دلیل دود کردن ماکروفر چیست؟ [عیب یابی و روش تعمیر ماکروفر]

به گزارش مجله گیلاسفا، آیا می دانید دلیل دود کردن ماکروفر چیست؟ اگر شما هم جزء افرادی هستید که از این وسیله پرکاربرد در آشپزخانه خود استفاده می کنید ممکن است با این مشکل روبه رو شوید.

دلیل دود کردن ماکروفر چیست؟ [عیب یابی و روش تعمیر ماکروفر]

با مجله خبرنگاران همراه باشید تا علت دود کردن ماکروفر و راهکارهای رفع این مشکل را با هم آنالیز کنیم.

توجه داشته باشید در صورتی که دود ماکروفر ناشی از خرابی اجزای الکتریکی یا کابل دستگاه باشد، ضروری است از یک متخصص یاری بخواهید تا با عیب یابی صحیح و تعمیرات اساسی، مشکل را رفع کند.

اگر در این زمینه احتیاج به مشاوره و خدمات تخصصی دارید، به وسیله ثبت سفارش در بخش تعمیر ماکروفر می توانی با متخصصان مشورت نموده و خدمات دریافت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

 • تمیز کردن ماکروفر به شیوه نامناسب و باقی ماندن ذرات مواد غذایی در آن، استفاده از سینی یا ظرف نامناسب درون ماکروفر، سوختن غذا در ماکروفر و مشکل در بعضی اجزای الکتریکی ماکروفر از جمله دلایلی هستند که باعث خروج دود از ماکروفر می شوند.
 • اغلب اوقات پخت بیش از حد غذا رایج ترین علت دود کردن ماکروفر است.
 • اگر دود ماکروفر ناشی از سوختن اجزای داخلی یا قسمت های الکتریکی پشت دستگاه باشد، باید سریعا ماکروفر را خاموش نموده و با تکنسین تماس بگیرید.

علت دود کردن ماکروفر چیست؟

دود کردن ماکروفر نوعی علامت هشدار است. ممکن است مشکل ساده باشد، اما گاهی اوقات مشکل جدی است و خطر آتش سوزی را نیز در پی دارد.

خروج دود از ماکروفر می تواند به علت آسیب تماشا اجزای الکتریکی داخلی، به جامانده مواد غذایی یا مایعات یا هر چیز دیگری باشد.

بسیاری از اوقات تشخیص مشکل از عهده اشخاص عادی بر نمی آید و باید یک تکنسین ماهر علت دود کردن ماکروفر را تشخیص دهد.

امیدواریم علت دود کردن ماکروفر خیلی جدی نباشد و بتوانید خودتان نیز در منزل آن را رفع کنید. در این قسمت رایج ترین علت دود کردن ماکروفر به همراه راه چاره آنها را آورده ایم.

هر یک از علل زیر ممکن است باعث خروج دود از ماکروفر شوند:

 • تمیز کردن ماکروفر به شیوه نامناسب
 • استفاده از سینی یا ظرف نامناسب درون ماکروفر
 • سوختن غذا در ماکروفر
 • مشکل در بعضی اجزای الکتریکی ماکروفر
 • سوختن کابل برق دستگاه

در ادامه این عوامل را با جزئیات کامل آنالیز نموده ایم.

چرا ماکروفر دود می نماید؟

ماکروفر خود را آنالیز کنید و ببینید کدام یک از عوامل زیر موجب دود کردن ماکروفر شما شده است.

1. تمیز کردن نامناسب؛ یک علت دود کردن ماکروفر

احتمالا شما هم منتظر می مانید تا ماکروفر کثیف گردد و سپس برای تمیز کردن آن اقدام می کنید! اغلب مردم چنین کاری انجام می دهند.

این کار اشتباه است. هر چه کثیفی بیشتری انباشته گردد، تمیز کردن آن دشوارتر خواهد بود. به علاوه تمیز کردن ماکروفر به روش نامناسب ممکن است موجب خروج دود از آن گردد.

خرده های غذای به جای مانده در ماکروفر یک عامل ایجاد دود ماکروفر است. در واقع خرده های غذای به جای مانده از پخت وپز قبلی در ماکروفر وقتی مجدداً با ظرف غذای نو در معرض حرارت قرار می گیرند، می سوزند و دود ایجاد می نمایند.

این مسئله مخصوصا زمانی اهمیت می یابد که افراد زیاد و به طور مرتب از ماکروفر استفاده نمایند. به همین علت مسئله تمیز کردن ماکروفر بعد از هر پخت وپز موضوعی جدی است که باید به آن توجه گردد.

باید ماکروفر را در فواصل زمانی منظم و به صورت روتین طبق روش شرح داده شده در کتاب راهنمای آن تمیز کنید و برای تمیز کردن منتظر کثیف شدن کامل ماکروفر نباشید.

2. دود کردن ماکروفر به علت استفاده از سینی یا ظرف نامناسب

ظرف یا سینی که غذا را در آن قرار می دهید نیز بسیار مهم است. همه انواع ظروف برای قرار گرفتن در ماکروفر ایمن نیستند.

بعضی افراد به این موضوع توجه نمی نمایند و به طور تصادفی از هر ظرفی در ماکروفر استفاده می نمایند، بدون اینکه عواقب آن را در نظر بگیرند.

دو ماده ای که به هیچ وجه نباید در ماکروفر قرار گیرند، پلاستیک و فلز هستند. پلاستیک ماده ای است که خیلی راحت با حرارت بالا واکنش می دهد. فلز نیز در حرارت بالا خطر تجزیه مواد شیمیایی را به همراه دارد.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات مایکروویو!

3. سوختن غذا در ماکروفر

این مورد یکی از آزاردهنده ترین اتفاقاتی است که می تواند بیفتد. در موارد شدید غذای سوخته علت دود کردن ماکروفر است.

حتی ممکن است به اجزای ماکروفر نیز آسیب برساند. در نتیجه نه تنها نمی توانید غذای لذیذ و مورد علاقه تان را مصرف کنید، بلکه باید با ماکروفر خود نیز خداحافظی کنید!

معمولا در چنین شرایطی علاوه بر دود ماکروفر، متوجه بوی سوختگی ماکروفر نیز می شوید. برای جلوگیری از خطر سوختن غذا در ماکروفر باید به زمان پخت غذا توجه داشته باشید و آن را طبق دستور تنظیم کنید.

اگر قبل از قرار دادن ظرف در ماکروفر متوجه خروج دود از آن شدید، بلافاصله دستگاه را خاموش نموده و پریز را از برق جدا کنید. بعد از کاهش و از بین رفتن دودها برای رفع علت دود کردن ماکروفر و تعمیر آن اقدام کنید.

4. وجود مشکل در اجزای الکتریکی مایکروویو

ممکن است دود ماکروفر به علت وجود اختلال در بعضی اجزای الکتریکی آن باشد. این مورد خطرناک ترین علت دود کردن ماکروفر است و در چنین شرایطی اصلا نباید از ماکروفر بهره ببرید.

در این شرایط برای تعمیر ماکروفر شخصا اقدام نکنید و حتما با یک متخصص تماس بگیرید.

5. دود ماکروفر به علت سوختن کابل برق دستگاه

اگر علت دود کردن ماکروفر سوختن کابل برق دستگاه باشد، ماکروفر را خاموش کنید. کابل برق را از پریز بیرون بکشید و آنالیز کنید که آیا پلاستیک دوشاخه و تبدیل آن در حال ذوب شدن هستند یا خیر.

در صورت ذوب شدن، دود ماکروفر ناشی از سوختن کابل برق است. برای تعویض کابل از یک متخصص و برقکار یاری بخواهید.

6. دود ماکروفر به علت سوختن ترموستات، ترانس های ولتاژ یا رله برد

قطعات ترموستات، رله برد و ترانس مایکروفر در پشت دستگاه قرار دارند. این قطعه ها درون خود دارای قسمت پلاستیکی هستند که بر اثر حرارت و کارکرد بیش از حد ممکن است بسوزند و علت دود کردن ماکروفر شما باشند.

در صورت مشاهده دود کردن ماکروفر چه باید کرد؟

در صورت مشاهده خروج هر گونه دود از ماکروفر اقدامات زیر را انجام دهید:

 • کلید اصلی ماکروفر را خاموش کنید.
 • پنجره ها و درها را باز کنید تا دود بیرون برود، مخصوصا اگر ماکروفر در یک فضای محدود و کوچک قرار گرفته است.
 • سعی کنید در مسیر مستقیم دود قرار نگیرید. ممکن است حاوی مواد سمی باشد.
 • بعد از قطع کردن برق ماکروفر یک یا دو دقیقه صبر کنید و ببینید آیا دود فروکش می نماید یا خیر.
 • اگر همچنان با مشکل دود ماکروفر روبه رو هستید، ماکروفر را بردارید و آن را در فضای باز بگذارید.
 • در چنین شرایطی به طور بالقوه خطر آتش سوزی وجود دارد (اگر ماکروفر روی دیوار یا داخل کمد باشد، شرایط خطرناک تر است).

در صورت مشاهده دود ماکروفر از انجام چه اعمالی باید خودداری کرد؟

در قسمت قبل گفتیم که در صورت مشاهده خروج دود از ماکروفر چه اقداماتی باید انجام دهید. بعضی اعمال هم هستند که به علت دود کردن ماکروفر به هیچ وجه نباید انجام شوند، از جمله:

 • اگر مطمئن هستید که علت دود کردن ماکروفر مشکل الکتریکی است، در زمان لمس ماکروفر نباید جواهر در دست و گردن داشته باشید. حتی اگر منبع برق را قطع نموده باشید، ممکن است خطر جرقه زدن و برق گرفتگی وجود داشته باشد.
 • ترجیحا خودتان ماکروفر را دستکاری نکنید و آن را به یک تکنسین حرفه ای بسپارید.
 • کارهایی مانند تعمیر درب را می توانید شخصا انجام دهید، اما هرگونه ایراد در اجزای داخلی و الکتریکی ماکروفر را به حال خود رها کنید.
 • ممکن است بعد از مدتی متوجه شوید که دیگر دودی از ماکروفر خارج نمی گردد. در این حالت اتاق و ماکروفر را ترک نکنید. گاهی اوقات با وجود اتمام خروج دود، بعد از چند دقیقه دوباره دود ظاهر می گردد
 • (مجددا تأکید می کنیم که صورت خود را در معرض دود قرار ندهید؛ زیرا معمولا مواد سمی در آن وجود دارد).

نصب و تعمیرات تخصصی مایکروفر با تیم خبرنگاران

دود کردن ماکروفر بعد از تمیز کردن

گاهی اوقات بعد از تمیزکردن ماکروفر متوجه خروج دود از آن می شوید. در چنین شرایطی اغلب جای نگرانی نیست.

 • ماکروفر را خاموش کنید و درب آن را باز کنید. آیا همچنان دود از آن خارج می گردد؟ اگر چنین است، داخل ماکروفر را با یک پارچه یا حوله خشک کنید.
 • مجددا ماکروفر را روشن کنید. با استفاده از نمایشگر مایکروویو آن را در زمان کوتاهی مانند 30 ثانیه تنظیم کنید. دقت کنید که دود از کدام قسمت ماکروفر خارج می گردد تا بتوانید آنالیز کنید که علت دود کردن ماکروفر چیست و آیا هنوز هم وجود دارد یا خیر.
 • اگر همچنان دود ماکروفر را مشاهده می کنید، ممکن است یک مشکل جدی در مایکروویو علت دود کردن ماکروفر باشد.

بیشتر بخوانید: 11 مورد از مهمترین مسائل رایج مایکروفر!

چرا ماکروفر من جرقه می زند و دود می نماید؟

اگر دود ماکروفر همراه با جرقه زدن باشد، مشکل جدی تر است. دود کردن و جرقه زدن مایکروفر دو مشکل مجزا از هم هستند. دقت کنید که آلومینیوم یا هر فلز دیگری در آن قرار ندهید.

 • اگر چنگال یا هر فلزی درون ماکروفر قرار گرفته است، ماکروفر را متوقف کنید. فلز را بردارید. سپس عمل پخت را ادامه دهید. جرقه زدن به این معنی است که یک نقص جدی وجود دارد و باید فورا رفع گردد.
 • ماکروفر روی دیوار را خاموش کنید. قبل از تماس با ماکروفر مطمئن شوید که جرقه ها قطع شده باشند. ماکروفر را از برق بیرون بکشید. آن را به مکانی امن و به دور از هرگونه مواد قابل اشتعال ببرید.
 • اگر مایکروویو خود را به تازگی خریداری نموده اید، نباید جرقه بزند. در این صورت با فروشنده خود تماس بگیرید و برای او شرح دهید. ممکن است مسئله ای در دستگاه وجود داشته باشد که باید به وسیله فروشنده یا کمپانی سازنده چک گردد.

آیا می توان از ماکروفر در حال خروج دود از آن استفاده کرد؟

اگر علت دود کردن ماکروفر ایراد الکتریکی نباشد، می توانید با وجود خروج دود از آن بهره ببرید.

اگر ماکروفر را تمیز نموده اید و بعد از تمیز کردن، تنها آب درون آن گذاشته اید و باز هم دود از ماکروفر خارج می گردد، بدین معنی است که به اشتباه چیزی را در ماکروفر ریخته اید که نباید می ریختید.

در این صورت نباید از ماکروفر بهره ببرید؛ چون ممکن است مشکل جدی تری وجود داشته باشد.

بوی سوختگی ماکروفر

بوی سوختگی ماکروفر نشانه این است که چیز اشتباهی در ماکروفر شما وجود دارد و باید اصلاح گردد. در صورت استشمام بوی سوختگی ماکروفر (که معمولا با دود همراه است) باید آن را بلافاصله خاموش کنید و با یک تعمیرکار ماکروفر تماس بگیرید.

جمع بندی

عوامل زیادی ممکن است علت دود کردن ماکروفر شما باشند؛ بنابراین بهتر است منشاء مشکل دقیقا آنالیز و رفع گردد. زیرا این امکان وجود دارد که دستگاه ماکروفر شما آسیب جدی ببیند و بعلاوه خطر آتش سوزی نیز وجود دارد.

سوالات متداول

چرا ماکروفر دود می نماید؟

تمیز کردن ماکروفر به شیوه نامناسب و باقی ماندن ذرات مواد غذایی در آن، استفاده از سینی یا ظرف نامناسب

درون ماکروفر، سوختن غذا در ماکروفر و مشکل در بعضی اجزای الکتریکی ماکروفر از جمله دلایلی هستند که

باعث خروج دود از ماکروفر می شوند. اغلب اوقات پخت بیش از حد غذا رایج ترین علت دود کردن ماکروفر

است.

آیا دود ماکروفر خطرناک است؟

بله. دود ماکروفر می تواند خطرناک باشد. دود ناشی از ماکروفر سمی است، مخصوصا اگر ناشی از سوختن

پلاستیک باشد. ماکروفر را خاموش کنید و صبر کنید که آیا دود از بین می رود یا خیر. تمام درها و پنجره ها را

باز کنید. اگر دود تنها ناشی از بخار آب باشد، جای نگرانی نیست.

بوی سوختگی ماکروفر چه زمانی ایجاد می گردد؟

بعضی اوقات دود ماکروفر همراه با بوی سوختگی است. اگر اجزای الکتریکی درون ماکروفر یا اجزای قسمت

پشتی آن آسیب دیده باشند یا ذرات غذای درون ماکروفر سوخته باشند، اغلب بوی سوختگی ماکروفر نیز همراه با

دود وجود دارد.

علائم خرابی ماکروفر چیست؟

سوختگی غذا یا نیم پز بودن آن با وجود استفاده از روش مناسب پخت یا دود کردن ماکروفر در هر بار استفاده از

آن از نشانه های خرابی ماکروفر هستند. در چنین شرایطی باید به فکر خرید یک ماکروفر نو باشید.

منبع: آچاره
انتشار: 11 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1402 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1415

به "دلیل دود کردن ماکروفر چیست؟ [عیب یابی و روش تعمیر ماکروفر]" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل دود کردن ماکروفر چیست؟ [عیب یابی و روش تعمیر ماکروفر]"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید