اظهارات متناقض باکو و ایروان در زمینه نقض آتش بس

به گزارش گیلاسفا، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در حالی مدعی نقض تازه آتش بس از سوی نیرو های ارمنستانی در نقاط مرزی شده که طرف مقابل با رد این ادعا آن را دروغ محض خوانده است.

اظهارات متناقض باکو و ایروان در زمینه نقض آتش بس

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جمهوری آذربایجان در حالی مدعی شد که ارتش ارمنستان در ساعات اولیه صبح سه شنبه آتش بس در امتداد مرز با این کشور نقض نموده که طرف مقابل با رد این ادعا آن را دروغ محض خواند.

به نوشته خبرگزاری آناتولی براساس بیانیه ارتش جمهوری آذربایجان، مواضع مرزی این کشور هدف تیراندازی ارتش ارمنستان قرار گرفته و نیرو های ارمنستانی با مسلسل به سوی مناطق مرزی شلیک کردند. به گفته وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، با وجود توافق آتش بس، ارتش ارمنستان چند بار این توافقنامه را نقض نموده و چند نظامی آذربایجانی و یک غیرنظامی کشته شده اند.

ارمنستان، اما ادعای جمهوری آذربایجان را در زمینه نقض آتش بس رد نموده است. به نوشته وبگاه پن آرمنیین وزارت دفاع ارمنستان روز سه شنبه ادعای جمهوری آذربایجان را مبنی بر نقض آتش بس در مرز با ارمنستان رد کرد. گئورگ آلتونیان سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان گفت: این یک دروغ محض است.

این در حالی است که نیرو های ترکیه و روسیه روز شنبه مرکز نظارت بر آتش بس در قره باغ را افتتاح کردند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان بعد از 44 روز درگیری در قره باغ کوهستانی با وساطت روسیه 24 آبان (نهم نوامبر) بر سر آتش بس در منطقه قره باغ کوهستانی به توافق رسیدند. بر اساس این توافق، ارمنستان اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را در آغ دام، کلبجر و لاچین تخلیه کرد و قرار شد کریدوری زمینی از نخجوان به جمهوری آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شد ضمن توقف عملیات های نظامی در قره باغ، کریدور لاچین را برای اتصال قره باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزاد شده هم به جمهوری آذربایجان واگذار شد. روسیه نیز طی این مدت، به عنوان حافظ آتش بس نیرو های پاسدار صلح خود را در منطقه قره باغ کوهستانی و در امتداد خطوط تماس مستقر نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 بهمن 1399 بروزرسانی: 20 بهمن 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 511

به "اظهارات متناقض باکو و ایروان در زمینه نقض آتش بس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات متناقض باکو و ایروان در زمینه نقض آتش بس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید