اما شاگردان نکونام انگیزه بسیار خوبی نسبت به سایپا داشتند زیرا اگر در این دیدار به برد می رسیدند، مطمئنا بیش از سایر رقبا به کسب سهمیه امیدوار می شدند. این بازی برای سایپایی ها که در هوای گرم اهواز بازی می کردند، سخت بود و طبیعتا تیمی که در این آب و هوا بازی می کند، انرژی خود را برای 90 دقیقه بازی تقسیم می کند و دیدیم که سایپا نیز توانست به خوبی در طول بازی، نظم تیمی خود را از دست ندهد.

بازیکن سابق فوتبال خوزستان گفت: در ابتدا دو تیم محتاطانه بازی کردند اما هر چه گذشت، فولاد بر بازی احاطه پیدا کرد و نظم تیمی خود را بر حریف دیکته کرد و در چندین نوبت نیز می توانست به گل هم برسند، اما کم دقت بودند. ضمن این که مدافعان سایپا، فضا را بر مهاجم فولاد یعنی پریرا بسته بودند. در این دیدار بوعذار که به عنوان مهاجم سایه کار می کرد، در یکی دو نوبت می توانست فولاد را به گل برساند. به هر حال فولاد با برنامه بود و بیشتر حملات این تیم از کناره ها به ویژه از سمت راست طراحی می شد.

وی ادامه داد: فولاد در نیمه اول، ریسک نمی کرد و کم تعداد در محوطه حریف ظاهر می شد و به جز چند خطری که از سوی بوعذار حریف را تهدید کرد، شاهد موارد دیگری نبودیم و معلوم بود که نکونام برنامه هایش را برای نیمه دوم گذاشته است. ضمن این که در نیمه نخست، دفاع فولاد کمی باز بود و همین باعث شد، سایپا در یک موقعیت گلزنی قرار بگیرد که البته توپ ارسالی راهی درون دروازه فولاد نداشت. سایپا از همان ابتدا به دنبال کسب یک امتیاز بود.

استرس، تمرکز فولادی ها را برهم زده بود

یزدانی اصل مطرح کرد: در نیمه دوم که به نیمه مربیان معروف است، شاگردان نکونام بازی را بسیار تهاجمی آغاز کردند و می توانستند در چندین صحنه، دروازه سایپا را باز کنند اما به علت استرس زیاد، در زدن ضربات آخر کم دقت بودند و همین نیز باعث شد که فولادی ها تمرکز لازم را نداشته باشند و به گل نرسند. البته فولادی ها فکر می کردند فقط پریرا باید کار را تمام کند، در صورتی که این تفکر درست نبود.

وی گفت: کارهای ترکیبی نجاریان و احمدزاده و به ویژه سانترهای تند و تیز نجاریان که آینده خوبی دارد، بسیار خوب بود اما گاها توپ در جاهایی فرود می آمد که بازیکنان فولاد حضور نداشتند اما هر چه از بازی گذشت، بازیکنان فولاد با تعداد بیشتری در محوطه حریف ظاهر شدند ولی دروازه بان سایپا که عملکرد بسیار خوبی داشت، نگذاشت توپ های فولادی ها وارد دروازه شود. به نظرم او ستاره بی چون و چرای لیگ برتر ایران در دیدارهای این هفته لیگ بود. نکونام برخلاف هفته های گذشته در دیدار با سایپا، تعویض های خوبی انجام داد و نشان می داد، هر چه از بازی ها می گذرد او باتجربه تر می شود.

این پیشکسوت فوتبال خوزستان افزود: ورود صابر حردانی به بازی که به تعویض طلایی نیز معروف است، باعث شد که فولاد از سایپا پنالتی بگیرد و همه چیز برای پیروزی فولاد مهیا شد اما ضربه بسیار عالی پریرا را دروازه بان سایپا با یک حرکت عالی تر دفع کرد. هر چه در ادامه از بازی می گذشت، بازی یک طرفه و فشار فولادی ها بیشتر شد و از سویی نیز سایپایی ها در محوطه جریمه خود خیمه زده بودند. البته نکونام هم باید دست از محافظه کاری بردارد زیرا بازی تهاجمی، ریسک می طلبد که نکونام ریسک پذیر نیست. مگر در دقایق انتهای که تیمش با استرس به بازی ادامه می دهد که این نیز برای بازیکنان تعویضی کارایی لازم را ندارد.

راز فوتبال، غیرقابل پیش بینی بودن آن است

وی با بیان این که فولاد در این دیدار مستحق بُرد بود، گفت: از دقیقه 55 تا زمانی که داور سوت خود را زد، فوتبال روی بد خود را به فولاد نشان داد و البته این ها جذابیت فوتبال است و راز فوتبال نیز همین است که هیچ چیزی از قبل پیش بینی شده نیست. به هر حال اگر فولاد این بازی را می برد، در کنار استقلال تهران قرار می گرفت و یک گام بسیار بلند برای رسیدن به سهمیه برمی داشت. فولاد دو بازی دیگر دارد؛ یکی بازی با پارس جنوبی و دیگری با تراکتور. بازی با پارس، حکم مرگ و زندگی برای فولاد دارد و یک دیدار سخت خواهد بود. امیدوارم فولاد بتواند سهمیه را کسب کند. هر چند با تساوی برابر سایپا کار این تیم بسیار سخت شد اما باید بدانیم در فوتبال هیچ چیزی غیرممکن نیست و نباید ناامید شد و فولاد باید کار خود را ادامه دهد. امیدوارم کادر فنی فولاد بتواند با بهترین ترکیب تیم را برای دیدارهای آینده آماده کند.

باید از همین الان برای لیگ بیستم برنامه ریزی شود

یزدانی اصل تاکید کرد: امسال هر چه پیش آید، خوش آید ولی امیدوارم از الان برای فصل آینده تیم های خوزستانی برنامه ریزی شود. نه این که تیم ها را در دقیقه 90 ببندیم زیرا همین کارها به فوتبال خوزستان ضربه می زد. نباید برای بستن تیم ها زمان را از دست بدهیم و بعد در چنین شرایطی از لیگ، حسرت آن را بخوریم. به خاطر همین است که فوتبال خوزستان تا به امروز به آن چه استحقاقش را دارد، نرسیده است. در صورتی که پتانسیل بسیاری داریم که باید از این بازیکنان و مربیان بومی به خوبی استفاده کنیم تا دوباره خوزستان به جایگاه اصلی اش برشود.

بازی با پیکان برای شخص سراج مهم بود

وی در ادامه نیز به ارزیابی دیدار صنعت نفت مقابل پیکان پرداخت و گفت: بازی مقابل پیکان چندان برای نفتی ها حائز اهمیت نبود ولی برای شخص آقای سراج که طی هفته های گذشته نتایج نه چندان خوبی کسب کرده بود و شدیدا نیز تحت فشار افکار عمومی اهالی فوتبال آبادان قرار داشت، مهم بود و می خواست مقابل پیکان پس از ناکامی های اخیر به پیروزی دست پیدا کند تا تیمش به آرامش برسد. این بازی بدون افت و خیز چندانی در نیمه اول دنبال شد و بیشتر شاگردان ویسی بودند که در چندین نوبت، در موقعیت گلزنی قرار گرفتند که البته توپ های ارسالی نیز توسط سالاری، دروازه بان خوب این روزهای نفت، دفع شدند.

این پیشکسوت فوتبال با بیان این که این دیدار در نیمه نخست چیز خاصی نداشت و نفت آبادان کاملا بی انگیزه بود، ادامه داد: کادر فنی باید بتواند بی انگیزگی ایجاد شده در تیم را برطرف کند و درست است که صنعت نفت نه برای کسب سهمیه می جنگد و نه سقوط آن را تهدید می کند اما هواداران فوتبال آبادان انتظار دارند، تیم شان در هر بازی اگر نمی برد، حداقل شکست هم نخورد. در نیمه دوم نیز که نیمه مربیان است، عبدالله ویسی توانست مچ سراج را بخواباند و نفس راحت بکشد. پیکان نیاز مبرمی به این پیروزی داشت تا به شرایطش در جدول رده بندی سر و سامان ببخشد.

مدیران باشگاه ها به مربیان بومی فرصت دهند

وی بیان کرد: با این شکست، سراج مجددا تحت فشار قرار خواهد گرفت و با روندی که صنعت نفت در پیش گرفته است، کار این تیم واقعا مشکل خواهد شد. البته خوزستانی ها باید از مربیان بومی حمایت کنند و به همان اندازه که مدیران باشگاه ها، به مربیان غیربومی، چه خارج از استان و چه خارجی، فرصت می دهند، باید این فرصت نیز به مربیان بومی خوزستان داده شود تا تجربیات بیشتری کسب کنند زیرا این ها سرمایه های استان محسوب می شوند و به شدت به آن ها نیاز داریم. این مربیان، فضای استان را به خوبی می شناسند و دل شان بیشتر می سوزد و از طرفی بهتر می توانند از نیروهای بومی هم در کادر فنی و هم به عنوان بازیکن استفاده کنند. به نظرم، مدیران صنعت نفت نباید در این شرایط عجله کنند زیرا سراج یک سرمایه است و امیدوارم بتواند با آرامش این تیم را برای لیگ بیستم آماده کند.

تارتار استاد تیم بستن است

یزدانی اصل در ادامه نیز درباره دیدار تیم های نفت مسجدسلیمان و گل گهر سیرجان، گفت: در این دیدار هر دو مربی انگیزه های متفاوتی داشتند؛ جلالی به این بازی به عنوان یک دیدار بسیار استراتژیک نگاه می کرد زیرا برد یا مساوی در این مسابقه، می توانست تیمش را در جدول نگه دارد. از سویی تارتار که استاد تیم بستن است، توانست با کمترین امکانات ممکن، تیم خوبی را ببندد و حتی نفت تا نیم فصل نیز شکستی در کارنامه نداشت.

وی افزود: البته در ادامه لیگ و به ویژه پس از دوران کرونا، نفت مسجدسلیمان نتوانست نتایج نیم فصل اول خود را تکرار کند و سیر نزولی داشته و در سه بازی گذشته خود نیز سه باخت را متحمل شده است که این نیز برای تیمی که در نیمه نهایی جام حذفی قرار گرفته است، نگران کننده است زیرا نفت از طریق کوتاه ترین راه، یعنی جام حذفی که به جام شگفتی ها معروف است، می تواند به سهمیه آسیایی برسد.

نفت باید در جام حذفی برای رقبا خط و نشان بکشد

بازیکن سابق فوتبال خوزستان بیان کرد: اگرچه شاگردان تارتار انگیزه های لازم را ندارند و مانند صنعت نفت آبادان نیز نه سقوط این تیم را تهدید می کند و نه در شرایط کسب سهمیه از طریق لیگ هستند اما باید در لیگ به پیروزی برسند تا بتوانند برای رقیبان در جام حذفی خط و نشان بکشند. به هر حال تارتار تجربه این که تیم را از نظر روانی، ذهنی و جسمی ریکاوری کند و به جام حذفی برساند، دارد.

اولین بار است که تیم های خوزستانی استرس سقوط ندارند

وی مطرح کرد: نفت در نیم فصل اول، امتیازات لازم را گرفت و فکر می کنم همین باعث شد که اشباع شود. البته نفت، نسبت به سال های گذشته ثبات خوبی داشته است و این جای امیدواری دارد. اولین سالی است که سه کننده استان در جدول لیگ در جایگاهی هستند که استرس سقوط شان را نداریم.

یزدانی اصل در انتها نیز گفت: به هر حال نفت از نظر روانی و بدنی کمی افت کرده است و امیدوارم با ریکاوری که صورت می گیرد، بتواند حداقل در جام حذفی به جام برسد. البته باید از این تیم و بازیکنان حمایت شود تا در ادامه بتواند یک شگفتی تاریخی را رقم بزند و پس از شاهین اهواز، دومین تیم خوزستانی باشد که به عنوان قهرمانی جام حذفی می رسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 160

به "استرس مانع برداشتن گام بلند فولاد برای کسب سهمیه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس مانع برداشتن گام بلند فولاد برای کسب سهمیه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید