بازگشت 90 درصد ارز حاصل از صادرات کارت های بازرگانی اصفهان

به گزارش گیلاسفا، رئیس اتاق اصفهان با اشاره به ابلاغ لیست جدید تحریم های شبکه بانکی و پولی کشور، به ویژه مهلت 45 روزه برای اتمام مراودات پولی توسط حساب های ایرانیان خارج از کشور و تحت تأثیر قرار دریافت حوزه تجارت، تبادلات پولی و روابط بین المللی، بر ضرورت توجه هرچه بیشتر بر بخش خصوصی، صادرکنندگان و واردکنندگان واقعی در این برهه تأکید کرد.

بازگشت 90 درصد ارز حاصل از صادرات کارت های بازرگانی اصفهان

مسعود گلشیرازی در نشست شورای گفت وگوی استان اصفهان سیاست های راهبردی در توسعه صادرات غیرنفتی، برگشت ارز و تأمین نیازهای صنایع را نیازمند تعامل دوسویه قوی تر و مبتنی بر تشویق، احترام و رشد بخش خصوصی دانست و خواستار رسیدگی ویژه به این مهم در سطح استانی و ملی شد.

دبیر شورای گفت وگوی استان اصفهان در ادامه با اشاره به افزایش چشمگیر میزان رضایتمندی فعالان اقتصادی از عملکرد دستگاه های اجرایی مرتبط با شاخص های کسب وکار استان، خواستار توجه جدی تمامی دستگاه ها بر تعامل دوسویه مطلوب میان آنها و ارباب رجوع و توجه بر پیامدهای این امر، به ویژه در شرایط کنونی شد.

او گفت: لازم است شاخص بهبود رضایتمندی فعالان اقتصادی از دستگاه های اجرایی در دستور کار تمامی دستگاه های اجرایی قرار گیرد.

گلشیرازی با اشاره به انتشار گزارش میزان رفع تعهدات ارزی حاصل از صادرات از سوی بانک مرکزی شرح داد: صدور و تمدید کارت های بازرگانی از ابتدای سال 98 گویای این است که از مجموع صادرات استان تنها قریب 10 درصد با عدم رفع تعهد ارزی همراه بوده است.

او این امر را نشان دهنده مطلوب بودن شرایط استان در این زمینه و ضرورت حمایت عملیاتی هرچه بیش تر از فعالان اقتصادی شناسنامه دار و نتیجه بخش بودن دقت نظر در فرایند صدور کارت های بازرگانی دانست.

استاندار اصفهان نیز در این نشست با اشاره به تأثیرات منفی بحران کرونا بر جایگاه اقتصادی این استان، به ویژه در صنعت گردشگری، توجه جدی دستگاه های اجرایی، فعالان اقتصادی، دانشگاه ها و اصناف استان به این حوزه را خواستار شد.

عباس رضایی همچنین از سفر معاون اول رئیس جمهور به اصفهان طی هفته های آینده به منظور طرح مسائل فعالان اقتصادی استان و ضرورت ایجاد سازوکاری برای حمایت هرچه بیش تر دولت در این زمینه خبر داد.

ضرورت برندسازی در پوشاک اصفهان

همچنین در این جلسه مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی بر شبکه سازی و خوشه سازی پوشاک در اصفهان تأکید کرد و گفت: در صورت بالا بودن تقاضا، واحدهای تولیدی تمایل به توسعه دارند.

او با بیان اینکه ظرفیت هزینه تمام شده تولیدات حوزه پوشاک در حال حاضر برای صادرات به صرفه است، برندسازی در پوشاک اصفهان را ضروری دانست و خواستار شبکه سازی خوشه ای در این زمینه از طریق بخش صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی با تعامل اتاق بازرگانی، دانشگاه ها و سایر نهادهای ذی ربط شد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اصفهان نیز در این نشست، ضمن تقدیر از اتاق اصفهان برای راه اندازی پنجره واحد فیزیکی کسب وکار، هدف از تشکیل این پنجره را کوتاه کردن زمان تأسیس و راه اندازی فعالیت شرکت ها به منظور کمک به ارتقای رتبه کشور در شاخص های محیط کسب وکار بیان نمود.

علی صبوحی، خواستار توسعه فضای استقرار نمایندگان دستگاه های عضو برای توسعه ارائه خدمات به متقاضیان ثبت شرکت های سهامی خاص، افزایش تعداد نمایندگان مستقر از اداره ثبت شرکت ها و پذیرش پنجره واحد یا افزایش خدمات پنجره واحد و اصلاح سامانه ثبت شرکت ها به منظور ارجاع تمامی متقاضیان ثبت شرکت با مسئولیت محدود به پنجره واحد شد، که مقرر شد جلسه ای با موضوع معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری و دستگاه های عضو پنجره واحد کسب وکار تشکیل و مسائل اعلامی از سوی مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان بررسی و در راستای رفع آن اقدام شود.

همچنین در این نشست، پس از طرح مسائل صنعت نساجی استان از سوی حبیب اله شاه کرمی، رئیس انجمن صنایع نساجی استان مقرر شد واردات الیاف پلی استر و انواع نخ های سیستم پنبه ای و الیاف مصنوعی صرفاً با تأیید کمیته فنی وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گیرد و همچنین نماینده ای از انجمن نساجی استان اصفهان برای شرکت در جلسات کمیته فنی زارت صمت معرفی شود.

در ادامه جلسه مسائل تأمین مواد اولیه تولیدکنندگان وازلین در استان با حضور مدیرعامل شرکت نفت ایرانول به عنوان تنها تولیدکننده ماده اولیه وازلین مطرح و بیان شد: کمبود ماده اولیه تولید وازلین پترولاتوم مسائلی را برای بنگاه های تولیدی این حوزه ایجاد کرده است و در صورت عدم تأمین مواد اولیه، واحدهای تولیدی تعطیل خواهند شد.

همچنین در این نشست، استاندار اصفهان از سوی محمدعلی دهقانی دهنوی، معاون وزیر اقتصاد و دارایی در راستای راه اندازی پنجره واحد شروع کسب وکار در اتاق بازرگانی اصفهان، لوح تقدیری را به مسعود گلشیرازی تقدیم کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 251

به "بازگشت 90 درصد ارز حاصل از صادرات کارت های بازرگانی اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت 90 درصد ارز حاصل از صادرات کارت های بازرگانی اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید