فردا زمین در کمترین فاصله با خورشید قرار می گیرد

به گزارش گیلاسفا، مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، درباره اولین رخداد نجومی سال نو میلادی گفت: اولین رخداد نجومی سال میلادی 2021، رسیدن کره خاکی زمین به کمترین فاصله با خورشید است.

فردا زمین در کمترین فاصله با خورشید قرار می گیرد

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: ساعت 07:30 صبح فردا (شنبه 13 دی ماه 99) زمین به حضیض خورشیدی (کمترین فاصله با مهرتابان و یا Perihelion) می رسد و 0.98325 واحد نجومی (واحد نجومی و یا Astronomical Unit= AU) که میانگین فاصله زمین تا خورشید و حدود 150 میلیون کیلومتر است، با خورشید فاصله خواهد داشت که به طور حدودی برابر 147 میلیون کیلومتر است.

عتیقی در ادامه شرح داد: سیارات طبق قانون اول کپلر، در مدار بیضی نزدیک به دایره گرد خورشید در حرکت هستند که خورشید در یکی از کانون ها نهاده شده است و بر این اساس، هر جرم آسمانی از جمله زمین دارای کمترین و بیشترین فاصله مداری (اوج خورشیدی - Aphelion) از مهر تابان و یا همان آفتاب عالم تاب است؛ که با 5 میلیون کیلومتر اختلاف، کمترین فاصله زمین از خورشید 147 میلیون کیلومتر و بیشترین فاصله آن حدود 152 میلیون کیلومتر است.

او اشاره نمود: یکی از مطالعاتی که در هنگام خورشید گرفتگی کامل انجام می گردد، اندازه گیری دقیق واحد نجومی است که در تابستان سال 1378 خورشیدی یکی از دانشجویان دختر دانشگاه تبریز، در همکاری با یک گروه فرانسوی، تحقیقی در این زمینه انجام داد و مقدار دقیق واحد نجومی را 149597870 کیلومتر معین شد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران توضیح داد: باید بدانید که در ابتدای فصل سرد زمستان در نیمکره شمالی هستیم، در حالیکه زمین در کمترین فاصله با خورشید قرار می گیرد؛ در حقیقت، برخلاف تصور عمومی که فکر می نمایند در فصل سرد زمستان، خورشید باید در دورترین فاصله با زمین قرار داشته باشد، باید توجه کنیم که علت ایجاد فصول و تغییر دما در نقاط مختلف زمین، نحوه تابش خورشید (عمود و یا مایل تابیدن مهر تابان) بوده که با توجه به انحراف و یا کجی محوری 23.5 درجه ای کره زمین نسبت به صفحه مداری آن است.

لازم به ذکر است، آخرین رخداد نجومی سال 2020 میلادی روز گذشته (پنجشنبه، 11 دی) ساعت 11:11 دقیقه و در آخرین روز از سال پرمخاطره و کرونایی 2020 (31 دسامبر) به وقوع پیوست. در این رخداد صورت فلکی دوپیکر در 3.8 درجه شمال کوژماه کاهنده نهاده شد.

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 19 بهمن 1399 بروزرسانی: 19 بهمن 1399 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 474

به "فردا زمین در کمترین فاصله با خورشید قرار می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فردا زمین در کمترین فاصله با خورشید قرار می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید