فرمول رسیدن به زندگی رضایت بخش

به گزارش مجله گیلاسفا، برای داشتن یک زندگی رضایت بخش، اشتیاق و هدف را باید یکی کرد اما چالش بسیاری از افراد اینست که اشتیاق و هدف شان از هم جداست. درصورتی که اگر اشتیاق با هدف یکی شده باشد، نتایج فوق العاده ای به بارمی آورد.

فرمول رسیدن به زندگی رضایت بخش

خبرنگاران| اگر می خواهید شادی واقعی و حس رضایت مندی را تجربه کنید به سمت و سویِ اشتیاق و هدف تان در زندگی نگاه کنید. متاسفانه برای بسیاری از افراد اشتیاق و هدف به واسطه ارجحیت احتیاج به بقاء و کار شبانه روزی برای پرداخت قبوض و داشتن یک زندگی عادی، به کنار رانده شده اند.

به گزارش خبرنگاران، بااین حال اگر عمیقاً به این موضوع بیاندیشید به این نتیجه می رسید که هیچ چیز در زندگی به مقدار اهمیت دادن به هدف و اشتیاق، حس رضایت مندی عمیق در ما ایجاد نمی نماید. در این مقاله با نحوه پیوند اشتیاق و هدف برای رسیدن به حس رضایت مندی آشنا خواهید شد.

لیست مطالب:

اشتیاق در مقایسه با هدف

- اشتیاق چیست؟

- هدف چیست؟

- تفاوت ها

نحوه پیوند اشتیاق و هدف

- کشف اشتیاق

- کشف هدف

- پیوند اشتیاق و هدف

کلام آخر

اشتیاق در مقایسه با هدف

درحالی که اشتیاق و هدف به طور جدایی ناپذیری با هم مرتبط هستند، اما دو ماهیت مجزا هستند که باید آن ها را جدا از هم و در پیوند با هم شناخت.

اشتیاق چیست؟

اشتیاق چیزیست که احساسات ما را رها می نماید و به ما انگیزه و احساس خوب می دهد. اشتیاق معمولاً با توانایی ها، استعداد ها و تمایلات ذاتی ما مرتبط است. این اشتیاق است که سبب می گردد کاری را که دوست داریم به برترین شکل انجام دهیم بدون اینکه احساس اجبار یا استرس کنیم.

اشتیاق جزء ضروری پیروزیت است. بیشتر افراد پیروز افرادی با اشتیاق زیاد هستند. وقتی برای انجام کاری اشتیاق دارید، کوشش می کنید در آن کار به تسلط دست یابید، درنتیجه دست یابی به تسلط بهره وری شما افزایش می یابد، در نتیجه افزایش بهره روی اعتمادبه نفس تان بالا می رود و درنهایت به پیروزیت می رسید. با داشتن اشتیاق، قدرت لازم برای غلبه بر چالش ها و موانع زندگی را به دست می آورید.

هدف چیست؟

هدف علتِ کاریست که انجام می دهید. هدف انگیزه اعمال و جستجو های زندگی شماست. هدف درک کردن علت منحصربه فرد زندگی خودتان و گذشته و آینده ایست که پیش روی شماست. هدف داشتن در زندگی اهمیت زیادی دارد و درواقع معیار واقعی سنجش پیروزیت است. هدف به زندگی شما جهت بخشیده و شما را متمرکز نگه می دارد. وقتی بدانید علت اینکه چرا امروز اینجا هستید و قرار است در آینده به کجا برسید، زندگی برای شما دیگر آزمایش نیست بلکه با اعتقاد و ایمانی که دارید به زندگیتان معنا می بخشید.

تفاوت ها

اشتیاق و هدف تفاوت های مهمی دارند، گرچه برای داشتن یک زندگی رضایت بخش باید آن ها را با هم یکی کنید. هدف مبتنی بر اعتقاد است، درحالی که اشتیاق مبتنی بر انرژی، احساس و علاقه است. اشتیاق به مرور زمان می تواند از بین برود، اما هدف مادام العمر است. اشتیاق درباره چه؟ و هدف درباره چرا؟ است. هدف معمولاً منفرد و متمرکز است، اما شما می توانید به چیز های زیادی اشتیاق داشته باشید.

نحوه پیوند اشتیاق و هدف

چالش بسیاری از افراد اینست که اشتیاق و هدف شان از هم جداست. بعضی از افراد برای زندگی هیچ اعتقاد استواری ندارند و فقط در لحظه زندگی را تجربه می نمایند. بعضی دیگر اشتیاق شان را در کار های اشتباه به کار می گیرند و درنهایت خستگی مفرط به سراغشان می آید، چون اشتیاق و هدف شان را همسو ننموده اند. به همین علت این افراد در روبرو با یک بحران مهم در زندگی، اشتیاق شان را از دست می دهند. اما زمانی که اشتیاق با هدف یکی شده باشد، نتایج فوق العاده ای به بارمی آورد.

به روشن کردن آتش فکر کنید، اشتیاق سوخت مورداحتیاج برای درست کردن آتش است و هدف علت روشن کردن آتش یا چیزیست که می خواهید به واسطه روشن کردن آتش به آن برسید. وقتی برای روشن کردن آتش اعتقاد داشته باشید، اشتیاق شما شعله ور می گردد و تمام انرژی شما آزاد می گردد. به همین علت، یکی شدن اشتیاق و هدف ضروریست.

قبل از یکی کردن اشتیاق و هدف، نخست باید اشتیاق ها و هدف تان را تعیین کنید. در ادامه راه های شناسایی اشتیاق و هدف را معرفی می کنیم.

کشف اشتیاق

برای کشف اشتیاق، باید به خودتان توجه کنید، چون اشتیاق از حالات خودتان نشات می گیرد. می توانید از پرسش های زیر برای یافتن اشتیاق حقیقی تان یاری بگیرید:

- انجام چه کار هایی من را خشنود می نماید؟

- چه موضوعاتی به من انگیزه یادگیری بیشتر می دهند؟

- من چه کاری را می توانم برای مدت زمان طولانی داوطلبانه انجام بدهم بدون اینکه انتظار پاداش اقتصادی داشته باشم؟

- اگر می توانستم کاری را که خودم دوست دارم انجام بدهم و باز هم حقوق دریافت کنم، چگونه از زمانم استفاده می کردم؟

- چه چیزی به من احساس رضایت می دهد؟ چه کاری را با مهارت بسیار، به راحتی و با لذت انجام می دهم؟

پس از کشف اشتیاق، باید هدف را کشف کنید تا بتوانید اشتیاق تان را در راستا هدف متمرکز کنید.

کشف هدف

هدف بر اشتیاق مقدم است، اما ازآنجاکه اشتیاق گویاست اول به سراغ کشف آن می رویم. اشتیاق می تواند سرنخی برای یافتن هدف باشد. برای یافتن هدف از این پرسش ها یاری بگیرید:

- من چرا این استعداد را دارم؟

- چرا انجام این کار این قدر برای من آسان است، اما انجام کار های دیگر این قدر سخت؟

- چرا مسائلی از این دست من را آزار می دهند، اما بعضی از مسائل برای من اهمیتی ندارند؟

- چرا این موضوع را در زندگی تجربه می کنم؟

- تجربیات گذشته و حال من چه چیزی درباره آینده ام می گویند؟

شاید یافتن هدف مستلزم اندکی جستجوی عمیق روحی و احتمالاً الهام الهی باشد. یکی از شواهد یافتن هدف، اعتقاد استوار است که شما را برای متعهد شدن در قبال خودتان برای یک تکلیف مادام العمر، مصمم، آماده و مایل می نماید.

پیوند اشتیاق و هدف

زندگی تان را بازبینی کنید

در هر مرحله از زندگی تان که هستید، از بازبینی آن غافل نشوید. به اشتیاق و هدفی که در زندگی دارید فکر کنید. شاید برای انجام این کار لازم باشد زمانی از برنامه ریزی کنونی تان را به این کار اختصاص بدهید، با خودتان خلوت کنید و فقط روی خودتان تمرکز کنید، تعطیلات آخر هفته زمان خوبی برای این بازبینی است.

راه دیگر اینست که درباره موضوع اشتیاق و هدف تان مطالعه کنید تا فکر برای ارزیابی شخصی آماده گردد.

با اعتقاد زندگی کنید

وقتی اشتیاق و هدف تان را در زندگی شناسایی کردید، اجازه دهید در زندگی تان منعکس شوند، در نحوه سپری کردن زمان، در موضوعاتی که برای خواندن انتخاب می کنید، در چیز هایی که درباره شان صحبت می کنید و در کاری که خودتان را وقف آن می کنید. به زندگی از دریچه اعتقاد نگاه کنید تا بتوانید از تعاملات روزمره در جهت ماندن در راستا اعتقادیتان بهره ببرید.

راستا اشتیاق تان را تغییر بدهید

برای پیوند دادن اشتیاق و هدف شاید ناچار به تعویض راستا اشتیاق شوید. به این علت که شاید تا به امروز از انرژی و توانایی هایتان در انجام کار های اشتباه استفاده نموده اید. وقتی چرایی داشتن آن انرژی ها، تمایلات و علایقی که پیشتر گفتیم یافتید، باید اشتیاق خود را به سمت اعتقادتان راهنمایی کنید.

از فرصت های نو استقبال کنید

شاید کاری که هم اکنون مشغول انجام آن هستید یا چیز هایی که بخش زیادی از عمرتان را صرف جستجو و توسعه آن ها نموده اید مظهر اشتیاق و هدف واقعی شما نباشند. شاید احتیاجی به کنار گذاشتن تمام آن ها نباشد، اما می توانید برای واقعیت بخشیدن به اشتیاق و هدف واقعی تان از فرصت های نو استقبال کنید.

اصلاحات اساسی انجام دهید

برای تجربه واقعی حس رضایتمندی در زندگی شاید به اصلاحات اساسی احتیاج داشته باشید. این اصلاحات ممکن است بر راستا فعلی کار شما یا هرکاری که درگیر آن هستید اثر بگذارد. دست یافتن به آن نوع از زندگی که واقعا لیاقتش را دارید ارزش هرگونه اصلاحی را دارد و بسیار گران بهاست. وقتی می دانید ماندن در یک سیستم شما را به سرمنزل مقصود نمی رساند اجباری به ادامه آن راستا ندارید و باید دست به اصلاح بزنید.

کلام آخر

وقتی اشتیاق و هدف واقعی زندگیتان را شناسایی کنید طبیعیست که شاهد تغییرات زیادی در زندگیتان باشید. وقتی بتوانید اشتیاق و هدف را یکی کنید زندگی زیباتر و رضایت بخش تری را تجربه خواهید کرد و از دانستن اینکه انرژی هایتان را در راستا درست بکار می برید، برای زنده بودن به خودتان افتخار می کنید.

منبع: lifehack

منبع: فرادید
انتشار: 14 اسفند 1400 بروزرسانی: 14 اسفند 1400 گردآورنده: gilasfa.ir شناسه مطلب: 1156

به "فرمول رسیدن به زندگی رضایت بخش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمول رسیدن به زندگی رضایت بخش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید