خبرنگاران نوسازی 12 هزار دستگاهی ناوگان حمل و نقل در سال 1400

به گزارش مجله گیلاسفا، تهران- خبرنگاران- واکاوی برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 1400، حاکی از برنامه ریزی برای جایگزینی و نوسازی 12 هزار دستگاهی در ناوگان حمل و نقل درون و برون شهری است.

خبرنگاران نوسازی 12 هزار دستگاهی ناوگان حمل و نقل در سال 1400

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

.به گزارش روز شنبه خبرنگاران، قرار است این برنامه با مسوولیت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و با مشارکت معاونت های امور صنایع و طرح و برنامه وزارت صنعت، شرکت های خودروساز و همچنین قطعه سازان ذی ربط اجرایی گردد

با این حال، آنالیز عملکرد در این حوزه در سال های گذشته عملکرد مطلوبی را نشان نمی دهد.

طرح نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی سنگین در سال 96 پیرو دستور رییس جمهوری و ابلاغ وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت در دستور کار سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) نهاده شد.

در این طرح که با هدف بهینه سازی مصرف سوخت و کاهش آلودگی های زیست محیطی تعریف شده بود، با تخصیص حداکثر 50 درصد قیمت فروش خودروها به عنوان یارانه از سوی دولت از محل صرفه جویی حاصل از کاهش مصرف سوخت، مقرر بود تعداد 202 هزار و 500 دستگاه انواع خودروی تجاری سنگین طی سه سال جایگزین خودروهای فرسوده موجود گردد، اما در ادامه تغییراتی در آن اعمال شد.

براساس مصوبه شورای اقتصاد قرار است 176 هزار و 500 دستگاه انواع ناوگان تجاری شامل 68 هزار و 500 دستگاه انواع اتوبوس و مینی بوس و 108 هزار دستگاه کامیون، کامیونت و کشنده در مدت سه سال نوسازی گردد و ایدرو مدیریت اجرایی طرح نوسازی ناوگان تجاری را عهده دار است.

منابع ارزی مورد احتیاج این طرح به وسیله صرفه جویی در مصرف سوخت خودروها (طی مدت زمان کارکرد خودروی موضوع طرح و پیمایش پیش بینی شده) حاصل خواهد شد.

بخشی از منابع ریالی مورد احتیاج طرح به وسیله شبکه بانکی به صورت تسهیلات 60 ماهه در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که آورده نقدی متقاضیان در مرحله ثبت نام 20 درصد ارزش خودرو است.

به گفته بهزاد اعتمادی معاون توسعه صنایع حمل و نقل ایدرو، اجرای این پروژه معطل تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی است، اما به دلیل مواجهه با تحریم ها در عمل نتوانسته تخصیص آنچنانی داشته باشد.

وی به خبرنگار مالی خبرنگاران گفت: قرار است همه خودروهای این طرح توسط 17 شرکت خودروساز در داخل ساخته شوند و بعضی از اجزا و قطعات از جمله موتور، گیربکس و اکسل را از خارج تامین نمایند.

اعتمادی اعلام نمود: با توجه به رزرو صورت گرفته از قبل برای این اجزا و قطعات در شرکت های خارجی، هیچ مسئله ای بر سر راه ورود آنها به کشور وجود ندارد و فقط معطل تخصیص ارز است.

وی ادامه داد: از سال 98 تا به امروز بیش از 700 دستگاه خودرو در قالب این طرح فراوری شده است.

معاون توسعه صنایع حمل و نقل ایدرو گفت: هرچند تا به امروز بیش از 42 هزار ثبت سفارش به ارزش حدود 2 میلیارد یورو صورت گرفته، همچنین برای بیش از 23 هزار دستگاه خودروی سنگین مسدودی ارزی به وسیله منابع صندوق توسعه ملی اخذ شده، اما در عمل کمتر از 50 میلیون یورو توسط بانک مرکزی تامین شده است.

توسعه ناوگان ریلی و صنایع دریایی

برپایه این گزارش، ایدرو در سال 1400 به عنوان مسوول توسعه ناوگان ریلی بین شهری، تامین یک هزار دستگاه واگن قطار و طراحی و ساخت 105 دستگاه واگن مترو را در برنامه دارد.

مطابق برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت، سال جاری در راستای توسعه صنایع دریایی، ساخت داخل 43 فروند شناور سازمان بنادر و دریانوردی و جایگزینی30 فروند شناور استیجاری وزارت نفت با شناورهای ساخت داخل در دستور کار است.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 779

به "خبرنگاران نوسازی 12 هزار دستگاهی ناوگان حمل و نقل در سال 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نوسازی 12 هزار دستگاهی ناوگان حمل و نقل در سال 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید