دورکاری و معضل امنیت سایبری، رعایت نکاتی که برای تأمین امنیت داده ها لازم است

به گزارش گیلاسفا، شیوع کرونا موجب شد کارمندان بسیاری از مشاغل و ادارات دورکار شوند. اما فضای کار در خانه با محل کار متفاوت بوده و از این رو مستلزم رعایت نکاتی است که امنیت اطلاعات افراد و همچنین شرکت تأمین گردد.

دورکاری و معضل امنیت سایبری، رعایت نکاتی که برای تأمین امنیت داده ها لازم است

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه فناوری خبرگزاری خبرنگاران، در ماه های اخیر ویروس کرونا در سراسر دنیا گسترش یافته و به تیتر اول اخبار دنیا تبدیل شده است. همچنین تأثیرات گسترده مالی، اجتماعی، سیاسی و غیره درپی داشته است. یکی از عظیم ترین تغییراتی که در بسیاری از مشاغل اتفاق افتاده، تغییر ناگهانی به دورکاری است. اگر شرکت ها می خواهند به فعالیت خود ادامه دهند، این امر منطقی است که کارکنانی که شرایط دورکاری برای آنها فراهم است، این کار را انجام دهند و احتمال ابتلا و شیوع ویروس کرونا را کاهش دهند.

اگرچه باید به این امر توجه داشت که کارکردن در خانه با اداره بسیار متفاوت است، به ویژه هنگامی که صحبت از امنیت سایبری می گردد. شرکت ها کوشش زیادی برای محافظت کامل از شبکه ها و دستگاه های موجود در اداره انجام می دهند تا امنیت اطلاعات خصوصی را حفظ نمایند. متأسفانه، شبکه خانگی و دستگاه های مردم (کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت) به احتمال زیاد از سطح محافظت یکسانی برخوردار نیستند، و افراد را در برابر نشت اطلاعات یا حمله سایبری آسیب پذیرتر می نمایند.

با رعایت نکاتی ساده درباره امنیت سایبری که در ادامه به آنها می پردازیم، می توان به حفظ امنیت اطلاعات محرمانه در حین دورکاری یاری کرد.

یک آنتی ویروس قابل اعتماد روی دستگاه های خودنصب کنید

بسیاری از شرکت ها معمولاً اقدامات مختلفی را برای محافظت از دستگاه ها و شبکه ها در برابر بدافزارها به کار می گیرند که ازجمله می توان به راهکار های امنیتی قدرتمند و محدود کردن دسترسی افراد در نصب برنامه روی کامپیوترها اشاره نمود. اما در خانه حفظ این سطح از حفاظت که می تواند رایانه شما را در معرض مجرمان سایبری قرار دهد بسیار دشوارتر است.

بنابراین لازم است یک نرم افزار آنتی ویروس را روی هر یک از دستگاه های خود که برای دسترسی به داده های محرمانه محل کار استفاده می شوند، نصب کنید. این امر همچنین می تواند یک اقدام احتیاطی منطقی برای ایمن نگه داشتن اطلاعات شخصی شما باشد. اگر مردد هستید که پول خود را برای یک راهکار امنیتی سرمایه گذاری کنید، می توانید از یک آنتی ویروس رایگان بهره ببرید که خطرات امنیتی و سایبری را کاهش می دهد.

رمزگذاری قدرتمندی روی مودم Wi-Fi خوداعمال کنید

اگر مجرمان اینترنتی بتوانند به Wi-Fi شما متصل شوند یا به مودم شما دسترسی پیدا نمایند، بهترین نرم افزار امنیتی هم به شما یاری نخواهد کرد. درنتیجه این امر به آنها اجازه می دهد هر چیزی که به صورت آنلاین ارسال می کنید، مانند اسناد، ایمیل ها، پیغام ها و یا رمزهای عبور را رهگیری نمایند. به همین دلیل پیکربندی ایمن اتصال شبکه خانگی بسیار لازم است.

همچنین اگر نام کاربری و رمز مودم Wi-Fi خود را تغییر نداده اید، اکنون باید این کار را انجام دهید. رمز ورود پیش فرض برای بیشتر مدل ها اغلب ضعیف است و به راحتی قابل جستجو و هک شدن است. بنابراین لازم است برای Wi-Fi خود از یک گذرواژه قوی بهره ببرید.

در مکان های عمومیاز VPN بهره ببرید

VPN (شبکه خصوصی مجازی) ابزاری بسیار مفید برای محافظت از داده ها است. VPN با فراهم کردن یک لایه امنیتی اضافی، آدرس IP کاربر را پنهان می نماید، انتقال داده را درهنگام انتقال رمزگذاری می نماید و نیز مکان کاربر را مخفی می نماید.

اگر از یک شبکه Wi-Fi عمومی استفاده می کنید، می توان از VPN برای محافظت از دستگاه استفاده کرد. شبکه های Wi-Fi عمومی به ندرت رمزگذاری می شوند که این امر به کاربران دیگر امکان می دهد به وسیله شبکه جاسوسی نمایند. اما هنگامی که به وسیله VPN متصل شوید، تمام داده های شخصی شما مانند گذرواژه ها رمزگذاری می شوند.

همواره هنگام ترک میز کار، دستگاه خود را قفل کنید

قفل کردن دستگاه هنگام ترک میز کار برای استراحت موقت، بهترین روش امنیتی است و هنگام دورکاری نیز باید اعمال گردد. چراکه اگر سیستم خود را به حالت روشن رها کنید، هرکسی می تواند به اطلاعات شخصی شما دسترسی پیدا کند.

علاوه بر این ممکن است کودک کنجکاو شما به اشتباه داده های شما را حذف کند و زحمات شما از بین برود. ازاین رو قفل کردن دستگاه امری مهم است.

برنامه ها و سیستم عامل دستگاه خود را به روزرسانی کنید

یکی از روش های خوب دیگر برای تأمین امنیت سایبری، به روزرسانی برنامه ها و سیستم عامل دستگاه های شما است. این به روزرسانی ها اغلب آسیب پذیری های جدید و حفره های امنیتی که می توانند توسط مجرمان اینترنتی برای نفوذ به دستگاه شما مورد سو استفاده قرار گیرد، را اصلاح می نمایند.

غالباً می توان به روزرسانی اتوماتیک را در دستگاه ها فعال کرد تا به شما در به روزرسانی ها یاری کند.

از یک شبکه ابری امن و مورداطمینان بهره ببرید

روش دیگر برای ایمن نگه داشتن اطلاعات یا اسناد محرمانه این است که اطمینان حاصل کنید این اطلاعات در دستگاه شما به صورت محلی ذخیره نشده است. فضای ذخیره سازی محتوا باید در صورت امکان مبتنی بر سرویس های ابری باشد و سرویس ذخیره سازی ابری مورداستفاده باید توسط بخش IT شرکت شما تأیید شده باشد.

علاوه بر این، مهم است که شما از برنامه های امن مبتنی بر سرویس های ابری، مانند Microsoft Office 365 یا یک سیستم ایمیل برای تبادل اسناد و سایر اطلاعات بهره ببرید.

مراقب و هوشیار باشید

مثل همواره، بخش عظیمی از امنیت سایبری هوشیاری است. اکنون که ارتباطات دیجیتال در حال افزایش است، یک هرزنامه می تواند به سیستم ایمیل شما راه پیدا کند. ازاین رو باید وقت بگذارید و فرستنده و نیز مشروعیت درخواست آن را آنالیز کنید تا امنیت اطلاعات و سیستم شما به خطر نیفتد.

همچنین مراقب ایمیل هایی که دارای پیوند هستند باشید. پیوندهای موجود در ایمیل ها راهی عالی برای ورود بدافزار به یک شبکه امن است. همواره مقصد لینک را قبل از باز کردن آنالیز کنید و اگر مشکوک هستید، بهتر است آن را نادیده بگیرید.

یک محل کار راحت برای خود ایجاد کنید

این نکته کمتر در خصوص امنیت سایبری و بیشتر در خصوص سلامتی و راحتی شما است. سعی کنید هنگام دورکاری، فضای کاری راحتی ایجاد کنید. از میز و جایگاه بهره ببرید که کمتر به قسمت کمر فشار بیاید.

همچنین در حین کار استراحت های کوتاه زیادی انجام دهید؛ برای مثال پاهای خود دراز نموده و آب بنوشید تا سلامتی و انگیزه خود را حفظ کنید. حتماً با گروه کاری خود در تماس باشید و ساعات اداری خود را به طور منظم حفظ کنید.

دورکاری یک تغییر عظیم است و حتی بعضی از شرکت ها اعلام نموده اند این سیاست را برای همواره در پی خواهند گرفت. بنابراین شرایط انجام کار از خانه باید به طور کامل فراهم باشد تا خللی در امور پیش نیاید و مهم ترین عامل که تأمین امنیت سایبری است، به خوبی ایجاد گردد.

4112/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 218

به "دورکاری و معضل امنیت سایبری، رعایت نکاتی که برای تأمین امنیت داده ها لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دورکاری و معضل امنیت سایبری، رعایت نکاتی که برای تأمین امنیت داده ها لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید